Karkonoski Park Narodowy już wkrótce powiększy się o 371 hektarów. - To dla nas bardzo ważny moment, niemal historyczny - mówią władze parku. Proces starania się o powiększenie terytorium rozpoczął się w 2007 roku.
Od 1 stycznia 2016 roku zmiany czekają Karkonoski Park Narodowy i miłośników górskiej przyrody. - Właśnie tego dnia zostanie wdrożone rozporządzenie Rady Ministrów. W ten sposób obszar parku powiększy się o 371 hektarów. To fragment połączonych terenów między górą Chojnik a terenem Jagniątkowa - mówi Przemysław Tołoknow, zastępca dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego.
Co to oznacza w praktyce? Ma ułatwić ochronę cennych obszarów i umożliwić rozwój istniejącej na przyłączanym terenie infrastruktury turystycznej.
Do tej pory tereny, o które zostanie powiększony KPN były własnością Skarbu Państwa i zarządzały nimi Lasy Państwowe. Wcześniej zostały odkupione od osób prywatnych. Park przejmie też nieruchomość, na której stoi pałac w Sobieszowie. Ma tu powstać Centrum Muzealno-Edukacyjne KPN.
Nie będzie polowań, zmodernizują szlaki
- Park zostanie powiększony o bardzo cenny korytarz ekologiczny, który nie będzie objęty ingerencjami z zewnątrz. To miejsca, gdzie występują bogate lasy liściaste i mieszane. Miejsca, gdzie zamieszkują m.in. puchacze i orły bieliki. Zyskujemy większe zasoby przyrodnicze - opowiada Tołoknow.
Teren zostanie wyłączony z obszaru łowieckiego. Dla myśliwych to równoznaczne z zakończeniem polowań na tym terenie. Również turyści muszą liczyć się ze zmianami, ale jak zapewniają władze parku będą to zmiany na lepsze. - Szlaki pozostaną w takim samym zakresie. Ich wyznaczenie się nie zmieni, ale będziemy poprawiać jakość szlaków i dróg wewnętrznych - zapewnia zastępca dyrektora.
"Moment niemal historyczny"
Prace nad powiększeniem obszaru chronionego rozpoczęto w 2007 roku. - Wymagało to zgody władz samorządowych, a proces przekonywania mieszkańców do tego, że to m.in. szansa na rozwój był trudny - mówi Tołoknow. I wylicza, że władze parku z propozycją powiększenia parku wystąpiły m.in. do gminy Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Zgodziły się władze tej ostatniej.
- To dla nas bardzo ważny moment, niemal historyczny - przyznaje Tołoknow. To pierwszy taki przypadek od momentu utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego. Do tej pory zdarzało się przyłączanie do KPN niewielkich obszarów.
KPN został utworzony w 1959 roku. Na terenie parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin i kilkadziesiąt gatunków zwierząt leśnych, a także 90 gatunków ptaków. Do tej pory park posiadał ponad 110 km szlaków turystycznych.
Karkonoski Park Narodowy ma siedzibę w Jeleniej Górze:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | A. Sabat