Wieża ciśnień w Ciechanowie - zbiornik ze stali o kształcie opony, jedna z najbardziej charakterystycznych polskich budowli - znalazła się na 5. miejscu najbardziej niezwykłych wież na świecie. Projekt, który od 41 lat stoi na najwyżej położonym miejscu w mieście, pokonał tak znane wieże, jak te z USA, Francji, Japonii, Tajlandii i Kanady.
"Oto 12 wież, które różnią się od wszystkich innych: wysokością, strukturą i urodą. I dlatego są preferowane przez wielu fotografów i turystów" - tak portal The World Geography uzasadnił swój wybór dwunastu najbardziej niesamowitych wież świata.
W rankingu wygrała Ivy Tower w belgijskiej Brugii. Wieża jest częścią muzeum Gruuthuse, które znajduje się w XV-wiecznym pałacu w samym sercu miasta. Niegdyś była własnością rodziny Gruuthuse, która zbiła majątek na handlu rzadką mieszanką ziołową używaną do wzbogacania typowego belgijskiego piwa. Dziś w budynku znajduje się kolekcja sztuki z XIII-XIX wieku.
"Charakterystyczną częścią muzeum jest wieża Ivy pokryta bluszczem, dzięki któremu najpiękniej wygląda jesienią, gdy liście winorośli przybierają różne kolory" - tak serwis opisuje urodę zwycięzcy swojego rankingu.
"Zatopiona dzwonnica" jedynym śladem miasta
Bardziej widowiskowa jest dzwonnica soboru św. Mikołaja w rosyjskim Kalazinie (3. pozycja), która w serwisach turystycznych określana jest jako "zatopiona dzwonnica". Bo nie tylko jej wygląd jest ciekawy, ale i historia.
Wzniesiono ją z cegły w końcu XVIII wieku w sąsiedztwie starszego o 106 lat prawosławnego soboru św. Mikołaja, ale w latach 30. XX wieku władze stalinowskie, które wcześniej zamknęły znajdujące się w mieście cerkwie, próbowały przebudować ją na wieżę spadochronową. Ostatecznie w 1939 roku, w czasie budowy retencyjnego Zbiornika Uglickiego, sobór został rozebrany, zaś najniższa kondygnacja dzwonnicy zalana wodami powstałego sztucznego jeziora.
Wznosząca się ponad poziomem lustra wody dzwonnica jest jedynym śladem dawnego istnienia zabudowy miejskiej na zalanym terenie Kalazina. Długo stała niezabezpieczona, dopiero po upadku ZSRR wokół niej usypano sztuczną wysepkę z kamieni i piasku, która ma chronić budowlę przed działaniem fal.
Na dzwonnicy ponownie zawieszono również dzwony (przed rewolucją październikową było ich dwanaście), a w 2007 roku w środku odprawiono mszę, po raz pierwszy od kilku dziesięcioleci.
Zbiornik o kształcie opony
The World Geography zachwycił się również budowlą znajdującą się w Polsce, którą umieścił na 5. miejscu. Chodzi o wieżę ciśnień w Ciechanowie, która od lat osiemdziesiątych stoi opuszczona.
Pierwotnie, według założeń budowy sieci wodociągowej dla dzielnicy przemysłowej miasta, przewidziano zbiornik wyrównawczy o pojemności 1500 m sześc., który miał być umieszczony na najwyższej kondygnacji miejskich wodociągów. Przez jakiś czas obiekt był użytkowany, ale nigdy nie napełniono go wodą w stu procentach. Choć jest wieżowym zbiornikiem wyrównawczym, to do dziś funkcjonuje pod obiegową nazwą wieży ciśnień.
Wieżę w 1972 roku zaprojektował architekt Jerzy Bogusławski. Ma unikalną konstrukcję - to zbiornik z blachy stalowej o kształcie opony (torusa) o średnicy 7 m i opartej na konstrukcji z 64 prostych rur, która ma wysokość 22 m. Pompy i zawory umieszczono w podziemnej komorze, ukrytej w płycie fundamentowej.
Autor za ten projekt dostał w 1977 roku nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu za "wybitne osiągnięcie twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa".
Kawiarnia, taras czy Szalona Wieża Matematyków?
Wieża należy do najbardziej charakterystycznych budowli w Polsce, a ponieważ stoi w najwyższym punkcie Ciechanowa, niedawno pojawiły się plany rewitalizacji konstrukcji, która obecnie nie jest użytkowana. Do miasta dwa lata temu przyjechał główny projektant wieży, który chciałby przywrócić świetność swojemu pomysłowi. Jego zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie w wieży centrum edukacyjnego, które pod nazwą "Szalonej Wieży Matematyków" miałoby propagować matematykę.
- Proponuję umieszczenie wewnątrz torusa kawiarni widokowej, z wystawą o tematyce matematycznej. Komunikację pionową zapewniłby szybkobieżny dźwig osobowy. Na parterze mogłaby powstać sala wykładowa - ogłosił Bogusławski.
Na razie jednak nie pojawił się żaden inwestor. Choć konsultacje przeprowadzone z konstruktorami zbiornika potwierdziły, że wizja jest realna pod względem technicznym, to z powodu złego stanu wieży urządzenie tu tarasu widokowego i restauracji wysokościowej nie jest możliwe.
"Jedna z najbardziej spektakularnych nowoczesnych ruin"
Podobny los spotkał wieżowiec Sathorn Unique w Bangkoku (7. pozycja), który nazywany jest "wielką deweloperską porażką" lub "jedną z najbardziej spektakularnych nowoczesnych ruin". Budynek zlokalizowany w ścisłym centrum, miał stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych i luksusowych apartamentowców w stolicy Tajlandii. Materiały promocyjne inwestora mówiły o 49-piętrowym wieżowcu mieszczącym 659 apartamentów oraz 54 lokale handlowe i usługowe, z wyjątkowymi widokami na panoramę Bangkoku i rzekę Chao Phraya.
Kryzys finansowy na azjatyckich rynkach w połowie lat 90. zmusił dewelopera do wstrzymania budowy, choć była już mocno zaawansowana. Nie tylko zamontowano charakterystyczne detale na fasadzie, ale rozpoczęto montaż wyposażenia wnętrz, łącznie z podłączeniem armatury w łazienkach. Na parterze zamontowano nawet ruchome schody, których nikt nie zdążył użyć, co więcej, wciąż znajdują się na nich plastikowe fabryczne opakowania.
"Przyszłość Sathorn Unique pozostaje niejasna, ale być może pewnego dnia zostanie ukończony. Na razie straszy, jak wiele innych opuszczonych konstrukcji miasta" - napisał The World Geography.
Jak gigantyczny tęczowy cukierek
Podczas gdy tajlandzki wieżowiec straszy, francuski La Cheminée Moretti wciąż zachwyca swoją nietypową urodą. Wygląda jak gigantyczny tęczowy cukierek, a w istocie to komin wentylacyjny parkingu o wysokości 30 m, na którym artysta Raymond Moretti "wyżył się" przy użyciu sporej ilości kolorowego włókna szklanego.
Komin Morettiego (nazwa oryginalna to Cheminee d'Aeration) jest konstrukcją składającą się z 672 rur o średnicy 2-30 cm, które są pomalowane w 19 kolorach i mają łączną długość 22 km i wagę 27,5 ton. Obiekt od 1995 roku stoi w paryskiej dzielnicy La Défense i jest jedną z największych jej atrakcji. The World Geography docenił go, umieszczając na 8. miejscu swojego rankingu.
12 najbardziej niezwykłych wież na świecie, według The World Geography: 1. Ivy Tower, Belgia 2. Guinigi Tower, Włochy 3. Dzwonnica soboru św. Mikołaja w Kalazinie, Rosja 4. Wieża telewizyjna, Jekaterynburg 5. Wieża ciśnień w Ciechanowie 6. The Pirate Tower, USA 7. Sathorn Unique, Tajlandia 8. La Cheminée Moretti, Francja 9. Shime Tower, Japonia 10. Montreal Tower, Kanada 11. Tower of Wind, Japonia 12. PL Peace Tower, Japonia
Autor: Agnieszka Kowalska/jk / Źródło: tvn24.pl, The World Geography
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Kaczorgw