Dla firm

Dla firm

Próg rentowności – co to jest? Jak wyliczyć próg rentowności?

Prowadzenie działalności gospodarczej nastawione jest na osiąganie zysku. Aby jednak wiedzieć, czy oczekiwany zysk nie okaże się stratą, warto jest w porę określić progi rentowności danej działalności. Czym jest próg rentowności i jak się go oblicza? Jakie są rodzaje progów rentowności?

Marża – pojęcie, rodzaje, sposób obliczania

Marża rozumiana jest jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu lub kosztem wytworzenia produktu. Marżę wyrazić można kwotowo lub procentowo. Jej wyliczenie jest o tyle istotne, że pozwala ona określić rentowność sprzedaży.

ROI – czym jest? Jak wyliczyć rentowność inwestycji

Przy każdej inwestycji najważniejszym pytaniem jest to o zwrot i opłacalność całego przedsięwzięcia. Pomocne w tej sytuacji mogą być wskaźniki rentowności, a zwłaszcza ROI. Czym jest ROI i jak działa? Czemu służy stosowanie wskaźników rentowności?

Pojęcie i rodzaje pasywów. Pasywa i aktywa w bilansie księgowym

Pasywa to źródła finansowania majątku jednostki gospodarczej, czyli aktywów. Podzielić można je na kapitał własny oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Co istotne, w bilansie księgowym, który stanowi obowiązkowy element sprawozdania finansowego, zestawiane aktywom pasywa powinny odpowiadać ich wielkości.  

Przedawnienie roszczeń – kiedy następuje? Jak liczyć termin przedawnienia?

Niespłacanie ciążących na sobie roszczeń grozi poważnymi konsekwencjami, z kolei niedomaganie się przez wierzyciela ich spłaty może skończyć się przedawnieniem. Wówczas dłużnik nie jest już zobowiązany do spłaty roszczenia. Czym dokładnie jest przedawnienie roszczeń i jakie ma konsekwencje? Po jakim czasie przedawniają się mandaty?