Dla firm

Dla firm

Chcielibyśmy przygotować dla startupów rozwiązanie na wzór urlopu macierzyńskiego - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zdaniem szefowej MR, ma to ułatwić powstawanie nowych spółek technologicznych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców.

Senat poparł w środę nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS plus bez poprawek. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców. Teraz nowela trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Mały ZUS plus to rozwiązanie, które rozszerza możliwość płacenia niższych składek przez drobnych przedsiębiorców. Pierwotnie rząd zakładał, że wejdzie w życie 1 stycznia. Jednak posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem zarekomendowali opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 roku.

Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus. - Przewidujemy, że beneficjentami tego rozwiązania będzie około 320 tysięcy małych przedsiębiorców - powiedziała na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje w sprawach dotyczących odliczenia lub zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. To efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, za sprawą którego przedsiębiorcy zyskują dodatkową ochronę przed fiskusem.

1 listopada zmieniły się przepisy w sprawie podzielonej płatności (split payment) dotyczącej podatku VAT. Dla niektórych grup towarów i usług mechanizm ten jest obowiązkowy.

Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus, został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji społecznych.

Prawo do błędu, tak zwana ochrona konsumencka oraz przedłużenie terminu na składanie oświadczeń w sprawie cen prądu. To tylko część zmian, które przewiduje pakiet noweli 69 ustaw, które mają ułatwić funkcjonowanie firmom. Podpis pod nowymi przepisami złożył prezydent Andrzej Duda.