Najnowsze

Najnowsze

"Od Polski papierowej do cyfrowej". Minister ma na to plan

Nasze działania mieszczą się w ważnej inicjatywie przejścia od papierowej do cyfrowej Polski - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji o zakładaniu profilu zaufanego przez serwisy bankowe.

Z teatrem cieni w Meksyku. Niezwykła podróż

- Od 10 lat jeździmy po Polsce i po świecie robiąc warsztaty z edukacji emocjonalnej - mówiła Olga Ślepowrońska. Pewnego razu do podróżniczek zgłosiła się szkoła z Meksyku. - Stwierdziłam czemu nie. Kultura Meksyku zawsze mnie pociągała - powiedziała Natalia Nguyen. Podróżniczki spędziły tam trzy miesiące, przez ten czas wystawiając swój teatrzyk m.in. w szkołach, domach dziecka, domach kultury. To stało się oknem do różnych światów: prezydenta stanu San Thomas Choutla, domów meksykańskich artystów, a nawet wspólnoty Zapatystów. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Rolnicy boją się o miejsca pracy, nie chcą CETA. Kaczyński odpowiada

"Ratyfikacja umowy będzie wymagać 2/3 głosów. Mamy więc jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i bardzo wysoki próg akceptacji przez Sejm" - czytamy w odpowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na list Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych ws. CETA. Przedstawiciel organizacji zaprezentował w nim swój sprzeciw i obawy rolników dotyczących umowy handlowej z Kanadą.

"Firma w Czechach". Gwałtownie rosną zapytania o działalność za granicą

Zmiany podatkowe, które szykuje rząd PiS, mogą mocno uderzyć część polskich przedsiębiorców. Z pierwszych zapowiedzi związanych z wprowadzeniem tzw. jednolitego podatku wynika, że zniknąć ma 19 proc. podatek liniowy. A najlepiej zarabiający przedsiębiorcy będą musieli od 2018 r. objęci podatkiem w wysokości 40 proc. Po tych doniesieniach w ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie prowadzeniem działalności w Czechach.

Ekspert o polsko-ukraińskich śmigłowcach: projekt konkurencyjny dla Mielca i Świdnika

- Opracowanie nowego śmigłowca, to jest naprawdę duże wyzwanie, na którym poległ niejeden wielki koncern - mówił Mariusz Cielma z miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”, komentując pomysł ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza dotyczący budowy śmigłowców wspólnie z Ukraińcami. - Dwie największe firmy śmigłowcowe - zakłady w Świdniku i w Mielcu są w rękach zagranicznych - odpowiednio Włochów i Amerykanów. Pojawia się zatem pytanie, jak przekonać te firmy do inwestycji w projekt, który może być konkurencyjny dla tego, co te firmy obecnie produkują - zastanawiał się ekspert w rozmowie z reporterem TVN24.

Jakie samoloty dla VIP-ów? Oferty z Francji i USA

W przetargach na małe samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wpłynęły dwie oferty - od francuskiego Dassault Aviation i amerykańskiego Gulfstream Aerospace Corporation. Przy ośmiu pasażerach zasięg maszyn ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Z kolei w postępowaniu na samoloty średniej wielkości zgłosiły się cztery podmioty – poinformował Inspektorat Uzbrojenia (IU).

Ojciec wspólnej waluty: pewnego dnia ten domek z kart runie

Europejski Bank Centralny dochodzi do niebezpiecznej granicy, a cały projekt wspólnej waluty jest w obecnej formie niewykonalny - ostrzega prof. Otmar Issing, architekt unii walutowej oraz główny ekonomista EBC cytowany przez brytyjski "Telegraph". "Pewnego dnia ten domek z kart runie" - ostrzega.

Miał chronić 2,5 mln Polaków przed powodzią. Ale umowa została właśnie zerwana

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) powiadomił o odstąpieniu od umowy z firmą Dragados na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny – podał inwestor w poniedziałkowym komunikacie. Ogromny zbiornik o powierzchni 26 km kw. ma chronić przed powodzią ok. 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry - od Raciborza do Wrocławia. To inwestycja za około miliard złotych.

CETA: "śmiertelne zagrożenie" kontra kanadyjskie zboża z prerii

Rząd nie powinien podpisywać umowy CETA. To śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych obywateli - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Umowa CETA to ogromna szansa dla polskiego eksportu - uważa z kolei dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula, członek partii Nowoczesna.

Szef KNF popiera modyfikację ustawy frankowej. "Zredukować koszty dla banków"

- Mam nadzieję, że prezydencki projekt ustawy frankowej w tej przedstawionej wersji - po pewnych udoskonaleniach – przejdzie. Przedstawione propozycje rozwiązania problemu kredytów walutowych w Polsce gwarantują w mojej opinii bezpieczeństwo systemu - powiedział nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski. - Wprowadzenie modyfikacji proponowanych przez NBP powinno m.in. zredukować koszty tej regulacji dla banków o ok. 4 mld zł - dodał.

Polska zyska na Brexicie? Warszawa w gronie faworytów do przejęcia roli Londynu

Duża migracja Polaków do Wielkiej Brytanii mogła przyczynić się do referendum o Brexicie. Jego wynik sprawił, że wraz z wyjściem wyspiarskiego kraju z UE Londyn straci swój blask. Gdzie przeniesie się finansowa stolica Europy? Największe szanse ma Frankfurt, Dublin i Amsterdam, ale w gronie faworytów wymieniana jest też Warszawa - podaje agencja Bloomberg.

Dwie kromki chleba dziennie. Włosi rezygnują z pieczywa

Do rekordowego w historii minimum spadło spożycie chleba we Włoszech. Każdy w tym kraju zjada średnio 85 gramów pieczywa dziennie, czyli mniej niż dwie kromki. Obecnie pieczywa spożywa się o połowę mniej niż przed 10 laty.

Światowy Dzień Żywności. Polacy masowo ją wyrzucają

Niemal 1/3 Polaków zdarza się wyrzucać żywność; do najczęściej wyrzucanych produktów należą: wędliny, pieczywo, warzywa i owoce - wynika z danych Federacji Polskich Banków Żywności. Każdy Polak wyrzuca około 52 kg żywności rocznie. W niedzielę przypada Światowy Dzień Żywności.

Sześć tysięcy kilometrów przez Afrykę. Wyprawa bez tajemnic

- Najbardziej w Afryce zafascynowała mnie przyroda i zwierzęta - mówiła Karolina Szymula. Podróżniczka z grupą 11 osób odwiedziła południe Czarnego Lądu. - Ze strony ludzi nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. To, na co trzeba uważać, to zwierzęta - zwracała uwagę Karolina Szymula. Jak dodała, podczas podróży po Afryce wynajętymi samochodami przejechali 6 tys. km, zwiedzając przy tym m.in. Zambię, Zimbabwe, Botswanę i Namibię. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Jak podbić świat z dziećmi? Praktyczne porady eksperta

- Fascynacja dalekimi podróżami zaczęła się od Afryki - mówi Łukasz Wierzbicki, autor wielu książek o podróżowaniu. - Gdzieś we mnie zostają, odkładają się refleksje i później wplatam je w książki dla dzieci - tłumaczy. Gość cyklu "Pokaż nam świat" odkrywa zakątki świata wraz całą rodziną. Jego syn wybrał się w pierwszą podróż do Namibii mając zaledwie 7 miesięcy. - Byliśmy tam wielokrotnie wcześniej i wiedzieliśmy, jak przygotować się do takiej wyprawy - podkreśla Łukasz Wierzbicki.

"The Economist": "twardy" Brexit ciosem dla mieszkańców Wysp. Rząd May zmieni kurs?

"Twardy" Brexit uderzy w mieszkańców Wysp Brytyjskich - ostrzega tygodnik "The Economist". Zdaniem prestiżowego tygodnika, opuszczenie unii celnej i jednolitego rynku przyczyni się do poważnych problemów tamtejszej gospodarki. Wymieniając ich długą listę konkluduje, że dla rządu Theresy May jeszcze nie jest za późno, by zmienić kurs.

"FAS": Angela Merkel chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

Sondaż: wolny handel ważniejszy niż migracja

Zawarcie dobrego porozumienia handlowego z UE po Brexicie jest ważniejsze niż odzyskanie kontroli nad migracją – wynika z sondażu zrealizowanego przez ComRes na zlecenie "The Independent". Tak uważa 49 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 39 proc.

Chcesz pracować w Google? Oto pytania z rozmowy kwalifikacyjnej

Te pytania na długo zostaną w pamięci Pierre'a Gauthiera, który starał się o pracę w Google. Choć nie udało mu się przejść procesu rekrutacyjnego, to postanowił podzielić się kulisami z internautami. "Może to być przydatne, jeśli Google wezwie was pewnego dnia" - pisze na swoim blogu.

Jest globalne porozumienie w sprawie gazów cieplarnianych

Ponad 150 państw porozumiało się w sobotę w Rwandzie ws. redukcji stosowania szkodliwych dla środowiska gazów HFC (fluorowęglowodorów). HFC, stosowane m.in. w klimatyzatorach i lodówkach, są dla atmosfery o wiele bardziej niebezpieczne niż dwutlenek węgla.