Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Postrach kierowców niepłacących za parkowanie. Drogowcy odebrali trzecie auto do e-kontroli

TVN Warszawa | Wola

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak działa e-kontrola?ZDM
wideo 2/2
ZDMJak działa e-kontrola?

Już ponad 100 tysięcy nieuczciwych kierowców namierzyły auta patrolujące strefę płatnego parkowania - chwali się Zarząd Dróg Miejskich. I informuje, że wraz z jej rozszerzeniem, do służby wejdzie trzeci pojazd.

7 września strefa płatnego parkowania rozszerzy się o prawie osiem tysięcy miejsc i obejmie znaczny obszar Pragi Północ oraz Woli. W związku z tym drogowcy powiększyli flotę aut do e-kontroli. "Właśnie dotarł do nas trzeci pojazd wyposażony w kamery i czujniki do kontrolowania opłat parkingowych. Dostarczyła nam go warszawska firma Smart Factor, w ramach podpisanej w zeszłym roku umowy na uruchomienie systemu elektronicznej kontroli w mieście" – poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Trzecie auto to elektryczny nissan leaf, jak dwa pozostałe. Wyposażony jest w zestaw kamer i czujników umieszczonych na dachu, które sprawdzają, czy kierowca zaparkowanego w strefie pojazdu zapłacił za postój. Kamery skanują numery rejestracyjne i przekazują je do bazy Zarządu Dróg Miejskich, który weryfikuje opłaty.

"Przed rozpoczęciem służby, trzeci samochód do e-kontroli zostanie jeszcze wyposażony w specjalny czytnik RFID. Dzięki temu automatycznie rozpozna etykietę naklejoną na Kartę Honorową, Kartę Powstańca i Kartę N+, uprawniające do bezpłatnego postoju w SPPN" - przekazuje ZDM.

Jednokierunkowe ulice na Woli

System elektronicznej kontroli działa od 7 stycznia. Do 31 lipca skontrolowano dzięki niemu w sumie 679 741 aut zaparkowanych w strefie. "Po systemowej weryfikacji naliczamy właścicielowi auta opłatę dodatkową. Do tej pory dwa auta pozwoliły na wystawienie 100 241 opłat dodatkowych. W tym samym czasie nasze piesze patrole ukarały 116 524 kierowców" – wylicza ZDM.

Przypomnijmy, drogowcy przygotowują się do rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Za parkowanie w rozszerzonej strefie kierowcy zapłacą od 7 września. Zanim staną nowe parkomaty, część ulic zmieni się w jednokierunkowe - tak będzie niedługo na Woli.

Ulice na Woli, które we wrześniu staną się jednokierunkowe: Piaskowa (Burakowskiej do Powązkowskiej), Barona (od Gibalskiego do Karolkowej), Agawy (od Zawiszy do Złocienia i od Syreny do Złocienia), Grenady (od Syreny do Sokołowskiej), Żytnia (od Sokołowskiej do Syreny), Tyszkiewicza (od Długosza do Wierzynka i od Górczewskiej do Żytniej), Szlenkierów (od Żytniej do Górczewskiej), Sokołowska (od św. Wojciecha do Górczewskiej, od Górczewskiej do Żytniej i od Grenady do Żytniej), Syreny (od Górczewskiej do św. Wojciecha), Grabowska (od Wolskiej do Kasprzaka), Ludwiki (od Bema do Klonowicza), Szymczaka (od Klonowicza do Bema), Przyokopowa (od Hrubieszowskiej do Grzybowskiej).

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM