Tusk pytany o politykę migracyjną. "Mam bardzo twarde, jednoznaczne poglądy na bezpieczeństwo państwa"

Autor:
momo/ft
Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: jak się zostaje premierem, to jest się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i szczelność granicy i terytorium
Tusk: jak się zostaje premierem, to jest się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i szczelność granicy i terytoriumZdjęcia organiatora
wideo 2/24
Zdjęcia organiatoraTusk: jak się zostaje premierem, to jest się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i szczelność granicy i terytorium

Jak się zostaje premierem, ministrem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, to nie jest się aktywistą humanitarnym czy migracyjnym, tylko jest się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i szczelność granicy i terytorium. I to są dwie zupełnie różne role - mówił w niedzielę w Mińsku Mazowieckim lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Stwierdził też, że "to, co robi rząd PiS-u w Polsce jest bardzo jaskrawą ilustracją tego, jak nie należy prowadzić polityki migracyjnej".

W niedzielę w południe odbyło się spotkanie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego.

Jeden z uczestników spotkania, Polak tunezyjskiego pochodzenia i członek Inicjatywy Wschód, zapytał lidera PO, jaki jest jego pomysł na politykę migracyjną, nie tylko wobec osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, ale także migrantów z Globalnego Południa. Zaznaczył, że "200 milionów uchodźców klimatycznych będzie podążać do Europy do 2050 roku". - Nie powstrzymają ich żadne mury i żadne granice - dodał. - Moi rodacy z mojej drugiej ojczyzny giną teraz na Morzu Śródziemnym, a politycy ze wszystkich opcji tak naprawdę mówią o nas, że jesteśmy terrorystami i że zagrażamy bezpieczeństwu Polski. Naprawdę tak pan o nas sądzi? Chciałbym usłyszeć, jaki jest wasz pomysł, żeby zająć się polityką migracyjną? - pytał mężczyzna. 

Tusk: zadbanie o bezpieczeństwo i szczelność granic to obowiązek każdego premiera

- Jest pan Polakiem z korzeniami tunezyjskimi, to na pewno pan ze szczególną wrażliwością potrafi odróżnić polityków, którzy mają rasistowskie fobie albo ksenofobię wobec obcych. I mam przynajmniej taką nadzieję, że nawet przez chwilę pan nie pomyśli o mnie jako o człowieku, który ma tego typu poglądy - odparł Tusk. - Natomiast rozczaruję pana, bo mam bardzo twarde, jednoznaczne poglądy na bezpieczeństwo państwa, granicy i terytorium - dodał. Zaznaczył, że "nie ma to nic wspólnego z rasizmem, stosunkiem do innych kultur, czy innych narodowości". - Ja się tym zajmuję zawodowo, profesjonalnie od wielu, wielu lat. Jako szef Rady Europejskiej, myślę, że 80 procent mojego czasu wówczas poświęcałem problemowi legalnej i nielegalnej migracji - mówił lider PO.

Tusk powiedział, że w 2016 roku otrzymał informację od organizacji międzynarodowych, że 60 milionów ludzi ma zamiar przedostać się do Europy, głównie z kierunków afrykańskich i azjatyckich. - Problem polega na tym, że polityka migracyjna ma i powinna mieć dwa wymiary. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla brutalności, tortur, czy nieludzkiego traktowania kogokolwiek. To jest w ogóle niedopuszczalne. W jakimś sensie to, co robi rząd PiS-u w Polsce jest bardzo jaskrawą ilustracją tego, jak nie należy prowadzić polityki migracyjnej - mówił szef Platformy Obywatelskiej.

Tusk powiedział, że dziś "do Polski i dalej do Europy" zmierzają setki tysięcy ludzi. - Dlaczego mówię o tym? Bo nie chcę Pana oszukiwać - stwierdził, zwracając się do mężczyzny, który zadał pytanie. Podkreślił, że skuteczne zadbanie o bezpieczeństwo i szczelność własnego terytorium "to jest obowiązek każdego premiera państwa europejskiego". Przekonywał, że "nie ma czegoś takiego jak polityka migracyjna, jeśli nie ma możliwości kontrolowania granicy i terytorium".

Tusk pytany o politykę migracyjną. "Mam bardzo twarde, jednoznaczne poglądy na bezpieczeństwo państwa"
Tusk pytany o politykę migracyjną. "Mam bardzo twarde, jednoznaczne poglądy na bezpieczeństwo państwa"TVN24

- Pamiętam mój spór, o zgrozo, z Angelą Merkel na Radzie Europejskiej, kiedy ona powiedziała publicznie, że nie możemy zatrzymać ludzi, którzy przekraczają granice Europy, bo jest ich za dużo. A ja powiedziałam coś, panu się to nie spodoba, a ja to powtórzę, bo jestem o tym głęboko przekonany. Powiedziałem, że musimy ich zatrzymać na naszej granicy właśnie dlatego, bo jest ich za dużo - przypomniał Tusk. Przywołał także słowa, które usłyszał w tamtym czasie od premiera Australii. - Powiedział mi dowcip, jaki krążył wówczas po świecie: wszystko ma swoje granice oprócz Unii Europejskiej. I to był złośliwy dowcip - powiedział Tusk. 

Podkreślił w tym miejscu, że wyjątkowo ceni "tych wszystkich, którzy mają ten poziom wrażliwości, który każe im przedkładać ponad wszystko kwestie humanitarne i szacunku dla każdego człowieka, gotowość niesienia pomocy, otwartości". - Bogu dzięki są tacy ludzie na świecie. Mówię to serio. Ale jak się zostaje premierem, ministrem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, to nie jest się aktywistą humanitarnym czy migracyjnym, tylko jest się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i szczelność granicy i terytorium. I to są dwie zupełnie różne role - tłumaczył.

Tusk: przejmuję hasło PiS

Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego ocenił, że Polacy, także wyborcy PiS, "coraz lepiej widzą i czują, że Jarosław Kaczyński i jego partia nie mają literalnie nic wspólnego z bezpieczeństwem". - Jakiejkolwiek dziedziny życia dotkniemy: energetyki, ochrony klimatu, ochrony rzek i lasów, bezpieczeństwa ludzi, bezpieczeństwa granic i terytorialnego państwa, bezpieczeństwa geopolitycznego i dyplomatycznego - wymieniał.

- Wystarczy być cynicznym i mieć środki, a PiS jest cyniczny i ma środki, by sprawić wrażenie różnymi działaniami i propagandą, że oni są silni i zdeterminowani – mówił lider PO. Jak zaznaczył, "nikt nie chce oglądać agresji, ale oni nam wtłaczają obrazy agresji – każdy ich spot, każda ich reklama telewizyjna, wypowiedź".

Jak dodał, wczoraj się dowiedział, że przygotowuje "zamach stanu", przygotowuje "okupację w Polsce". - Oczywiście, ktoś w internecie się zaśmieje, ktoś inni napisze "idioci", jakie są w stanie głupoty wykombinować. Ale w tym szaleństwie i głupocie jest metoda. Bo jak normalna Polka, Polak, sobie myśli, że jest jakiś facet i on chce zamach stanu, żeby Niemcy rządzili, jest przeciwko polskiemu mundurowi, no to każdy normalny myśli, że to jest ktoś zły, zdrajca i morderca – wskazał Tusk.

- Za tym jest cała machina państwowa. Trudno się dziwić, że to budzi agresję i emocje. I wtedy ta władza wymyśla takie interwencje, bo ta brutalność z ostatnich dni jest ponadstandardowa i wyjątkowa, żeby pokazać, że oni są zdeterminowani, silni i zrobią porządek – mówił. Tymczasem – jak wskazał – ostatnio ukazało się badanie, w którym zapytano Polaków o to, pod rządami jakiej partii Polska będzie najbezpieczniejsza. - Mimo ich gigantycznej propagandy więcej Polek i Polaków wskazało Koalicję Obywatelską jako tę partię, pod której rządami Polska będzie bezpieczniejsza – powiedział Tusk. - W związku z tym uroczyście ogłaszam, że przejmuję hasło PiS: bezpieczna przyszłość Polaków, w imieniu wszystkich Polek i Polaków – podkreślił lider PO.

Tusk o zniesieniu podatku dla emerytów i emerytek

Podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Tusk przypomniał, że jeden ze stu konkretów na sto dni zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. złotych. Tusk zaznaczył, że wprowadzenie tej kwoty będzie oznaczać, że zdecydowana większość emerytów nie będzie płacić podatku od emerytury. Zwrócił uwagę, że jednak nie skorzystają z tego, ci którzy mają najniższe emerytury, bo te osoby już dzisiaj nie płacą podatku.

- Kwota wolna 60 tysięcy złotych, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki:. (...). Nie idziemy do tych wyborów (...) po to, żeby komuś coś zabrać (...). 60 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku to nadal oznacza także "trzynastkę" i "czternastkę" - podkreślił szef PO.

Zwrócił uwagę, że inflacja jest co prawda niższa, ale to oznacza, że ceny nadal rosną, tylko nie tak szybko jak w czasie tych "najbardziej tragicznych miesięcy". - Więc nasza propozycja dotyczy także dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania każdej emerytury, jeśli inflacja przekracza 5 procent. I to ma szczególne znaczenie właśnie dla tych najniżej uposażonych, bo dla nich te ceny w sklepach są najbardziej zabójcze - powiedział Tusk.

Tusk: nie będzie przymusowych prac domowych

Lider PO mówił także o sytuacji nauczycieli w Polsce. - Lepiej zarabiający nauczyciel to są zupełnie inne relacje nie tylko w szkole, ale i w domu - podkreślił Donald Tusk. Jak wskazał, "szkoła może być naprawdę uśmiechnięta i przyjazna, pod warunkiem, że ludzie, którzy swoje serce, całe swoje życie angażują w szkołę (...), będą też czuli satysfakcję, że ktoś ich docenia".

Zdaniem Tuska "szkoła może być i nowoczesna, i przygotowywać nasze dzieci do życia - nie żeby wkuwać". - Dlatego zaproponowaliśmy rezygnację z pracy domowej. Po wygranych wyborach szkoła będzie miejscem do nauki, a dom będzie miejscem do relacji z rodzicami, do zabawy, do rekreacji - nie będzie przymusowych prac domowych - zadeklarował.

- Jak się wybiera zawód nauczycielki, nauczyciela to nie dla dużych pieniędzy. Tym bardziej państwo musi o takich ludzi, którzy chcą wykonać pewną misję, (zadbać), żeby oni zarabiali godnie - podkreślił Tusk. W jego ocenie nikt z nich nie chce być milionerem. - Jest w szkole po to, by uczyć dzieci, żeby życie w Polsce wyglądało lepiej, żeby przygotować szansę na szczęście dla naszych najmłodszych - zaznaczył.

Według Tuska, by szkoła dobrze uczyła "nauczyciele - i to jest jeden ze 100 konkretów na 100 pierwszych dni - otrzymają podwyżkę 30 proc., minimum 1,5 tys. złotych od każdego podstawowego wynagrodzenia dla nauczycielek i nauczycieli". Jak wskazał, to co nauczyciele dostają z jednego miejsca pracy na rękę, "to jest po prostu bieda". Podkreślił, że szkoła to nie jest system edukacji, szkoła to setki tysięcy konkretnych ludzi. - Mogą zbudować wielką wspólnotę na rzecz edukacji, jeśli są każdy i każda bez wyjątku szanowani - stwierdził.

Tusk: będę chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie"

Były premier podkreślał na spotkaniu z mieszkańcami znaczenie sportu i rekreacji. - Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie. Dlatego wchodząc tutaj do szkoły pomyślałem sobie, (że) powiem o tym nowym, wielkim projekcie - on się nazywa "Orlik - wielkie granie" - powiedział Tusk zwracając się do mieszkańców.

Podkreślił, że był bardzo dumny z Orlików i w każdej praktycznie polskiej gminie, kiedy był premierem, powstawały nowoczesne, kompleksowe boiska i szatnie kontenerowe dla dzieci.

- Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików. Będziemy przebudowywali te orliki, unowocześniali płyty, będę chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych, żeby tak naprawdę w całej Polsce wszyscy zagrali o swoje marzenia - nie tylko piłka nożna, nie tyko koszykówka, ale też siatkówka i tenis - zapowiedział lider PO. Dodał, że te zawody będą organizowane co rok.

"Dobra władza to jest władza, która pomaga ludziom wyjść z samotności"

Lider PO odniósł się do listu, który otrzymał od kobiety, której 13-letni syn, Łukasz, ma zespół Aspergera i boi się pójść na terapię. - Od kilku lat żyjemy w rzeczywistości, że każdy i każda kto jest inny niż jakiś państwowy wzór, jest narażony na pogardę, czasami na represje, na brak zrozumienia ze strony tych, którzy bez względnie powinni to zrozumienie i tę empatię nie tylko prezentować, ale wręcz pobudzać i organizować - zaznaczył. Jak mówił, "dobra władza to jest władza, która pomaga ludziom wyjść z samotności". - Szczególnie wtedy, gdy lękają się, że ktoś może uznać, że ich słabość, ich odmienność jest czymś groźnym - wskazał. - Każdy z nas potrzebuje terapii w jakiejś dziedzinie - powiedział lider PO, zwracając się do Łukasza.

Dodał, że Łukasz po raz kolejny uświadomił wszystkim, "jak ważne jest, żeby w Polsce już nigdy nie rządzili ludzie, którzy z odmienności, ze słabości, innych poglądów nie robili piętna, nie naznaczali ludzi o innych poglądach". W ocenie Tuska, ostatnio "przekroczyli wszystkie granice". - Żeby Polski i Polaków, którzy do kina chcą iść od świń wyzywać, i to będąc najwyższym urzędnikiem państwowym - wskazywał Tusk.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Tylko świnie siedzą w kinie". Prezydent o filmie, którego nie widział, i o swojej wypowiedzi

Donald Tusk o słowach prezydenta po filmie Agnieszki Holland: cynicznie obraża miliony ludzi
Donald Tusk o słowach prezydenta po filmie Agnieszki Holland: cynicznie obraża miliony ludzi Zdjęcia organizatora

Marsz Miliona Serc w Warszawie. "To nie jest po prostu manifestacja polityczna"

Według Tuska ludzie, którzy sprawują władzę "na naszych oczach upadają, upadają z wielkim hukiem, właśnie dlatego, że kompletnie nie zrozumieli na czym polega misja polityki, misja władzy". Tusk zaapelował o udział 1 października w Marszu Miliona Serc w Warszawie.

- To nie jest ot, po prostu manifestacja polityczna. Dobrze wiem, gdy milion serc bije w tym samym rytmie i to jeszcze dwa tygodnie przed wyborami - to jest wielka rzecz, jak Polska zobaczy, zobaczycie, jak jesteśmy razem, uśmiechnięci - że to jest nie mrzonka, ale realne marzenie o Polsce słonecznej, uśmiechniętej z ludźmi dobrej woli i z władzą, która ludzi szanuje - wskazał szef PO.

Donald Tusk zachęcał do udziału w Marszu Miliona Serc w Warszawie
Donald Tusk zachęcał do udziału w "Marszu Miliona Serc" w WarszawieZdjęcia organizatora
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/ft

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Mateusz Morawiecki wygłasza expose w Sejmie. Mówi o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumowuje sukcesy jego ekipy. To ostatnie godziny rządów PiS, bo partia nie ma większości i wniosek o wotum zaufania dla gabinetu Morawieckiego powinien przepaść w popołudniowym głosowaniu. Potem Sejm zamierza wystawić jako kandydata na premiera Donalda Tuska. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

"Polska liderem", "liberalny model niesprawiedliwy". Morawiecki podsumowuje lata rządów PiS i mówi o "wizji"

"Polska liderem", "liberalny model niesprawiedliwy". Morawiecki podsumowuje lata rządów PiS i mówi o "wizji"

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Marek Suski z PiS zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny, w momencie, kiedy Mateusz Morawiecki miał zacząć wygłaszać swoje expose. Chciał wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Były prezydent Lech Wałęsa został powitany przez marszałka Szymona Hołownię na posiedzeniu Sejmu. Po przywitaniu wielu posłów wstało. Rozległy się oklaski i okrzyki "Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!". W zeszłym tygodniu Wałęsa przebywał w szpitalu w związku z zarażeniem koronawirusem. Dziś w mediach społecznościowych poinformował, że test wykazał negatywny wynik.

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Przejęcie władzy w Polsce przez dotychczasową opozycję, dla unijnych liderów oznacza zakończenie okresu niepewności - mówił z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Agencja Bloomberg pisze, że "powrót Polski do politycznego mainstreamu jest jasnym punktem dla Unii Europejskiej".

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Bloomberg, TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia rozpoczął poniedziałkowe obrady Sejmu zapowiadając, że na sali plenarnej będzie "dziać się historia". Wyraził nadzieję, że zaufanie, którym Polacy obdarzyli ten Sejm 15 października, "dzisiaj nie zostanie zawiedzione". W TVN24 trwa wydane specjalne.

Szymon Hołownia wznowił obrady Sejmu: dziś na sali będzie dziać się historia

Szymon Hołownia wznowił obrady Sejmu: dziś na sali będzie dziać się historia

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

Wtorkowe posiedzenie Sejmu, na którym Donald Tusk wygłosi swoje expose, zostało przesunięte o godzinę. Rozpocznie się o godzinie 10, a nie tak jak wcześniej planowano - 9.

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mieszkaniu na gdyńskim Oksywiu (woj. pomorskie) znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Na policję zgłosił się 48-letni partner kobiety, który przyznał się do zabójstwa.

Znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Została zamordowana. "Miała obrażenia głowy i brzucha"

Znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Została zamordowana. "Miała obrażenia głowy i brzucha"

Autor:
mm/tok
Źródło:
PAP

Stała na scenie WOŚP obok Pawła Adamowicza, gdy zaatakował go nożownik. Sprawa ta ciągnęła się za nią latami. Jako sejmowa debiutantka zamierza walczyć o interesy organizacji samorządowych, z którymi związana była większość część życia zawodowego. Teraz Agnieszka Buczyńska ma zostać szefową nowego resortu w rządzie Donalda Tuska. 

Uwielbia biegać, całe życie budowała wolontariat, teraz ma zasiąść w rządzie. Kim jest Agnieszka Buczyńska?

Uwielbia biegać, całe życie budowała wolontariat, teraz ma zasiąść w rządzie. Kim jest Agnieszka Buczyńska?

Autor:
kgo//am
Źródło:
Polska 2050, tvn24.pl

Marzena Okła-Drewnowicz ma zostać ministrą ds. polityki senioralnej w nowym rządzie Donalda Tuska. Bieżąca kadencja Sejmu jest dla posłanki Koalicji Obywatelskiej już piątą w karierze. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

"Trudne zadanie zbudowania czegoś od podstaw". Marzena Okła-Drewnowicz ma zająć się polityką senioralną

"Trudne zadanie zbudowania czegoś od podstaw". Marzena Okła-Drewnowicz ma zająć się polityką senioralną

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Bartłomiej Sienkiewicz ma znaleźć się w składzie nowego rządu Donalda Tuska. W przeszłości stał na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, był także koordynatorem służb specjalnych. Tym razem - według nieoficjalnych informacji - pokieruje Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartłomiej Sienkiewicz ma stanąć na czele resortu kultury. Kim jest nowy minister

Bartłomiej Sienkiewicz ma stanąć na czele resortu kultury. Kim jest nowy minister

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Nowy rząd będzie pracował pod kierownictwem Donalda Tuska. Kto zasiądzie w nowym rządzie? Kiedy ten gabinet zacznie prace? Oto lista nowych ministrów.

Skład rządu Donalda Tuska. Kto w nim zasiądzie?

Skład rządu Donalda Tuska. Kto w nim zasiądzie?

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Dariusz Klimczak ma zostać ministrem infrastruktury w rządzie Donalda Tuska. Polityk PSL jest wieloletnim samorządowcem z województwa łódzkiego. Po raz pierwszy do Sejmu został wybrany w 2019 roku. Co warto wiedzieć o Dariuszu Klimczaku?

Dariusz Klimczak nowym ministrem infrastruktury. Co trzeba o nim wiedzieć

Dariusz Klimczak nowym ministrem infrastruktury. Co trzeba o nim wiedzieć

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę izraelskie czołgi przedarły się do serca Chan Junus, dokonując nowego, dużego ataku na południu Strefy Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał Hamas do "niezwłocznego złożenia broni", twierdząc, że w ostatnich dniach odnotował liczne kapitulacje, które zwiastują "początek końca" palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W oknie życia w Kartuzach (woj. pomorskie) pozostawiono noworodka. Dziewczynkę przewieziono do powiatowego centrum zdrowia. Jest zdrowa. - Miała dwa dni. Była otulona, zaopiekowana - powiedziała jedna z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a' Paulo w Kartuzach.

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Autor:
mm/tok
Źródło:
PAP

Nawet kilkanaście kilometrów ciągnie się korek, który utworzył się na autostradzie A4 w rejonie Pławniowic (woj. śląskie), gdzie na pasie w kierunku Wrocławia zderzyły się trzy pojazdy. Kilkadziesiąt kilometrów dalej, pod Opolem, doszło do wypadku busa i ciężarówki. Droga jest tam zablokowana.

Poważne utrudnienia na autostradzie A4. Wypadki pod Gliwicami i Opolem

Poważne utrudnienia na autostradzie A4. Wypadki pod Gliwicami i Opolem

Autor:
FC/tok
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych.

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, szwedzkiego dyplomaty, zatrzymanego w 2022 roku, pracującego w dyplomacji Unii Europejskiej, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela. Jak podała w niedzielę irańska agencja prasowa ISNA, mężczyźnie grozi kara śmierci.

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, aljazeera.com

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Na autostradzie A1 niedaleko Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) kierowca ciężarówki zgubił ładunek, który spadł z naczepy i zatrzymał się na pasie awaryjnym. Okazało się, że mężczyzna był pijany. Wydmuchał blisko 1,3 promila. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Kierowca tira zgubił ładunek. Kontener spadł z naczepy i zatrzymał się na autostradzie

Kierowca tira zgubił ładunek. Kontener spadł z naczepy i zatrzymał się na autostradzie

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W niedzielę w Chartumie, stolicy Sudanu, doszło do ataku na konwój humanitarny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Zginęły dwie osoby, siedem zostało rannych.

Atak na konwój Czerwonego Krzyża. Są ofiary i ranni

Atak na konwój Czerwonego Krzyża. Są ofiary i ranni

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 656 dni. Seria wybuchów słyszana była w poniedziałek nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie. W niedzielę okupacyjne wojska Rosji atakowały obronę Ukrainy na całej linii frontu na wschodzie kraju. Jak podała ukraińska agencja Unian, rosyjska flaga powiewa nad zachodnimi obrzeżami miasta Marjinka w obwodzie donieckim. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
lukl,
pp/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

34-letnia kobieta to kolejna osoba zatrzymana w sprawie 11-miesięcznej dziewczynki, która z obrażeniami trafiła do szpitala we Wrocławiu. Wcześniej zatrzymani zostali 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziewczynki. 34-latka to ich współlokatorka.

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. Wydano również ostrzeżenia przed opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Katarzyna Kotula ma zostać ministrą ds. równości w rządzie Donalda Tuska. Polityczka Lewicy od wielu lat angażuje się w walkę o prawa człowieka, w tym między innymi prawa kobiet i osób wykluczonych. Co warto o niej wiedzieć?

W rządzie Donalda Tuska ma być ministrą ds. równości. Kim jest Katarzyna Kotula

W rządzie Donalda Tuska ma być ministrą ds. równości. Kim jest Katarzyna Kotula

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Adam Bodnar jest kandydatem na ministra sprawiedliwości w nowym rządzie Donalda Tuska. Były Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował się wejść do polityki zaledwie kilka miesięcy wcześniej. - Uważam, że to szczególny moment w historii Polski - wyjaśniał przed ogłoszeniem startu w wyborach. Zaangażowany społecznie prawnik, nauczyciel akademicki. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym szefie resortu sprawiedliwości?

"Zawsze po stronie prawa". Adam Bodnar ma przejąć po Zbigniewie Ziobrze resort sprawiedliwości

"Zawsze po stronie prawa". Adam Bodnar ma przejąć po Zbigniewie Ziobrze resort sprawiedliwości

Autor:
wac//am
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Autor:
ads/kg
Źródło:
Reuters

W ubiegłym tygodniu w szpitalu położniczym przy Inflanckiej doszło do dwóch pożarów. Ogień pojawił się w tym samym piętrze. Pacjentki z dziećmi zostały ewakuowane. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl