Co jest najważniejsze w życiu? 63 sekundy na odpowiedź

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Liczy się pomysł, umiejętność operowania językiem filmu"
"Liczy się pomysł, umiejętność operowania językiem filmu"TVN24
wideo 2/3
Konkurs #63PL Muzeum Powstania Warszawskiego

"Co jest najważniejsze w życiu?" – to hasło tegorocznej edycji konkursu filmowego #63PL. - 63 sekundy na opowiedzenie historii, na wciągnięcie widza, jest bardzo trudne, choć od lat młodzież zaskakuje nas swoimi działaniami - przyznał na antenie TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest organizatorem konkurencji.

- "Co jest najważniejsze w życiu?" - to było również hasło zeszłorocznych obchodów Powstania Warszawskiego. Powstańcy mówili nam o tym, co jest ważne, o swoim patriotyzmie, przywiązaniu do kluczowych wartości. A dziś czasy trudne. Młodzież nie może spotykać się ze swoimi rówieśnikami, siedzi w domu. Może to jest czas do pomyślenia, co dla nich jest ważne w życiu - tak dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyjaśniał we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 genezę hasła przewodniego.

To już piąta edycja konkursu #63.PL, ale pierwsza zupełnie zdalna. W tym roku nie będzie wręczenia nagród na finale Festiwalu OffCamera w Krakowie. - Liczy się pewien pomysł, liczy się umiejętność operowania językiem filmu, tą opowieścią skrótową. 63 sekundy na opowiedzenie jakiejś ważnej historii, na wciągnięcie widza, jest bardzo trudne, choć od wielu lat młodzi twórcy naprawdę zaskakują nas swoimi działaniami - przyznał Ołdakowski. - To nie są tylko rzeczy, które kojarzą się z górnym diapazonem, czyli tylko tymi sprawami kluczowymi dla świata. Oni pokazują swoją młodzieżową perspektywę - podkreślił.

Przypomniał, że technika wykonania filmu jest dowolna. Można go nakręcić kamerą, telefonem, a nawet kamerką komputerową. - Dwa lata temu mieliśmy świetną animację zgłoszoną na ten konkurs. Technika jest naprawdę dowolna, wymogi są tylko dwa: trzeba mieć między 15 a 22 lata, choć nie musi to być jeden uczestnik, może być grupa kilku osób. I trzeba się zmieścić dokładnie w 63 sekundach - wskazał gość "Wstajesz i Wiesz".

Nagroda główna - 10 tysięcy złotych

Twórcy mogą przesyłać prace konkursowe do 5 czerwca do końca dnia. - Mamy jeszcze tydzień. Liczymy, że to wystarczająca ilość czasu, żeby zdążyć. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej: www.1944.pl - podał Ołdakowski.

Konkurs jest organizowany we współpracy z festiwalem OffCamera. - Reprezentantem tego festiwalu w jury jest Anna Trzebiatowska. Jest także Bartosz Węglarczyk z Onetu, jest aktor Maciej Zakościelny. I to jury oceni prace i przyzna trzy nagrody. Pierwsza nagroda to 10 tysięcy złotych, druga - dwa tysiące złotych, trzecia - tysiąc złotych. Jest jeszcze nagroda specjalna, którą co roku wręcza redaktor Bartosz Węglarczyk - mówił dyrektor.

Muzeum się otworzy, ale w internecie też zostanie

Przy okazji wspomniał, że w środę, 3 czerwca, muzeum otworzy się po przerwie związanej z obostrzeniami. W trakcie kwarantanny placówka działała zdalnie, w internecie. - Dobra informacja dla tych, którzy lubią nas oglądać i mieszkają daleko, jest taka, że ta działalność nie ustanie. Zdecydowaliśmy, że będziemy robić zawsze taką telewizję muzealną. To wszystko będzie dostępne w internecie również później, także część tej naszej działalności po pandemii będzie tam na stałe - poinformował Ołdakowski.

Dodał, że okazało się, iż pracownicy muzeum potrafią mówić nie tylko do grup 20-osobowych, ale też do 100 tysięcy osób naraz. - Bo właśnie taką publiczność zgromadzali rekordziści na swoich wykładach - zaznaczył.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy już o internetowej działalności Muzeum Powstania Warszawskiego, które z powodu epidemii wywołanej koronawirusem musiało szybko przestawić się na wirtualne tory. W mediach społecznościowych organizowane było nie tylko zwiedzanie, ale również lekcje, wykłady, a nawet warsztaty.

W stałym kontakcie z powstańcami

Gość "Wstajesz i Wiesz" zapewnił, że pomimo otwarcia muzeum pracownicy i wolontariusze będą utrzymywać stały kontakt ze wszystkimi powstańcami w Polsce. - Nasi pracownicy dzwonią do powstańców, sprawdzają, co u nich, bo oni jednak, jako osoby najbardziej narażone na możliwość zakażenia, są pod naszą specjalną opieką i dobrze jest, żeby ciągle nie wychodzili z domu - podkreślił.

Wirtualne zwiedzanie - Muzeum Powstania Warszawskiego

Kuchnia czasów wojny - fragment lekcji
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcjiMPW
wideo 2/2

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Gryciuk / Wikipedia (CC - 3.0)

Pozostałe wiadomości
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP