Joe Biden w Warszawie. Dziś kumulacja wydarzeń i utrudnień w ruchu

Źródło:
PAP
Prezydencka kolumna przejedzie ulicami Warszawy. Utrudnienia
Prezydencka kolumna przejedzie ulicami Warszawy. Utrudnienia TVN24
wideo 2/6
Prezydencka kolumna przejedzie ulicami Warszawy. Utrudnienia TVN24

We wtorek prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i wygłosi otwarte przemówienie w Arkadach Kubickiego. Kumulacja wydarzeń politycznych to także kumulacja utrudnień w ruchu dla kierowców i pasażerów komunikacji. Ratusz i policja przypominają, by we wtorek omijać ścisłe centrum Warszawy i okolice Starego Miasta.

W poniedziałek Joe Biden niespodziewanie odwiedził Kijów. Wieczorem wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie, skąd w kolumnie aut przejechał do hotelu Marriott. W związku z pobytem prezydenta USA w okolicy hotelu nie można parkować. Na czas przejazdu do Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu i do Arkad Kubickiego ulice będą wyłączane z ruchu.

- Ulice w centrum są przejezdne. Wyłączona z ruchu jest ulica Emilii Plater przy hotelu Marriott, czyli na odcinku od Alej Jerozolimskich do Wspólnej. Ruch w mieście jest niewielki jak na te godziny. Komunikacja kursuje bez utrudnień - przekazał o godzinie 7 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Miejsca wyłączone z parkowania

Wyłączone z parkowania są ulice: - Emilii Plater – na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Nowogrodzkiej oraz na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej po stronie zachodniej (przy hotelu); - Śliska – na odcinku od ul. Emilii Plater do Sosnowej (na tyłach hotelu); - Sosnowa – na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej; - Sienna – na odcinku od ul. Sosnowej do Emilii Plater; - Nowogrodzka – na odcinku od ul. Emilii Plater do Chałubińskiego; - plac Zamkowy – na całej powierzchni; - Senatorska – na odcinku od ul. Miodowej do Podwale; - Podwale – na odcinku od ul. Senatorskiej do Kapitulnej; - Kapitulna – na całej długości; - parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim (między ul. Grodzką a ul. Nowy Zjazd) – na całej długości; - Bugaj – na całej długości; - Boleść – na całej długości; - Wybrzeże Gdańskie – po stronie Zamku Królewskiego, na odcinku od ul. Boleść do Grodzkiej; - Grodzka – na całej długości; Nowy Zjazd – na całej długości.

W tym czasie nie można parkować również na parkingach Zarządu Terenów Publicznych: przy al. 3 Maja (pod arkadami mostu Poniatowskiego), przy ul. Wybrzeże Gdańskie (między ul. Boleść a Grodzką).

Wstrzymany ruch na ulicach

W czasie wizyty prezydenta Joe Bidena w stolicy policja będzie czasowo wstrzymywać ruch na drogach prowadzących do hotelu Marriott oraz hotelu Intercontinental, a także w rejonie Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego, jak również na Lotnisko Chopina. Jednocześnie służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

CZYTAJ TAKŻE: Policja zaleca, by podczas wizyty Joe Bidena korzystać z komunikacji miejskiej

Kierowcy powinni spodziewać się wyłączeń w ruchu m.in. na ulicach: Żwirki i Wigury, Raszyńskiej, Al. Jerozolimskich i moście Józefa Poniatowskiego, Emilii Plater, Marszałkowskiej, Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu, Wisłostradzie od mostu Grota-Roweckiego do mostu Łazienkowskiego.

W czasie spotkań służby mogą zdecydować również o zamknięciu dróg w rejonie Starego Miasta: al. "Solidarności" i mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Senatorskiej, Podwala i Kapitulnej.

Od wtorku od początku dnia do środy do końca dnia, z ruchu wyłączony zostanie także pas dla rowerów na ul. Emilii Plater, na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ul. Złotej.

Ratusz zaleca, aby na czas wizyty Joe Bidena omijać centrum Warszawy.

Zmiany w organizacji ruchu w WarszawieUM Warszawa

SPRAWDŹ TAKŻE: Program wizyty prezydenta USA i przemówienie w Warszawie

Utrudnienia również dla pieszych i pasażerów

Piesi powinni spodziewać się utrudnień w rejonie hoteli Marriott oraz Intercontinental. Służby mogą zdecydować o zamknięciu przejść i chodników w rejonie obu tych budynków. Policja może zdecydować także o ograniczeniu ruchu pieszego w otoczeniu Zamku Królewskiego oraz Pałacu Prezydenckiego.

Pasażerowie komunikacji miejskiej również muszą się liczyć z utrudnieniami. Pojazdy komunikacji publicznej będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami, ich trasy mogą być także skracane. Z tego powodu kilka linii autobusowych we wtorek i środę zmieni trasy, tak, aby nie jechały w te rejony miasta, gdzie spodziewane są największe zmiany w ruchu drogowym.

Trasa linii 521 zostanie skrócona – autobusy będą jeździły tylko na odcinku Falenica - Wiatraczna. Autobusy linii 518 będą jeździły trasą Nowodwory – Metro Marymont. Autobusy linii 178 – dojadą tylko do stacji metra Rondo Daszyńskiego z Ursusa, nie będą obsługiwały pozostałego odcinka trasy. Natomiast 117 i 507 nie będą przejeżdżały przez Wisłę - z ronda Waszyngtona zostaną skierowane do stacji metra Stadion Narodowy i tu zakończą trasę.

We wtorek zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 13.

Pociągi metra kursują częściej

Ratusz zachęca do korzystania z metra i pociągów. We wtorek i środę pociągi metra na obydwu liniach będą kursowały częściej. Bilety ZTM są honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich i w wybranych połączeniach innych przewoźników kolejowych.

Pasażerom będzie pomagało kilkunastu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będzie pracowało kilkudziesięciu instruktorów nadzoru ruchu. Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych WTP.

Zakaz noszenia broni do środy

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, od poniedziałku do środy w Warszawie obowiązuje zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni. Z kolei wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał od poniedziałku zakaz przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl