Janusz Korwin-Mikke, Monika Pawłowska, Artur Dziambor, Tadeusz Cymański, Jadwiga Emilewicz, Zbigniew Girzyński, Dobromir Sośnierz, Tomasz Rzymkowski czy Hanna Gill-Piątek. To tylko niektórzy ze znanych polityków, którzy nie zdobyli mandatu posła w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Prawo i Sprawiedliwość
Z Wrocławia (okręg numer 3) parlamentarzystą na kolejną kadencję nie zostanie Przemysław Czarnecki. Polityk uzyskał piąty wynik na liście PiS, pierwszy, który nie był premiowany mandatem.
W okręgu numer 5 (Toruń) z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu nie dostał się Zbigniew Girzyński. Komitet uzyskał w tym okręgu pięć mandatów, a polityk zdobył szósty wynik na liście.
Rozczarowanie przeżyła też Monika Pawłowska. Wprawdzie w jej okręgu (Chełm, numer 7) PiS zdobył aż siedem mandatów, ale ona sama uzyskała ósmy wynik i pożegna się z mandatem.
Do podobnej sytuacji doszło w okręgu numer 11 (Sieradz). Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski uzyskał dopiero siódmy wynik na liście PiS. Komitet zdobył w tym okręgu sześć mandatów.
Z Sejmem żegna się też wieloletnia posłanka PiS Anna Paluch. W okręgu numer 14 (Nowy Sącz) uzyskała siódmy wynik na liście PiS, który zdobył tam sześć mandatów.
Z Radomia (okręg numer 17) do Sejmu nie wszedł Robert Bąkiewicz. PiS uzyskał tam sześć mandatów, a startujący z ostatniego miejsca listy jeden z liderów narodowców ma dopiero dziewiąty wynik.
Z Warszawy (okręg numer 19) do Sejmu nie dostali się dotychczasowi posłowie - Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki. PiS w stolicy wywalczył cztery mandaty, a politycy pod względem głosów na liście zajęli odpowiednio piąte i szóste miejsce. Mandatu zabrakło też między innymi dla byłej minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk.
W okręgu numer 25 (Gdańsk) doszło do zaciętej walki o trzeci, ostatni biorący mandat z list PiS-u. Ostatecznie padł on łupem wiceministra kultury Jarosława Sellina, który zdobył 7284 głosy. Tym samym do parlamentu nie dostał się Tadeusz Cymański, który uzyskał równo 100 głosów mniej.
Mandatu nie zdobył wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Polityk uzyskał szósty wynik na liście PiS w Olsztynie, a do Sejmu weszło tylko czterech kandydatów komitetu w tym okręgu (nr 35).
Posłanką nie zostanie też Jadwiga Emilewicz, była wicepremier i była minister rozwoju. W Poznaniu (okręg nr 39) PiS może liczyć tylko na dwa mandaty, a polityk uzyskała trzeci wynik na liście.
Koalicja Obywatelska
Mandatu poselskiego nie obronił Krzysztof Mieszkowski. Wprawdzie Koalicja Obywatelska w okręgu numer 3 (Wrocław) zdobyła sześć mandatów, ale sam polityk uzyskał dopiero siódmy wynik.
W podobnej sytuacji jest poseł Paweł Szramka, który również pożegna się z mandatem. W okręgu numer 5 (Toruń) KO wywalczyła cztery mandaty, ale polityk uzyskał piąty wynik.
Duże zmiany zaszły w reprezentacji łódzkich parlamentarzystów z Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 9 w Łodzi (pięć mandatów). Po raz pierwszy od 1991 roku w Sejmie nie zasiądzie posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, która uzyskała siódmy wynik na liście.
Z tego samego okręgu posłanką na kolejną kadencję nie zostanie też Hanna Gill-Piątek, która trafiła na listy KO z Polski 2050. Polityk zdobyła jeszcze mniej głosów niż Śledzińska-Katarasińska.
Z okręgu warszawskiego (numer 19) Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu aż dziewięcioro posłów. Mimo to mandatów zabraknie między innymi dla dotychczasowego senatora Aleksandra Pocieja (jedenasty wynik na liście) i posła Pawła Poncyljusza (dwunasty). Do Sejmu z warszawskiej listy KO nie dostali się też były piłkarz Dariusz Dziekanowski czy Sebastian Kościelnik, który w 2017 roku zderzył się pod Oświęcimiem z rządową limuzyną.
Karierę poselską przynajmniej na cztery lata kończy Andrzej Rozenek, który w tzw. obwarzanku warszawskim (okręg nr 20) uzyskał piąty wynik na liście KO, która wywalczyła cztery mandaty.
Podobny los spotkał posła Michała Wypija. Były polityk Porozumienia uzyskał piąty wynik na liście KO w okręgu numer 35 (Olsztyn), pierwszy, który nie jest premiowany mandatem.
Trzecia Droga
Z list Trzeciej Drogi posłem nie zostanie między innymi Jacek Protasiewicz. W okręgu wrocławskim (nr 3) uzyskał trzeci wynik, pierwszy, który nie dawał mandatu.
Przejście na listy Trzeciej Drogi nie pomogło też byłemu posłowi Konfederacji Arturowi Dziamborowi. Startujący z ostatniego miejsca w okręgu gdyńskim (nr 26) polityk również zdobył trzeci wynik, który jako pierwszy nie jest premiowany mandatem do Sejmu.
Pierwsze "niebiorące" miejsce na liście Trzeciej Drogi w okręgu nr 20 (obwarzanek warszawski) zajęła z kolei aktorka Dorota Stalińska.
Nowa Lewica
Mniejszą liczbę mandatów w porównaniu do 2019 roku uzyskała Lewica, co powoduje, że niektórzy posłowie nie uzyskali mandatu na kolejną kadencję.
W przypadku Marka Dyducha (okręg nr 2, Wałbrzych), Anity Sowińskiej (okręg nr 10, Piotrków Trybunalski), Wiesława Buża (okręg nr 23, Rzeszów), Pawła Krutula (okręg nr 24, Białystok), Przemysława Koperskiego (okręg nr 27, Bielsko-Biała), Zdzisława Wolskiego (okręg nr 28, Częstochowa), Moniki Falej (okręg nr 34, Elbląg) i Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej (okręg nr 40, Koszalin) powodem było nieuzyskanie ani jednego mandatu przez listę.
Maciej Gdula (okręg nr 13, Kraków) i Arkadiusz Iwaniak (okręg nr 20, obwarzanek warszawski) przegrali walkę o mandat z "dwójkami" na listach - odpowiednio z Darią Gosek-Popiołek i Joanną Wichą.
Z kolei Robert Obaz (Legnica), Jan Szopiński (Wrocław), Marek Rutka (Słupsk), Rafał Adamczyk (Katowice) oraz Katarzyna Kretkowska (Poznań) nie byli "jedynkami" na listach i nie wywalczyli kolejnych mandatów dla Nowej Lewicy w swoich okręgach.
Konfederacja
Posłami na kolejną kadencję nie zostaną Anna Maria Siarkowska i Dobromir Sośnierz, którzy przegrali walkę o mandat z "jedynką" Konfederacji w okręgu numer 18 (Siedlce) - Krzysztofem Mulawą.
Szans na kolejne cztery lata w ławach poselskich nie ma Janusz Korwin-Mikke. Startujący z tzw. warszawskiego obwarzanka (okręg numer 20) ma dopiero trzeci wynik na liście Konfederacji (9 939 głosów), co nie da mu reelekcji. Mandat zdobyła za to Karina Bosak, żona Krzysztofa Bosaka, która otrzymała ponad 21 tysięcy głosów, czyli ponad dwa razy więcej od Korwin-Mikkego.
Do Sejmu nie dostał się też Michał Urbaniak. Polityk uzyskał wprawdzie najlepszy wynik na liście Konfederacji w Gdańsku (okręg numer 25), ale samemu komitetowi nie udało się wywalczyć żadnego mandatu.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24