Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ułatwiony dostęp do broni, wielkie inwestycje czy dofinansowanie ochrony zdrowia. Między innymi na te aspekty wskazywali kandydaci na prezydenta, jako na pierwsze inicjatywy ustawodawcze, które chcieliby podjąć po zwycięstwie w wyborach.
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, kandydatom zostało na kampanię 10 dni. Ustawa z 2 czerwca, która dotyczy zasad organizacji wyborów prezydenckich, przewiduje hybrydową metodę głosowania - tradycyjnie oraz drogą korespondencyjną. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.
Po wyborach, jako nowa głowa państwa, zwycięzca będzie miał prawo do zgłaszania parlamentowi własnych projektów ustaw. O tym, czego dotyczyłyby ich pierwsze inicjatywy ustawodawcze, mówili główni kandydaci w prezydenckim wyścigu: Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Robert Biedroń.
Andrzej Duda
W imieniu urzędującej głowy państwa na pytanie to odpowiedział członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy Jan Kanthak (Solidarna Polska). - Oczywiście te inicjatywy będą dotyczyły Planu Dudy, czyli czterech podstawowych, najważniejszych filarów: inwestycji strategicznych, inwestycji lokalnych, inwestycji w zdrowie i w środowisko - mówił.
Na stronie internetowej kampanii obecnego prezydenta czytamy, że wśród inwestycji strategicznych znajdują się między innymi: budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, przekop Mierzei Wiślanej czy rozbudowa gazoportu. Do inwestycji lokalnych zaliczono m.in. rozbudowę dróg lokalnych i bon turystyczny. Nowa strategia onkologiczna to z kolei przykład inwestycji w zdrowie, a w środowisko m.in. budowa zbiorników retencyjnych.
Rafał Trzaskowski
- Po pierwsze, trzeba oddzielić urząd prokuratora [generalnego - red.], od ministra sprawiedliwości - zapowiedział z kolei prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.
Prokuratura została uniezależniona od resortu sprawiedliwości w 2010 roku. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego Platformy Obywatelskiej. Rozdział od początku krytykowało Prawo i Sprawiedliwość, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, a zrealizowało ten pomysł na początku 2016 roku. Od tamtej pory połączone urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości piastuje Zbigniew Ziobro.
Szymon Hołownia
Zdaniem niezależnego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni, tym co "trzeba załatwić natychmiast", jest "inicjatywa w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku o zrównaniu świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób niepełnosprawnych".
Przed wejściem w życie nowelizacji uznanej w 2014 przez Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjną, świadczenie pielęgnacyjne przysługiwało wszystkim opiekunom osób niepełnosprawnych w jednakowej wysokości. Na mocy zakwestionowanej przez Trybunał ustawy część opiekunów straciła prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - zaczęło ono przysługiwać tylko rodzicom dzieci, których niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości. Do tej pory nowe, jednolite przepisy nie zostały wprowadzone.
Krzysztof Bosak
Pierwszą inicjatywą, jaką chciałby zająć się kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, jest "uregulowanie, uproszczenie przepisów związanych z posiadaniem, z obrotem bronią". - To materiał na pierwszą inicjatywę ustawodawczą. Ustawa jest już napisana przez środowiska proobronne - powiedział Bosak.
O dostępie do broni kandydat Konfederacji mówił już pod koniec maja. - Od ponad roku Polska zwleka z implementacją dyrektywy unijnej w sprawie posiadania broni, która jest bardziej liberalna niż obowiązujące obecnie w Polsce prawo - oświadczył na konferencji prasowej na strzelnicy w Gdyni. Zapowiedział, że jeżeli wygra wybory, to zainicjuje przyjęcie unijnych przepisów przez polski parlament, tworząc "dobre prawo o posiadaniu broni, pozwalające zwiększać stopień wyszkolenia strzeleckiego społeczeństwa i podnosić kulturę posiadania broni".
Władysław Kosiniak-Kamysz
- Zaczynam od zdrowia, od zdrowia Polaków. Pacjent ma być w centrum - deklarował z kolei lider PSL i kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wspomniał przy tej okazji o swoim ponadpartyjnym "Pakcie na rzecz Zdrowia". Lider PSL proponuje w nim m.in. dofinansowanie ochrony zdrowia i oddłużenie szpitali, dofinansowanie leczenia i zwiększenie jego dostępności, skrócenie kolejek do lekarzy, odbiurokratyzowanie ochrony zdrowia oraz podniesienie wynagrodzeń dla wszystkich pracowników.
Robert Biedroń
Także na temacie ochrony zdrowia na początku swojej prezydentury chciałby skupić się kandydat Lewicy, europoseł Robert Biedroń. - Potrzebujemy wsparcia dla ochrony zdrowia. 7,2 procenta PKB i to będzie moja pierwsza inicjatywa - zapowiedział Biedroń.
Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock