Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin będą właścicielami kolejki na Kasprowy Wierch. Jest już zgoda na wykup 100 proc. akcji.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wyraziła zgodę na przejęcie przez samorządową spółkę Polskie Koleje Górskie kontroli nad spółką Polskie Koleje Linowe - poinformował we wtorek UOKiK.
- Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji - podkreślił Urząd.
Kończą prywatyzację PKL
Zgoda UOKiK oznacza, że na konta PKP SA mogą trafić pieniądze ze sprzedaży PKL. Te pieniądze są kolejarzom potrzebne - w tym roku PKP SA musi spłacić ok. 1 mld zł swojego długu.
- Zgoda UOKIK to kolejny krok przybliżający nas do finalizacji transakcji sprzedaży PKL - mówi PAP Maria Wasiak członek zarządu PKP. - Jesteśmy na ostatniej prostej i liczymy, że w najbliższym czasie prywatyzacja spółki zostanie zakończona. Proces realizujemy zgodnie z zaplanowanym harmonogramem - dodaje.
Na kolejkę zrzuciły się miasta i gminy
Spółka PKG to wspólny twór Zakopanego i gmin: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Aby uzyskać środki niezbędne do przeprowadzenia transakcji, PKG podpisało umowę inwestycyjną ze spółką Mid Europa Partners należącą do grupy kapitałowej, która posiada m.in. udziały w spółkach Żabka Polska czy Alpha Medical Polska.
Fundusz Mid Europa Partners planuje w ciągu kilku lat wyjść z inwestycji z zyskiem i odsprzedać swoje akcje. Wówczas prawo pierwokupu mają mieć samorządy, które założyły spółkę. Będą też mogły wskazać inwestora, który wykupi go zamiast nich.
W sytuacji debiutu giełdowego, samorządy będą mogły kupić przed emisją pakiet przynajmniej 20 proc. plus jedna akcja, by mieć pakiet kontrolny, gwarantujący zachowanie kontroli strategicznej nad kluczowymi decyzjami spółki.
Transakcja pod kontrolą
Polskie Koleje Linowe zajmują się przewozem osób koleją linową, prowadzeniem wyciągów narciarskich oraz przenośników taśmowych na Górze Parkowej, Gubałówce, Kasprowym Wierchu, Mosornym Groniu, Palenicy (region nowosądecki) oraz na Górze Żar (region bielski).
- Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce – informuje UOKiK.
Kupili koleje za 215 mln
Polskie Koleje Górskie kupiły PKL pod koniec maja. PKP SA sprzedały swoje udziały w tej firmie za 215 mln zł. Na sprzedaż musiał się zgodzić UOKiK - zgodnie z prawem transakcję trzeba zgłosić do urzędu antymonopolowego, jeżeli uczestniczą w niej przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Autor: koko/iga / Źródło: TVN24 Kraków, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN