Dla firm

Dla firm

Mikropożyczka dla przedsiębiorcy. Jak się o nią ubiegać?

Mikroprzedsiębiorcy dotknięci negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 mogą skorzystać z pożyczki w wysokości 5 tysięcy złotych. To jedno z rozwiązań tak zwanego pakietu antykryzysowego. Kto może ubiegać się o pożyczkę? Kiedy może zostać umorzona? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dziesięć programów pomocowych. Przewodnik dla firm w kryzysie

Zmiany w warunkach gwarancji de minimis, Fundusz Gwarancji Płynnościowych, dopłaty do odsetek od kredytów obrotowych. To niektóre z dziesięciu programów pomocowych dla firm przygotowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Część z nich została już wdrożona, kolejne są w fazie przygotowania. Bank przygotował przewodnik po rozwiązaniach.

Przenieś firmę do internetu. Rządowy projekt dla przedsiębiorców

"Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu" to rządowy projekt biznesowy skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców posiadających sklepy stacjonarne. Ministerstwo Rozwoju wskazało, że inicjatywa ma zachęcić firmy, które do tej pory nie prowadziły sprzedaży e-commerce, do współpracy z platformami sprzedaży internetowej.

Pięć tysięcy pytań dziennie o pomoc dla firm

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło specjalną stronę, która ma pomóc w skorzystaniu z rozwiązań zapisanych w pakiecie antykryzysowym. - Interaktywna pomoc resortu ułatwi między innymi przedsiębiorcom, którzy wpadli w kłopoty, korzystanie z mechanizmów wsparcia - powiedział wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Za pośrednictwem e-przewodnika użytkownicy zadają około 5 tysięcy pytań dziennie.

Rządowa pomoc w praktyce. Tysiące firm wciąż czekają na decyzje

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad pół miliona wniosków o wsparcie w ramach pakietu antykryzysowego - poinformował ZUS w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl. Do tej pory rozpatrzono ponad 91 tysięcy z nich. Oznacza to, że nadal duża liczba przedsiębiorców nie jest pewna, kiedy otrzyma pomoc.

"Firmy będą padać, jeżeli nie uzyskają pomocy". Apel do rządu

Zamiast borykać się ze skutkami kryzysu w postaci znacznego wzrostu bezrobocia, zapobiegajmy im już dzisiaj. To jest nasz apel do rządu, cały czas jesteśmy gotowi do współpracy - powiedział na antenie TVN24 wiceprezes Business Center Club dr Łukasz Bernatowicz, odnosząc się rozszerzenia pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorców. Jego zdaniem nowe propozycje rządu nadal są "niewystarczające".

Apteki dostały wytyczne. "Zabezpieczenie personelu przed infekcją"

Naczelna Izba Aptekarska wydaje kolejne rekomendacje dla aptek. - Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, że nasi farmaceuci przyjmują na siebie odium ryzyka i powodują, że apteki mogłyby być z jakiegoś powodu zamykane - podkreślił na antenie TVN24 Mikołaj Konstanty, prezes Izby Aptekarskiej w Katowicach.

Przedsiębiorca na zwolnieniu lekarskim kontra ZUS. Wyrok sądu

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe przyznał pani Annie prawo do zasiłku opiekuńczego i uchylił obowiązek zwrotu wcześniej otrzymanych pieniędzy - poinformowało w poniedziałek biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wcześniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że kobieta w czasie, gdy pobierała zasiłek w związku z opieką nad chorymi dziećmi, nie zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym cofnął jej prawo do świadczenia.

Ostatni dzień, by skorzystać z ulgi

W lutym weszły w życie zmiany w Małym ZUS-ie dla przedsiębiorców. Osoby, które chcą od lutego korzystać z ulgi i spełniają warunki, mają czas, by się zgłosić do 2 marca - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Niższe składki czy wyższa emerytura. "Ostatni dzwonek" na decyzję

Mały ZUS plus jest ulgą jest dobrowolną - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Jak dodała, to przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki, czy też wybrać większe, licząc na wyższe emerytury w przyszłości. Osoby, które chcą od lutego korzystać z Małego ZUS-u plus, mogą zgłosić się do ulgi tylko do 2 marca.

Firmy a brexit. Resort finansów wyjaśnia

Brexit staje się faktem, ale do końca roku dla przedsiębiorców utrzymujących relacje biznesowe z partnerami z Wielkiej Brytanii nic się nie zmieni - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Jednocześnie firmy powinny wykorzystać jednak okres przejściowy na przygotowania do faktycznego opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo. Przedsiębiorcy powinni szczególnie zwrócić uwagę na tak zwany numer EORI.