Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Właściciele opróżniają budynek". Czarny Kot "czasowo nieczynny"

Warszawa | Wola

Autor:
ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Kiedy ruszy rozbiórka Czarnego Kota?Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Rozbiórka Czarnego Kota

Nadal trwa opróżnianie wnętrz hotelu Czarny Kot przed docelową rozbiórką. Ta ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

Choć w poniedziałek do samowoli budowlanej przy ulicy Okopowej wszedł wykonawca rozbiórki, to na razie nie ma mowy o wyburzaniu hotelu. Na drzwiach Czarnego Kota wisi kartka z napisem "Hotel czasowo nieczynny".

- Właściciele jeszcze opróżniają budynek. Wykonawca prac rozbiórkowych zapowiedział, że zacznie grodzić hotel i organizować zaplecze od środy - mówi tvnwarszawa.pl Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Jak zaznacza, rozpoczęcie właściwych prac rozbiórkowych planowane jest na poniedziałek (9 grudnia). - Będą prowadzone od zewnątrz – tłumaczy Kłosowski.

W tym czasie parter i pierwsze piętro hotelu (nakaz rozbiórki nie obejmuje tych kondygnacji) będą zamknięte.

Wykonawcą prac jest P.H.U. REC-TOM. Firma będzie miała maksymalnie 60 dni na zakończenie prac, które pochłoną 1,4 miliona złotych. Przetarg był trzecim z kolei – poprzednie kończyły się fiaskiem, ponieważ oferty były wyższe, niż zakładał PINB. 

Sąd nad Czarnym Kotem

Czarny Kot powstał pod koniec lat 80. jako jednopiętrowy hotel, jednak w kolejnych latach właściciele rozpoczęli jego rozbudowę o kolejne kondygnacje. Przez niektórych mieszkańców bywał nazywany "architektonicznym potworkiem", "gargamelem" i "najsłynniejszą samowolą budowlaną".

Nadzór budowlany wskazując, że "Czarny Kot" został wybudowany samowolnie, nakazał właścicielom rozbiórkę budynku od drugiego piętra w górę. W uzasadnieniach podkreślano ponadto, że usytuowanie budynku narusza przepisy techniczno-budowlane.

Zwracano także uwagę, że działka zajmowana jest bezumownie. Umowa dzierżawy zawarta 10 maja 1994 wygasła 14 maja 2009. W 2010 miasto zdecydowało się na wkroczenie na drogę sądową. Jak informowały władze dzielnicy, sąd w sierpniu 2018 prawomocnym wyrokiem zadecydował, że właściciel musi zwrócić miastu nieruchomość. W uzasadnieniu wyroku napisano, że nieruchomość przy Okopowej stanowi własność miasta. Sprawę skierowano do egzekucji komorniczej.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w połowie grudnia 2018 roku ostateczny wyrok. Wtedy też ruszyła procedura, która ma doprowadzić do wyburzenia hotelu.

"Tymczasowa koncepcja architektoniczna"

W oświadczeniu z sierpnia 2018 r. opublikowanym na Facebooku właścicielka "Czarnego Kota" wskazywała m.in., że wygląd budynku od początku stanowił tymczasową koncepcję architektoniczną. "Odnosząc się do opisów budynku Czarny Kot określanego w prasie jako gargamel, pragniemy zwrócić uwagę, że od 2000 użytkownik nieruchomości bezskutecznie zwracał się o wydanie zgody na dostosowanie elewacji budynku do aktualnej zabudowy przestrzennej dzielnicy oraz o warunki zabudowy" - napisała.

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

ran/b