Dla firm

Dla firm

Paragon z NIP jako faktura uproszczona

Paragon z NIP, czyli zawierający numer identyfikacji podatkowej, to rozwiązanie wprowadzone do polskiego porządku prawnego, które miało być ułatwieniem w dokumentowaniu transakcji pomiędzy podatnikami. Wystawienie tzw. faktury uproszczonej możliwe jest jednak tylko wtedy, gdy nie przekracza ona określonej kwoty.

Urlop dla poratowania zdrowia – warunki, choroby, wniosek

Urlop dla poratowania zdrowia dostępny jest dla nauczycieli, a warunki jego udzielania precyzują rozporządzenie Ministra Zdrowia i Karta nauczyciela. Płatny urlop zdrowotny może jednorazowo trwać maksymalnie rok. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, żeby dyrektor szkoły wyraził zgodę na urlop dla poratowania zdrowia.

Komisja socjalna w zakładzie pracy – kompetencje i zasady funkcjonowania

Komisja socjalna, zwana też służbą socjalną, to organ powoływany do życia na podstawie regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), który jest zobowiązujący dla zakładów pracy zatrudniających więcej niż 50 osób oraz zakładów budżetowych. Głównym zadaniem komisji socjalnej jest zarządzanie środkami z ZFŚS. Komisja socjalna w szkole, czyli zakładzie budżetowym, ma za zadanie wspomóc dyrektora w kwestii przyznawania świadczeń z ZFŚS.

Wypowiedzenie zmieniające – kiedy można je otrzymać i jakie są jego konsekwencje

Wypowiedzenie zmieniające to oświadczenie woli pracodawcy, polegające na wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków umowy o pracę. W ramach wypowiedzenia zmieniającego pracownik otrzymuje wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy z jednoczesną propozycją nowych warunków. Wyjaśniamy, kiedy można otrzymać wypowiedzenie zmieniające i jakie są jego konsekwencje.

Formy zatrudnienia pracownika – która jest najkorzystniejsza

Praca wykonywana może być nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale także innych form zatrudnienia. Wybór właściwej może oznaczać nie tylko lepsze dopasowanie jej do charakteru wykonywanych zadań, ale również lepsze warunki dla pracownika i pracodawcy. Jakie formy zatrudnienia obecnie funkcjonują? Na co wpływ ma wybrana forma zatrudnienia?

Zwolnienie dyscyplinarne – jakie mogą być jego powody i konsekwencje

Zwolnienie dyscyplinarne, inaczej dyscyplinarka, to potoczne określenie niewystępujące w Kodeksie pracy. Jest to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, które skutkuje natychmiastowym zwolnieniem pracownika, np. w związku z naruszeniem obowiązków wobec pracodawcy. Wyjaśniamy, jakie są powody i konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego. 

Ubezpieczenie GAP – czy warto posiadać polisę GAP?

Ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Auto Protection) to produkt finansowy przeznaczony dla osób zaciągających pożyczkę na zakup samochodu lub biorących auto w leasing. Polisa GAP zapewnia ochronę przed stratą finansową, gdy dojdzie do kradzieży lub wypadku, który będzie skutkował szkodą całkowitą pojazdu. Czym jest ubezpieczenie GAP? Czy warto posiadać taką polisę?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – kiedy i komu przysługuje

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to rozwiązanie, z którego może skorzystać pracodawca w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron stosunku pracy złożyła wypowiedzenie. Co ważne, pracownikowi za okres zwolnienia z obowiązku pracy przysługuje wynagrodzenie. 

Co to jest wynagrodzenie zasadnicze? Jak wyliczyć pensję na rękę?

Wynagrodzenie zasadnicze, nazywane też płacą zasadniczą, to podstawowy składnik wynagrodzenia za pracę wypłacanego pracownikowi. Wynagrodzenie określone jest w kwocie brutto, stanowi bowiem podstawę, od której odprowadzane są składki i podatek. Od wynagrodzenia zasadniczego należy odróżnić wynagrodzenie minimalne.

Staż pracy – czym jest i jak go obliczyć

Staż pracy to łączny czas zatrudnienia, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy. Od stażu pracy zależne jest uzyskanie praw pracowniczych, takich jak długość urlopu czy wysokość emerytury. Obliczenie stażu pracy określa również, ile lat pracy pozostało do przejścia na emeryturę, a także jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę – ile wynosi? Wzór wypowiedzenia

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę najczęściej nie oznacza, że stosunek pracy od razu ulega rozwiązaniu. Czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia a faktycznym zakończeniem pracy to okres wypowiedzenia. Jak długi jest ten okres dla umów na czas nieokreślony, określony i okres próbny? W jakich sytuacjach okres wypowiedzenia nie występuje?