Aż 69 procent młodych Polaków deklaruje, że weźmie udział w czerwcowych wyborach do europarlamentu - wynika z nowego badania Eurobarometr. Wynik plasuje Polskę w czołówce państw UE. W których krajach najwięcej młodych osób wybiera się na wybory?
W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego zamierza głosować 64 proc. młodych Europejczyków w wieku 15-30 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania unijnej opinii publicznej Eurobarometr. Najwięcej respondentów zadeklarowało udział w czerwcowym głosowaniu w Rumunii (78 proc.) i Portugalii (77 proc.). Podium zamykają Belgia i Polska: w obu krajach 69 proc. ankietowanych zapewniło, że wezmą udział w wyborach do europarlamentu.
Tylko w trzech krajach Unii Europejskiej mniej niż połowa ludzi w wieku 15-30 lat zadeklarowała udział w wyborach do PE. To Malta (47 proc.), Łotwa (46 proc.) i Luksemburg (41 proc.).
Eurowybory 2024. Młodzi o głosowaniu
Dlaczego młodzi ludzie chcą wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego? 38 proc. respondentów przyznało, że "głosowanie jest najskuteczniejszym sposobem na to, żeby ich głos został wysłuchany". Tylko 19 proc. stwierdziło, że nie jest zainteresowane polityką, a 13 proc. - że nie zamierza głosować w zbliżających się wyborach.
64 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ostatnich miesiącach zaangażowało się w działania jednej lub kilku organizacji, w tym obywatelskich, z czego 48 proc. podjęło aktywne działania na rzecz "zmiany społeczeństwa", np. podpisując petycję lub wysyłając listy do polityków.
Jedna trzecia pytanych przyznała, że była aktywna w kwestiach związanych z prawami człowieka oraz z walką ze zmianami klimatu i ochroną środowiska, 29 proc. zaangażowało się też w działania w zakresie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej i dobrostanu człowieka (również w zakresie np. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego) oraz w walkę o równouprawnienie ze względu na płeć, walkę z rasizmem lub uprzedzeniami ze względu na orientację seksualną.
Możliwości dla młodzieży w UE. Badanie
"Młodzi są w większości aktywni i zaangażowani demokratycznie" - podsumowali badania Eurobarometru unijni urzędnicy. Jak dodali autorzy raportu, z badań wynika, że młodzi Europejczycy mogą się pochwalić doświadczeniem międzynarodowym: ponad 43 proc. z nich studiowało, brało udział w szkoleniach, wolontariacie lub pracowało w innym kraju. Prawie połowa (49 proc.) przyznała, że doskonale zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie daje im program Erasmus+, umożliwiający studiowanie za granicą. Dodatkowo 67 proc. młodych respondentów przyznało, że UE wpływa, przynajmniej w jakimś stopniu, na ich codzienne życie.
Badania Eurobarometru przeprowadzone zostało na początku kwietnia bieżącego roku na grupie ponad 26 tys. obywateli UE w wieku 15-30 lat ze wszystkich 27 państw członkowskich.
ZOBACZ TEŻ: "Zaopiekujcie się demokracją, gdy mnie już tu nie będzie". Wzruszający spot na eurowybory
ZOBACZ: Kandydaci KO do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci PiS do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci Trzeciej Drogi do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci Lewicy do europarlamentu 2024 [pełna lista] Kandydaci Konfederacji do europarlamentu 2024 [pełna lista]
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock