Uczniowie z autyzmem będą się uczyć razem z trudną młodzieżą - taki pomysł na "podwyższenie poziomu edukacji" mają władze Krakowa. Rodzice protestują, ale urzędnicy lekceważą problem.
Władze Krakowa planują likwidację kilku gimnazjów, liceów i dwóch zespołów szkół zawodowych. Wśród nich jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9, w skład którego wchodzą dwie szkoły: gimnazjum nr 11 oraz XXIII LO. W obu funkcjonują klasy integracyjne, gdzie uczą się m.in. dzieci cierpiące na autyzm czy zespół Aspergera.
Placówka zniknie
Początkowo urzędnicy nie chcieli zamykać zespołu, a jedynie przenieść uczniów na Czerwony Prądnik. Na to rozwiązanie nie zgodzili się jednak rodzice. Urzędnicy zmienili podejście - w środę ogłosili, że uczniowie skończą naukę w starym miejscu, ale placówkę postanowili wygasić. W kolejnych latach nie będzie już naboru.
To rozwiązanie też nie podoba się rodzicom, którzy twierdzą, że zespół szkół jest jedną z niewielu placówek w Krakowie, gdzie dzieci z takimi niepełnosprawnościami mogą się uczyć. - Urzędowi zabrakło wrażliwości. Tam jest cała gromada dzieci, które są "za zdrowe" dla szkoły specjalnej, a jednocześnie nie dałyby sobie rady w zwykłej szkole - tłumaczy Paweł Kleszcz, przewodniczący rady rodziców.
Urzędnicy odpierają zarzuty. Twierdzą, że w Krakowie jest wiele placówek, w których mogą się uczyć dzieci z niepełnosprawnościami: 14 szkół podstawowych, 10 gimnazjów, ale tylko 3 licea.
Zdaniem rodziców placówek takich jest jednak coraz mniej. W dodatku nie wszystkie spełniają potrzeby. - Uczniowie z autyzmem potrzebują szkół małych, w zaciszu. Szkół, w których stawia się na opiekuńczość i w których da się zorganizować program terapeutyczny. Niestety miasto nie zapewnia rozwoju placówek w takim kierunku - tłumaczy Katarzyna Kasza ze stowarzyszenia na rzecz osób cierpiących na zespół Aspergera.
Trafi do nich trudna młodzież
Na tym nie koniec. - Zanim szkoła zostanie wygaszona, trafią tam jeszcze dzieci ze szkoły specjalnej przy ul. Lubomirskiego - poinformowała wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król.
Tyle, że tam uczą się nie tylko dzieci niepełnosprawne, ale i tzw. trudna młodzież. Rodzice z Zespołu Szkół nr 9 są zaniepokojeni tym, że ich dzieci, będą musiały nagle funkcjonować wśród uczniów o innych potrzebach edukacyjnych. W czwartek spotkali się w szkole, by zaprotestować przeciwko pomysłom władz miasta.
- Wybraliśmy tę szkołę ze względu na lokalizację, nauczycieli i liczebność klas - tłumaczy pani Aneta, mama ucznia XXIII LO, który cierpi na zespół Aspergera. I dodaje: - Wszystkie zmiany wywołują u niego specyficzne reakcje, np. agresję. Jeżeli pojawia się jakikolwiek stres, on musi być na lekach. W tej szkole się uspokoił, mógł się skupić na nauce.
Rodzice obawiają się, że miasto chce się pozbyć problemu, a puste budynki - sprzedać z zyskiem. - Odnosimy wrażenie, ze planowane zmiany mają podłoże wyłącznie ekonomiczne, a inne skutki są marginalizowane - piszą do władz miasta.
Co z budynkami? Nie wiadomo
Pytana o przyszłość budynków, wiceprezydent Król przyznaje, że nie wie, co się z nimi stanie. Wiadomo tylko, że na razie trafią pod opiekę zarządu budynków gminnych.
Król nie rozumie też obaw związanych z trudną młodzieżą ze szkoły specjalnej. - To jest bardzo duży obiekt - odpowiada i dodaje, że uczniowie muszą się integrować. A samą restrukturyzację tłumaczy koniecznością podwyższenia poziomu edukacji. - Chcemy zlikwidować placówki, które mają coraz mniej uczniów, słabe wyniki i nie cieszą się powodzeniem - podkreśliła w środę Król.
Ważne indywidualne podejście
Z takim podejściem nie zgadza się jednak dyrektor zespołu szkół Paweł Samborski. Uważa, że od wyników ważniejsze jest indywidualne podejście do każdego ucznia. - Jest pewna grupa dzieci, która nigdy nie będzie sięgała wysokich wyników w nauce. Muszą być szkoły, które zagwarantują im edukację dostosowaną do ich możliwości - tłumaczy Samborski.
Rada Krakowa ma zająć się projektami uchwał o zamiarze likwidacji placówek na początku lutego. Jeśli zapadnie decyzja o likwidacji, będzie ją musiał jeszcze zaakceptować małopolski kurator oświaty.
Autor: mmw//r / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków / Rodzice uczniów ZS nr 9 w Krakowie