Na innych zasadach funkcjonowania i z nową ścieżką audio. Od trzeciego czerwca otwiera się Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Goście, którzy odwiedzą Muzeum, będą mogli skorzystać z nowej ścieżki audio lub zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Osoby, które ograniczają wychodzenie lub mieszkają daleko, a także chciałyby zwiedzić ekspozycję, będą mogły posłuchać o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 r. we własnym domu" - przekazała rzeczniczka prasowa muzeum Anna Kotonowicz.
Zmienia się trasa zwiedzania
Jak wyjaśniła, nowe zasady funkcjonowania instytucji kultury spowodowały zmianę trasy zwiedzania, którą będzie można przejść z nowym przewodnikiem audio na swoim telefonie komórkowym. "Do dyspozycji gości będą specjalne karty z kodem QR, dostępne w kasie biletowej. Zeskanowanie kodu QR własnym telefonem przeniesie nas do strony muzeum, na której znajdować się będzie dźwiękowy przewodnik po MPW. Dalej, podążając za głosem lektora, przejdziemy trasą, która prowadzi przez ekspozycję muzealną oraz Park Wolności" - przekazano.
Kotonowicz przypomniała, że ze względu na bezpieczeństwo gości niektóre elementy ekspozycji zostały tymczasowo wyłączone ze zwiedzania, by - jak wyjaśniła - zminimalizować miejsca dotykowe, takie jak szufladki z biogramami czy zdjęcia w fotoplastikonach. Te fragmenty ekspozycji będzie zobaczyć na stronie internetowej muzeum.
Po MPW oprowadzać będą gości głosy Andrzeja Ferenca i Agnieszki Kunikowskiej.
Wirtualne zwiedzanie
"Osobom, które nie mogą przyjść do Muzeum, proponujemy wirtualne zwiedzanie za pomocą aplikacji PWA (Progressive Web App), dzięki której można zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego z dowolnego miejsca na świecie, także z własnego domu" - napisano w informacji.
Jak wyjaśniono, aby skorzystać z aplikacji, należy zeskanować telefonem kod QR ze strony internetowej muzeum (www.1944.pl). Po załadowaniu treści można korzystać z aplikacji, nawet jeśli nie ma się dostępu do Internetu i sieci Wi-Fi.
Zwiedzanie za pomocą aplikacji PWA trwa nieco ponad godzinę i zostało przygotowane w języku polskim i angielskim. Aplikacja będzie dostępna online do końca czerwca. Z aplikacji można także korzystać w Muzeum za pomocą własnego telefonu.
Z przewodnikiem tylko indywidualnie
Jak zapowiedziała Kotonowicz, w związku z koniecznością zachowania dystansu między osobami, zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe wyłącznie rodzinnie lub indywidualnie. "Przewodnika nie będziemy zamawiać przez system online, tylko na miejscu, w Muzeum. Podczas zwiedzania należy obowiązkowo zakrywać nos i usta, nosić rękawiczki ochronne, a także utrzymywać dystans społeczny" - przekazała. Zwiedzanie grupowe, czyli dla grup liczących więcej niż pięć osób, jest zawieszone.
Obowiązywać będą nowe godziny otwarcia. W poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele muzeum czynne będzie w godzinach od 10 do 18, we wtorki będzie nieczynne.
Jak przypomniano, kasa biletowa zamykana będzie o godzinie 17.30. W poniedziałki obowiązuje wstęp bezpłatny. Wejściówki należy pobrać w kasie biletowej przed rozpoczęciem zwiedzania.
Pokazy filmu "Miasto ruin" 2D będą odbywać się w kinie w sali pod Liberatorem co 30 minut.
Zapowiedziano też, że niedługo ruszy system zakupu biletów online dla gości indywidualnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia