Moto

Moto

Sprzedaż aut spadła o połowę

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA poinformowało w piątek, że w związku z pandemią COVID-19 sprzedaż aut w Europie spadła w marcu o 55 procent.

Ograniczenia wpływają na ruch samochodów. Drogowcy pokazali dane

Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 ruch samochodów osobowych na drogach krajowych w weekendy spadł nawet o około 70 procent - wynika z analizy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na wysokim poziomie nadal utrzymuje się ruch pojazdów ciężkich i dostawczych.

Co z wymianą opon w czasie pandemii? Jest decyzja ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb - poinformowały w czwartek branżowe organizacje motoryzacyjne. Dodały, że inni mogą poczekać.

Zmiany na autostradach z powodu koronawirusa

Pracownicy punktów poboru opłat w rękawiczkach, kurtyny powietrzne nad oknami oraz automatyczne wydawanie biletów. To tylko niektóre zmiany, które wprowadzono na płatnych odcinkach autostrad w Polsce w związku z koronawirusem. Ponadto koncesjonariusze zachęcają do korzystania z automatycznych metod płatności.

Koronawirus a badanie techniczne auta. Oto zalecenia

Czy w najbliższych dniach możliwe będzie wykonanie bez przeszkód badania technicznego pojazdu? To pytanie, które zadaje sobie część kierowców. Ministerstwo Infrastruktury na razie nie planuje ograniczeń w funkcjonowaniu stacji kontroli pojazdów. Resort przygotował jednak "wykaz dobrych praktyk" w tej sprawie.

Wielki koncern wstrzymuje produkcję aut w Polsce

Od czwartku niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen wstrzyma produkcję samochodów w zakładach w Poznaniu, Swarzędzu oraz Wrześni. Fabryki będą zamknięte przez dwa tygodnie. Wcześniej firma informowała o podobnych krokach dotyczących innych europejskich placówek. Podobne decyzje ogłosił także francuski Renault w Hiszpanii.

Zatrzymanie prawa jazdy. "Zdarza się, że przepisy są niewłaściwie interpretowane"

Rząd ma gotowy projekt, który jednoznacznie przesądzi, że zatrzymanie prawa jazdy będzie wiązało się z zawieszeniem uprawnień do kierowania pojazdami. Zdarza się, że obecne przepisy są niewłaściwie interpretowane i tacy kierowcy są traktowani jedynie jako osoby nieposiadające przy sobie dokumentów - wyjaśniło Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Budowa ekspresówki ma znowu ruszyć. Wybrano najkorzystniejsze oferty

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrała wykonawców w przetargu na dokończenie dwóch odcinków drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Chodzi o fragmenty między węzłami Nowe Marzy - Świecie Południe i Świecie Południe - Bydgoszcz Północ, o łącznej długości około 46 kilometrów.

Posłanka pyta o obowiązek wymiany opon na zimowe. Ministerstwo odpowiada

Wprowadzenie okresowego obowiązku stosowania opon zimowych pozostaje w obszarze zainteresowania resortu infrastruktury - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Barbary Bartuś (PiS) wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Dodał jednak, że do chwili obecnej resort nie przewiduje prac legislacyjnych w tym zakresie.

A2 na wschód od Warszawy. Podpisano umowę na budowę odcinka

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w czwartek umowę na budowę fragmentu autostrady A2 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek od węzła Kałuszyn do węzła Groszki, między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Inwestycję będzie realizowało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor.

Wyrok w sprawie Ubera. "Kierowca występuje w roli pracownika"

Francuski sąd najwyższy uznał, że kierowcy Ubera przysługuje status pracownika, a nie podwykonawcy. Według agencji Reutera, orzeczenie może podważyć model biznesowy amerykańskiej firmy i potencjalnie wymagać od niej zapłaty dodatkowych podatków i zapewnienia świadczeń, takich jak płatne urlopy kierowcom we Francji.

Oto ulubione modele Polaków. Nowy lider

W lutym zarejestrowano nieco ponad 43 tysiące samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony - wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Oznacza to spadek o 11,9 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Jak wskazano, lutym był drugim po styczniu miesiącem głębokiego spadku rejestracji.

Kierowcy masowo łamią przepisy. Trójka "niechlubnych rekordzistów"

W 2019 roku urządzenia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), głównie fotoradary, zarejestrowały w Polsce 1 mln 606 tysięcy naruszeń przepisów - poinformowała Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Połowa przekroczeń dozwolonej prędkości (817 tysięcy) mieści się w przedziale 11-20 km/h, a powyżej 50 km/h - 20 tysięcy.