W Wawrze zbudują kilka kilometrów kanalizacji. Jest przetarg

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaWodociągowcy planują nową inwestycję w Wawrze (zdj. ilustracyjne)

Wodociągowcy inwestują w rozbudowę kanalizacji w Wawrze. Wybudowana zostanie przepompownia ścieków przy Skalnicowej. Nowe rury pojawią się na odcinku pięciu kilometrów, m.in. przy Wale Miedzeszyńskim i Trakcie Lubelskim. Dla mieszkańców to szansa na likwidację szamb.

Szamba to wstydliwy problem Wawra. Infrastruktura nie nadąża tu za intensywnym rozwojem zabudowy, szczególnie tej w modelu łanowym (więcej dowiesz się o nim z tekstu tvn24.pl). W poniedziałek rzecznik stołecznych wodociągowców przekazał dobrą wiadomość dla mieszkańców południowej dzielnicy.

- Ogłoszony przez Wodociągi Warszawskie przetarg obejmuje budowę przepompowni ścieków o wydajności 216 litrów na sekundę przy ulicy Skalnicowej i kanalizacji sanitarnej przy ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński, Trakt Lubelski i Strzygłowskiej - przekazał rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka. Pozwoli to na uruchomienie odbioru ścieków z ponad stu posesji.

Smółka zapowiedział też budowę magistral wodociągowych przy Wale Miedzeszyńskim, Skalnicowej i Panny Wodnej.

Łączna długość nowej sieci kanalizacyjnej wyniesie ponad pięć kilometrów, a wodociągowej - ponad sześć.

Sześć tysięcy złotych dotacji na likwidację szamba

- Budowa przepompowni i kanałów w ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński i Strzygłowskiej to strategiczny element w rozwoju sieci na terenie Wawra. Warunkuje bowiem dalszą rozbudowę i funkcjonowanie systemu kanalizacji na obszarze około 750 hektarów osiedli Nadwiśle, Radość czy Miedzeszyn, zamieszkanych obecnie przez około 18 tysięcy osób, z perspektywą budowy w ciągu najbliższych 10 lat kolejnych kilku tysięcy mieszkań - podkreślił rzecznik MPWiK.

Wodociągowcy będą zachęcać mieszkańców do rezygnacji z szamb i przyłączania się do miejskiej kanalizacji. Zaplanowano spotkania konsultacyjne w tej sprawie.

Na likwidację szamb i podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej miasto udziela dotacji w wysokości sześciu tysięcy złotych.

209 kilometrów kanałów i 138 kilometrów wodociągów w 15 lat

Wodociągowcy podkreślają, że znają potrzeby mieszkańców Wawra i rozbudowują tam infrastrukturę mimo niesprzyjających okoliczności - jak nieuregulowany status niektórych gruntów czy gęstość innej infrastruktury podziemnej.

Jak wyliczono, spółka w latach 2007–2022 wybudowała i zmodernizowała w dzielnicy 148 kilometrów sieci wodociągowej oraz 143 kilometry sieci kanalizacyjnej, przeznaczając na inwestycje około 326 milionów złotych.

Do 2030 roku spółka planuje wybudować w Wawrze kolejnych 209 kilometrów kanałów i 138 kilometrów wodociągów za 292 miliony złotych.

"Łącznie na inwestycje sieciowe we wszystkich dzielnicach Wodociągi Warszawskie w ciągu 8 lat przeznaczą prawie 2,6 mld zł. Plan przewiduje wybudowanie 725 km sieci wodociągowej i 637 km sieci kanalizacyjnej" - zapowiedziano.

Czytaj również: Po awarii przez sześć dni nie mieli wody, bo "przyłącza" nie ma na mapach MPWiK

Awaria wodociągowa na Hektarowej
Awaria wodociągowa na Hektarowej Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości