Gwiazdy wystroiły się na Met Ball, najważnieszy bal Ameryki. Czasami wybierając kreacje dość kontrowersyjne. Tegoroczną imprezą nowojorskie Museum of Metropolitan Art świętuje w ten sposób otwarcie nowej wystawy poświęconej modzie.
W dobrym tonie jest przybycie na bal w stroju nawiązującym do stylu wystawy. W tym roku jest to wpływ chińskiej kultury i estetyki na europejskich projektantów, a tytuł brzmi "Chiny: po drugiej stronie lustra".
Orientalne wpływy widać było w strojach między innymi Jennifer Lopez, Anne Hathaway, Jennifer Lawrence, Sarah Jessica Parker, Lady Gagi, Madonny.
Ogromne zainteresowanie wzbudziły półprzezroczyste kreacje Kim Kardashian i Beyonce, które nie tylko więcej odkrywają niż zakrywają, ale też żadna z nich nie ma związku z kulturą chińską. Pierwszą zaprojektował Roberto Cavalii, a punktem odniesienia była dla niego sukienka założona przez Cher na Met Ball w 1974 roku. Strój Beyonce, uszyty na miarę przez Richardo Tisci z domu mody Givenchy, nawiązuje do stylu wylansowanego przez amerykański sitcom "I love Jeannie".
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Beyoncé (@beyonce) 4 Maj, 2015 o 6:41 PDT
Omlet czy pizza?
Królową balu - przynajmniej pod względem liczby komentarzy w internecie - została Rihanna. Ubrana była w ogromną, haftowaną i obszytą futrem żółtą suknię uszytą przez mało znanego, poza ojczyzną, chińskiego projektanta Guo Pei. Gdy piosenkarka wchodziła po schodach muzeum, tren sukni nieśli za nią asystenci. W ciągu kilku godzin strój Rihanny został porównany przez złośliwych internautów do omletu, pizzy oraz bohatera kreskówki dla dzieci Sponge Boba.
Spragnieni stylu
Kuratorem wystawy "Chiny: po drugiej stronie lustra" jest Andrew Bolton z Met, a jej dyrektorem artystycznym- Wong Kar-Wai, reżyser i autor między innymi “Spragnionych miłości”, “Chunking Express” czy “2046”.
Gospodynią wieczoru od dwudziestu lat jest Anna Wintour, redaktor naczelna amerykańskiego "Vogue’a" Na jej cześć w 2014 roku przechrzczono instytut mody, czyli Costume Institute na Anna Wintour Costume Center.
Opium w modzie
To w jego salach będzie można obejrzeć większość eksponatów - prawie dwieście sukienek projektantów takich jak Paul Poiret, Christian Dior, John Galliano czy Roberto Cavalli. Obok - dla porównania - stoją artefakty kultury chińskiej, w tym porcelanowa waza z czasów dynastii Ming czy strój paradny z XIX wieku, które kolorystyką lub krojem zainspirowały zachodnich kreatorów mody. Jedna z sal jest poświęcona słynnym perfumom "Opium” oraz kolekcji ubrań Yvesa Saint Laurenta na jesień/zimę 1977 roku, widać w niej wyraźną fascynację mongolskimi futrami i kożuchami.
Strój się i płać
Met Ball jest jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w Ameryce, ustępuje prestiżem tylko imprezom organizowanym w noc po rozdaniu Oskarów. Listę gości nadzoruje Wintour, niezaproszeni mogą kupić bilet za 25 tysięcy dolarów. Dochód ze sprzedaży podobnie jak zbierane w trakcie gali datki, przeznaczane są na cele charytatywne. W 2013 zebrano 9 milionów dolarów, a w 2014 - 12 milionów.
Pierwsza Met Gala odbyła się w 1946 roku. W poprzednich latach bohaterami wystawy w nowojorskim muzeum byli Alexander McQueen, Gianni Versace, Muccia Prada, Elsa Schiapparelli oraz dom mody Chanel.
Wystawa “Chiny: po drugiej stronie lustra” jest czynna od 7 maja do 16 sierpnia 2015 roku
Autor: sol / Źródło: tvn24, independent.co.uk