Kraków rezygnuje z opłaty klimatycznej, Wrocław chciał ją wprowadzić

Aktualizacja:
Władze Wrocławia chcą wprowadzić opłatę miejscową. Ekolodzy są przeciwniarchiwum TVN24

Władze Wrocławia chciały, aby od 1 stycznia 2016 r. turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska płacili opłatę miejscową. Wstępnie szacowano, że z tego tytułu do miejskiej kasy wpłynie ponad milion złotych. Ekolodzy takimi planami byli oburzeni. Pomysłodawca, czyli prezydent Wrocławia, poprosił ostatecznie o wycofanie projektu uchwały.

O wprowadzenie opłaty miejscowej we Wrocławiu wnioskował prezydent Rafał Dutkiewicz. Ta miała być pobierana od osób fizycznych przebywających w mieście dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Jej wysokość ustalono na 2,18 zł za każdy dzień pobytu. Miała być doliczona do rachunku gości hoteli i pensjonatów. Zwolnieni mieli być z niej ci, którzy zatrzymają się w schroniskach młodzieżowych i hostelach.

Podczas sesji rady miejskiej głos zabrał prezydent Rafał Dutkiewicz, który wniósł o zdjęcie z porządku obrad głosowania nad wprowadzeniem opłaty miejscowej. Jak powiedział, wzbudza ona kontrowersje. Obiecał też, że w ciągu nadchodzących 10 dni przedstawi propozycje dotyczące tego, jak walczyć ze smogiem. Podkreślił, że jeśli opinia publiczna uwierzy w efekty tej walki, to sprawa opłaty miejscowej zostanie poddana ponownej dyskusji.

"Przepiękna architektura" argumentem za

Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, art. 17

Jak wprowadzenie dodatkowej opłaty uzasadniał prezydent Dutkiewicz? Powoływał się na przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że aglomeracja wrocławska - Miasto Wrocław spełnia minimalne warunki krajobrazowe. "Dumą Wrocławia z całą pewnością jest otrzymany tytuł ESK na rok 2016. Do obiektów o szczególnym znaczeniu należy: Hala Stulecia (...), Narodowe Forum Muzyki, które znane jest ze swojej oryginalności, Afrykarium znane w Polsce i Europie oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego z rzadką roślinnością" - czytamy w uzasadnieniu. Prezydent powoływał się też na "przepiękną architekturę".

Powietrze czyste czy brudne?

Wrocław spełnia też "minimalne warunki umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych", bo "posiada rozbudowaną bazę obiektów hotelarskich i innych". Według urzędników miasto spełnia normy klimatyczne. To właśnie to ostatnie stwierdzenie budzi sprzeciw ekologów.

"Radni i władze Wrocławia powinny zdawać sobie sprawę, że w naszym mieście - szczególnie w sezonie grzewczym - nie mamy dobrego klimatu. Przeciwnie, jakość powietrza jest bardzo zła. Norma średnioroczna rakotwórczego benzopirenu była w latach 2013 i 2014 przekroczona czterokrotnie" - pisze Dolnośląski Alarm Smogowy w liście otwartym do wrocławskich radnych. I wyliczają: normy dobowe pyłu zawieszonego PM10 w stacjach pomiarowych były w latach 2013 i 2014 przekraczane przez ponad 70 dni, a roczna ilość zgonów związanych z zanieczyszczonym powietrzem to minimum 500 osób.

Tym oddycha Wroclaw
Tym oddycha Wroclaw M.Skrobotowicz/ansa | TVN24 Wrocław

"Wrocław w czołówce miast z największą ilością szkodliwych substancji w powietrzu"

Na początku listopada na stronie strażników miejskich w związku ze smogiem, który pojawił się nad miastem, poinformowano o kontrolach tego, czym mieszkańcy palą w piecach. "Wrocław jest w czołówce miast z największą ilością szkodliwych substancji w powietrzu, a powietrze na Dolnym Śląsku jest z jednym najbardziej zanieczyszczonych w Polsce".

Tymczasem w uzasadnieniu uchwały napisano, że "strefa aglomeracji wrocławskiej - Miasto Wrocław w przeważającej większości kategorii zanieczyszczeń posiada klasę A". Co to oznacza? Jak napisano, stężenie zanieczyszczeń na terenie strefy nie przekracza poziomów dopuszczalnych lub docelowych, a w niektórych przypadkach jest nawet poniżej tych wartości.

Kraków likwiduje opłatę

"Dodatkowym uzasadnieniem dla wprowadzenia opłaty miejscowej jest również fakt funkcjonowania jej z powodzeniem w takich ośrodkach jak: Kraków, Toruń, Gdańsk, Zakopane". Urzędnicy podkreślają, że nie mają na myśli walorów uzdrowiskowych, bo przecież stolica Dolnego Śląska uzdrowiskiem nie jest. - Opłatę miejscową, podobnie jak Kraków i Katowice, wiążemy z tym, co możemy zaoferować turystom - powiedział portalowi wroclaw.pl Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Problem w tym, że Kraków właśnie ogłosił, że od 1 stycznia 2016 r. znosi opłatę klimatyczną. Do tej pory turyści w stolicy Małopolski płacili 1,60 zł dziennie. Wszystko to za oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Władze miasta mówią wprost: żeby pobierać opłatę klimatyczną, należy równocześnie spełniać kilka różnych przesłanek, a jedną z nich jest jest czyste powietrze. - W Krakowie, mimo dużych wysiłków miasta, to pozostaje dalekie od ideału - powiedział Filip Szatniak, rzecznik tamtejszego magistratu.

Opłata klimatyczna w Krakowie zostanie zniesiona
Opłata klimatyczna w Krakowie zostanie zniesiona TVN24 Kraków

Wrocław się wzbogaci?

- Planując wprowadzenie opłaty miejscowej, myśleliśmy o dwóch dużych międzynarodowych imprezach: ESK 2016 i World Games 2017, na które przyjedzie wielu turystów - stwierdził w rozmowie z wroclaw.pl Urban. Szacuje się, że do miejskiej kasy z tytułu nowej opłaty mogło wpłynąć ok. 1 mln 200 tys złotych.

W Wiśle opłata nielegalna, bo powietrze jest brudne

Pikanterii całej sprawie dodaje decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ten uznał, że pobieranie opłaty miejscowej w Wiśle jest nielegalne. Podobnie jak stolica Dolnego Śląska leży ona w strefie znacznego zanieczyszczenia powietrza. Opłacie w Wiśle "nie" powiedział jeden z turystów. - Nie będziemy płacić za rzekome czyste powietrze w sytuacji, gdy go tam nie ma - powiedział w rozmowie z reporterem Faktów TVN.

Tymczasem wpływy z opłaty miejscowej to spory zastrzyk finansowy dla miast i gmin. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2014 r. dzięki tej opłacie 264 miasta i gminy wzbogaciły się o 44,5 mln złotych. Tylko Zakopane zyskało na tym 2,8 mln złotych.

Decyzja o wprowadzeniu opłaty miejscowej miała zapaść na czwartkowej sesji rady miejskiej. Przed jej rozpoczęciem protestowali aktywiści Partii Zielonych, którym nie podoba się wprowadzenie opłaty klimatycznej "we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Smogu".

Władze miasta chcą, by we Wrocławiu obowiązywała opłata miejscowa:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po tym, jak rakieta spadła na boisko piłkarskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Izrael oskarżył Hezbollah. Jak przekazał Reuters, izraelska armia poinformowała, że "szykuje odpowiedź".

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Źródło:
Reuters, PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Co roku tak się zdarza, ale w tym - wyjątkowo często. Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeżywa oblężenie. U progu wakacji trafiają tam psy i świeżo narodzone koty. Jest ich tak wiele, że brakuje specjalistycznej karmy. Potrzebni są darczyńcy, a najlepiej - nowi opiekunowie.

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Źródło:
Fakty TVN

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony ludzi na całym świcie oglądały ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Organizatorzy trzymali szczegóły imprezy w tajemnicy do samego końca, więc niespodzianek nie brakowało. Na wskroś francuska uroczystość była jak święto sportu, sztuki i różnorodności, pełna kulturowych kodów i historycznych odniesień. Do tego oprawa muzyczna na najwyższym poziomie - była Celine Dion, była Lady Gaga, wystąpił też Polak. Publiczność oczarował Jakub Józef Orliński - znakomity śpiewak operowy.

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Kierująca pracami Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu decyzji TK na jego stronie internetowej. To rozstrzygnięcia, których treści nie zostały ogłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji. RCL nie publikuje wyroków w związku z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023. Sejm uznał wtedy, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną. Stwierdził też, że funkcję Prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona.

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Źródło:
PAP

Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. Ukraińcy uderzyli w lotnisko Olenia, położone za kołem podbiegunowym w obwodzie murmańskim - powiadomiły w sobotę media z powołaniem na źródła w wywiadzie.

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

Źródło:
PAP

Co najmniej osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę, gdy samochód wjechał w grupę pieszych w mieście Changsha w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Kierowca pojazdu został zatrzymany, trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia.

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

Źródło:
PAP

Rosyjski resort obrony poskarżył się Stanom Zjednoczonym na "tajną operację" Ukrainy przeciwko Rosji, planowanej rzekomo za zgodą Waszyngtonu. Po rozmowie rosyjskiego ministra obrony Andrieja Biełousowa z szefem Pentagonu Lloydem Austinem USA zwróciły się do Ukrainy o niepodejmowanie działań - podał dziennik "The New York Times".

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Źródło:
PAP

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodząca z krakowskiego ogrodu zoologicznego kondorzyca Beti zginęła w szponach innych ptaków podczas swojej misji w Chile. Latem zeszłego roku została wysłana w Andy, by tam przywrócić narażony wyginięciem gatunek na stare miejsce bytowania. Popadła jednak w konflikt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W planach jest kolejna próba reintrodukcji gatunku w Ameryce Południowej.

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Źródło:
tvn24.pl
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl