TVN Warszawa | Ulice

Drony były już policyjnymi oczami, a teraz są także głosem upominającym pieszych i rowerzystów

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kk/gp
Źródło:
PAP
Drony upominają przechodniów
Drony upominają przechodniówTVN24
wideo 2/2
TVN24Drony upominają przechodniów

Drony były już policyjnymi oczami, ale w Piasecznie koło Warszawy są też policyjnym głosem upomnienia. Słyszeli go ci, którzy zamiast patrzeć przed siebie na przejściu dla pieszych, oczy mieli wlepione w telefony albo przez zebrę przejeżdżali na rowerze. 

Akcja "Odłóż telefon i żyj" została przeprowadzona kilka dni temu na dwóch najczęściej uczęszczanych przejściach dla pieszych w Piasecznie. - W działaniach, przy współpracy ze Służbą Ratownictwa Specjalistycznego, wykorzystany został dron. Dzięki temu policjanci nie tylko mieli możliwość obserwacji niepożądanych zachowań w rejonie przejść dla pieszych, ale również wydawania komunikatów "uwaga, tu policja - odłóż telefon", "uwaga, tu policja - zejdź z roweru" - informuje Magdalena Gąsowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Jak relacjonuje, polecenia wydawane z dronów wśród mieszkańców wzbudziły największe emocje. - Funkcjonariusze w ten właśnie sposób starali się uświadomić pieszym i rowerzystom, że na poziom bezpieczeństwa mają wpływ sami poprzez swoje zachowanie. Obserwacja drogi i tego, co się na niej dzieje, jest niezmiernie ważna i te zasady zostały w trakcie tych działań przypomniane - przekazała.

Podała przy tym, że podczas akcji policjanci przeprowadzili 19 kontroli, podczas których wystawiono 15 mandatów - 10 dla rowerzystów oraz pięć dla pieszych. Dodatkowo policjanci pouczyli cztery osoby.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Policja apeluje: odłóż telefon i żyj

- Poprzez takie akcje policjanci chcą zwrócić uwagę na nasilający się problem "smartfonowych zoombie" oraz przypomnieć rowerzystom, że na przejściach dla pieszych ich również obowiązują przepisy, których bezwzględnie należy przestrzegać - dodaje policjantka.

Przypomina też, że wypadki z udziałem pieszych są niestety najczęściej tragiczne w skutkach. - Wielu zdarzeń można by było uniknąć, gdyby osoba przechodząca przez jezdnię zachowała szczególną ostrożność i zadbała o swoje własne bezpieczeństwo. Piesi często zaabsorbowani swoimi telefonami komórkowymi nie zwracają uwagi na otaczający ich świat. A wystarczy tak niewiele: odłóż telefon i żyj - podkreśla.

Autor:kk/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPP w Piasecznie

Pozostałe wiadomości