- 708 tysięcy osób, 5200 grup a w tym 683 grupy obcojęzyczne odwiedziły w ubiegłym roku Muzeum Powstania Warszawskiego - podali pracownicy placówki. Natomiast film "Miasto ruin" w muzealnym kinie 3D obejrzało blisko 390 tys. osób.
Podczas ostatnich 12 miesięcy odbyło się tu 140 warsztatów, 110 wykładów, blisko 20 koncertów i promocji książek, a także m.in. wydarzenia związane z obchodami, wystawy i gry.
Pamiątki od darczyńców
W corocznym podsumowaniu znalazły się również informacje na temat pamiątek przekazanych placówce, a było ich ponad 3700 od 190 darczyńców. W tym m.in. obrączki ślubne z okresu Powstania, listy kilkunastoletniego Norberta Dowgwiłło pisane do babci podczas zrywu, w których relacjonował sytuację na Marymoncie na przełomie sierpnia i września oraz historyczną flagę PCK, którą miała przy sobie polska delegacja biorąca udział w rozmowach kapitulacyjnych powstania. Archiwum muzeum wzbogaciło się też o blisko 3 tysiące fotografii, zarówno zakupionych, jak i podarowanych.
Najważniejsze wystawy
Wśród zaprezentowanych wystaw znalazła się interaktywna instalacja "Odbicie. Jestem jak ty zapewne", dzięki której wśród archiwalnych zdjęć powstańców zwiedzający mógł odnaleźć swojego "sobowtóra". Zaprezentowano także piątą edycję ekspozycji "Zachowajmy ich w pamięci" upamiętniającej cywilne ofiary zrywu, eksponowaną w parku Powstańców Warszawy na Woli.
Ukazał się również czwarty tom serii komiksowej "Bradl" autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego. Przybliża on losy polskiego oficera wywiadu, Kazimierza Leskiego ps. Bradl - uczestnika Powstania Warszawskiego.
Ponadto, w 2019 r. przeprowadzono również całkowitą renowację czterech grobów powstańców warszawskich pochowanych na Powązkach Wojskowych i grobu rodzinnego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.
Akwarela Krzysztofa Baczyńskiego
Autorka/Autor: dg
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Turczyk/PAP