Wojsko rezygnuje z wycinki drzew w Lesie Kabackim

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
MON zamierza w środku Lasu Kabackiego wyciąć ponad 200 drzew
MON zamierza w środku Lasu Kabackiego wyciąć ponad 200 drzew
TVN24
TVN24MON zamierza w środku Lasu Kabackiego wyciąć ponad 200 drzew

W odpowiedzi na petycję stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Polski 2050, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wstrzymaniu planowanej wycinki 264 drzew w Lesie Kabackim. Żołnierze ze znajdującej się tam jednostki chcieli rozbudowy parkingu oraz przebudowy drogi dojazdowej.

Pismo MON to odpowiedź na podpisaną przez ponad pięć tysięcy osób petycję, złożoną przez aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz członków ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. W piśmie resortu przekazanym nam przez ursynowskiego radnego Pawła Lenarczyka (Polska 2050) poinformowano, że realizacja zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie drogi dojazdowej do kompleksu wojskowego oraz budowie parkingu w osnowie Lasu Kabackiego została wstrzymana.

"To jedyna decyzja, jaką mógł podjąć minister"

Jak przekazało ministerstwo, obecnie trwają prace nad rozwiązaniem, które ma ograniczyć wycinkę do minimum. "Realizacja inwestycji jest przewidziana w kilkuletniej perspektywie czasowej, co pozwoli na wypracowanie finalnych rozwiązań zabezpieczających potrzeby strony wojskowej z zachowaniem ograniczonej ingerencji w środowisko" - czytamy w piśmie resortu.

- To jedyna decyzja, jaką mógł podjąć minister Mariusz Błaszczak. Wstrzymanie wycinki 264 drzew w Lesie Kabackim uchroni płuca Warszawy przed dewastacją - skomentowała cytowana w komunikacie posłanka Hanna Gill-Piątek z koła parlamentarnego Polska 2050.

Zadowolenia nie kryje również Barbara Jędrzejczyk, przewodnicząca MJN. - Betonowy parking w sercu rezerwatu to jak oddanie pola w zmaganiach o naszą przyszłość. Wspólna inicjatywa Miasto Jest Nasze i Polski 2050 jest dowodem na to, że potrafimy współpracować w najważniejszych obszarach, a nasze działania przynoszą wymierne efekty - stwierdziła Jędrzejczyk.

Plany wojskowych

Plany rozbudowy parkingu oraz rozbudowy drogi dojazdowej do jednostki, gdzie siedzibę ma Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Centrum Operacji Powietrznych, wojskowi przedstawili w połowie lipca podczas posiedzenia komisji Zielonego Ursynowa oraz Architektury i Ochrony Środowiska. Inwestycja armii wywołała zaniepokojenie wśród radnych ze względu na planowaną wycinkę 264 drzew.

W październiku Miasto Jest Nasze oraz Polska 2050 złożyła w Ministerstwie Obrony Narodowej petycję, w której zaapelowali do ministra Mariusza Błaszczaka o zaniechanie wycinki. Po petycją podpisało się 5112 osób.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości