Na środku jezdni, za metalowym płotem. Winda ewakuacyjna bez dostępu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wygrodzona winda przy stacji Młynów
Wygrodzona winda przy stacji Młynów
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Wygrodzona winda przy stacji MłynówTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

To, że znalazła się na pasie zieleni między jezdniami, da się wytłumaczyć. Ale czemu winda ewakuacyjna na jednej z nowych stacji metra nie ma żadnego dojścia i jest ogrodzona płotami?

Młynów, jako jedna z trzech wolskich stacji metra, został otwarty 4 kwietnia. Uwagę niektórych pasażerów i przejeżdżających górą kierowców zwraca winda ulokowana na pasie zielni, między jezdniami Górczewskiej. Przed wejściem do niej jest kawałek chodnika, ale nie ma tu przejścia dla pieszych, które umożliwiałoby legalne dojście.

Sam chodnik kończy się zaś trawnikiem, na środku którego jest słup. Jest też ogrodzony płotami. Zrobiono więc wiele, by z tej windy nikt nie korzystał. Czemu?

Więcej niż winda

Jak tłumaczy Anna Bartoń, rzeczniczka warszawskiego metra, winda jest przeznaczona dla służb ratowniczych. Od pozostałych dźwigów na stacji różni się tym, że łączy wszystkie poziomy - nie wymaga przesiadki na poziomie antresoli. Jest też przystosowana do przewozu noszy, a jej szyb ma hermetyczne drzwi. W sytuacji zadymienia wtłaczane jest do niego powietrze, by ratownicy mogli zjechać w przestrzeń niezadymioną i przygotować się do akcji.

Podobna winda musi być na każdej stacji metra. I rzeczywiście, można taką znaleźć na przykład na rondzie ONZ. Tu też stoi na pasie między jezdniami. Ale obok jest chodnik, a korzystać mogą z niej także pasażerowie. Na Młynowie jest inaczej. - Winda pomiędzy poziomem 0 i -1  (między terenem a antresolą - red.) nie jest urządzeniem ogólnodostępnym, dla pasażerów. Jest przeznaczona dla ekip ratowniczych w sytuacji zagrożenia. W chwili, gdy do akcji muszą wkroczyć ekipy ratownicze, wówczas mają one możliwość uruchomienia jej z powierzchni terenu – przekazuje rzeczniczka. I dodaje: - Analogiczne rozwiązanie dla windy ratowniczej jest wprowadzone na przykład na stacji Dworzec Wileński.

Winda przy stacji Dworzec WileńskiGoogle Maps

Ale dostęp do windy usytuowanej między jezdniami Targowej jest dużo łatwiejszy. Owszem, odbywa się przez trawnik, ale wóz strażacki czy karetka mogą podjechać pod same drzwi. Na Woli to niemożliwe - ekipy ratownicze do pokonania będą miały bowiem płot. Można sobie wyobrazić, że wyposażeni w sprzęt strażacy sobie z nim poradzą, choć stracą na to cenny czas. Ale ekipa karetki z noszami do windy się nie dostanie, chyba że przełoży je nad ogrodzeniem lub zdecyduje się na staranowanie ogrodzenia.

Na pytanie, jak to ma działać w praktyce, nie udało nam się jednak uzyskać odpowiedzi. Bartoń wyjaśniła jedynie, że przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, wszystkie obiekty są odbierane między innymi przez straż pożarną. - Sprawdzane są wówczas w sytuacji zadymienia scenariusze pożarowe, skontrolowane są drogi ewakuacyjne i poprawność wykonania wszystkich elementów odpowiadających za bezpieczną ewakuację pasażerów – wskazała.

I zapewniła, że barierki są wykonane zgodnie z projektem zagospodarowania terenu. - Brak wygrodzenia spowoduje, że przestrzeń przed windą stanie się nielegalnym miejscem parkingowym - dodała.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą na rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów.

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 26.05 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burz przybywa. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Mocno pada, wieje, sypie gradem

Gdzie jest burza? Mocno pada, wieje, sypie gradem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB został wysłany do osób przebywających na terenie 10 województw. W ciągu dnia spodziewane są burze i intensywne opady deszczu. Eksperci radzą, by w miarę możliwości pozostać w domu.

Alert RCB w 10 województwach. Tu sytuacja może być szczególnie trudna

Alert RCB w 10 województwach. Tu sytuacja może być szczególnie trudna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl