Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Czy gaśnicę trzeba mieć w aucie?

Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogach
Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogachTVN24
wideo 2/4
Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogachTVN24

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to coś, nad czym często zastanawiają się kierowcy, którzy kupują nowy samochód lub szykują się do dłuższej trasy. Wiedza ta nie tylko pozwoli uniknąć mandatu, ale przede wszystkim zwiększy nasz komfort i bezpieczeństwo. Co jest obowiązkowe w samochodzie?

Większość obowiązkowego wyposażenia samochodu jest zapewniana przez producentów aut.Dodatkowe obowiązkowe wyposażenie obejmuje w Polsce jedynie gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.W innych państwach unijnych wymagane są inne elementy wyposażenia samochodu, choć teoretycznie wymóg ten nie dotyczy polskich kierowców.Kierowca powinien zadbać o wyposażenie samochodu w apteczkę, kamizelkę odblaskową i koło zapasowe bez względu na to, czy jest taki obowiązek.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – przepisy

Obowiązkowe wyposażenie samochodu wskazane jest w par. 11 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Dokument ten wymienia najważniejsze elementy wyposażenia pojazdów, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Podstawowe wyposażenie samochodu od producenta

Większość z wymaganego wyposażenia zapewniana jest przez producentów samochodów, ponieważ bez niego niemożliwe byłoby uzyskanie homologacji i dopuszczenie pojazdu do ruchu. Bez odpowiednich tłumików, zagłówków, błotników czy pasów bezpieczeństwa samochód nie spełniałby norm i nie wyjechałby na ulicę. 

W tym przypadku po stronie właściciela pojazdu pojawia się jedynie obowiązek utrzymania tego wyposażenia sprawnego i w dobrym stanie. W przeciwnym razie, gdy nie będzie wymieniał przepalonych żarówek w reflektorach albo nie naprawi urwanych lusterek bocznych, ryzykuje otrzymanie mandatu.

Czy gaśnica jest obowiązkowa?

Część obowiązkowego wyposażenia samochodu musi jednak zapewnić sam właściciel. Lista rzeczy, których posiadanie w samochodzie jest w Polsce obowiązkowe, jest jednak krótka. Są na niej: - gaśnica umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, - trójkąt ostrzegawczy do ustawiania na drodze, - tablice rejestracyjne – czytelne, oświetlone, niezasłonięte i prawidłowo zamontowane.

Wbrew obiegowym opiniom tylko te trzy rzeczy są dodatkowym obowiązkowym w Polsce wyposażeniem, którego nie posiadają samochody fabrycznie. Za brak któregokolwiek z tych trzech elementów grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Co więcej, w przypadku braku tablic rejestracyjnych policja ma prawo uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę i wezwać do niego lawetę, ponieważ pojazd bez ważnych tablic nie może poruszać się po drogach publicznych.

Nie ma natomiast konkretnego przepisu, który nakładałby obowiązek, aby posiadana gaśnica miała ważną datę przydatności do użycia. Warto jednak o to zadbać zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak też dla spokoju w razie kontroli policyjnej. Gaśnica w złym stanie, której sprawność na pierwszy rzut oka będzie wątpliwa, może bowiem nie uchronić nas przed mandatem.

Wyposażenie auta: apteczka, kamizelka, koło zapasowe

Co z pozostałymi elementami wyposażenia samochodu, takimi jak apteczka pierwszej pomocy, kamizelki odblaskowe czy koło zapasowe? W Polsce nie ma prawnego obowiązku ich posiadania. Bez wątpienia jednak posiadaniem ich w samochodzie powinni być zainteresowani sami kierowcy.

Dlaczego? Brak koła zapasowego i narzędzi do jego zmiany może sprawić, że w przypadku przebitej opony utkniemy na drodze na wiele godzin, czekając na pomoc drogową. Apteczka może się okazać bezcenna w sytuacji, gdy staniemy się uczestnikami lub świadkami wypadku i będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy. Z kolei bez kamizelki odblaskowej nie można po zapadnięciu zmroku wysiąść z samochodu na drodze publicznej – niedochowanie tego wymogu grozi mandatem. 

Nieobowiązkowym, ale przydatnym wyposażeniem samochodu jest także posiadanie zapasowych żarówek do reflektorów.

Co jest obowiązkowe w samochodzie? Inne państwa

Jakie wyposażenie obowiązkowe samochodu jest wymagane w innych państwach unijnych? Każde państwo samodzielnie ustala, co jest na jego terytorium obowiązkowe, a co nie. 

Przykładowo obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech to apteczka i kamizelka odblaskowa,  nie trzeba natomiast mieć gaśnicy. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach obejmuje nie tylko gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i kamizelkę odblaskową, ale ponadto zapasowe żarówki, bezpieczniki, koło zapasowe i narzędzia niezbędne do jego wymiany. Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu na Słowacji jest natomiast jeszcze dłuższa i oprócz elementów wymienionych w Czechach dodana jest jeszcze obowiązkowa linka holownicza.

Konwencja o ruchu drogowym

Teoretycznie polski kierowca nie musi znać obowiązkowego wyposażenia samochodu w innych państwach unijnych. Zgodnie z międzynarodową konwencją o ruchu drogowym (Konwencja Wiedeńska), której Polska jest sygnatariuszem, wystarczy by polski kierowca był za granicą wyposażony zgodnie z polskimi wymogami, czyli z kraju zarejestrowania pojazdu. 

Inaczej mówiąc, niemiecka czy czeska policja nie może karać polskiego kierowcy za brak obowiązkowej w tych krajach apteczki, z kolei polska policja nie może karać niemieckich kierowców za brak gaśnicy. 

Należy mieć jednak na uwadze, że pomimo Konwencji policja za granicą może mniej przychylnie patrzeć na niedostosowanie samochodu do lokalnych wymogów, a odpowiednie doposażenie swojego pojazdu przed podróżą zagraniczną może okazać się po prostu mniej kłopotliwe.

Ponadto podczas wyjazdu za granicę polski kierowca nie powinien zapomnieć wziąć ze sobą dowodu ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Oprócz środków dezynfekujących, bandaży i plastrów, warto by zawierała również opaskę uciskową i koc termoizolacyjny. Nie powinno się również zapominać o własnym bezpieczeństwie podczas udzielania pierwszej pomocy. Dlatego dobrze jest mieć w apteczce jednorazowe rękawiczki oraz ustnik do sztucznego oddychania.

Autorka/Autor:red

TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności. Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała je na wrzesień.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP