TVN Warszawa | Ulice

Jest porozumienie w sprawie obwodnicy Jabłonny. Kiedyś połączy się z nowym mostem przez Wisłę

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Porozumienie w sprawie obwodnicy Jabłonny
TVN24 Porozumienie w sprawie obwodnicy Jabłonny

Samorząd Mazowsza, powiat legionowski i gmina Jabłonna podpisały porozumienie w sprawie wspólnej realizacji dokumentacji projektowej kolejnego odcinka obwodnicy tej ostatniej. - To zupełnie nowy ciąg komunikacyjny, który ułatwi podróżowanie mieszkańcom centrum Mazowsza - zapewnił Jarosław Chodorski, wójt Jabłonny.

- Po wielu latach starań podpisujemy początek porozumienia, który rozpoczyna proces inwestycyjny budowy obwodnicy Jabłonny - mówił Chodorski na czwartkowej konferencji. - To zupełnie nowy ciąg komunikacyjny, który rozładuje korki, udostępni bardziej centrum gminy. Mieszkańcom Mazowsza ułatwi to podróżowanie z Warszawy na Mazury - dodał.

Obwodnica składa się z dwóch odcinków. Istniejący stanowi przedłużenie Modlińskiej i jest fragmentem drogi numer 61, z Warszawy, przez Legionowo w stronę Zegrza i dalej na Mazury. Nowa część ma powstać na przedłużeniu starej w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego i będzie fragmentem drogi wojewódzkiej numer 630.

Obwodnica Jabłonny. Drugi etap

– Podpisaliśmy porozumienie, dzięki któremu wspólnie zostanie sporządzona dokumentacja projektowa na budowę nowego odcinka - powiedział marszałek województwa Adam Struzik. Zapewnił, że droga wojewódzka zyska nowy przebieg, który odciąży ruch drogowy w mieście. Zwiększy też bezpieczeństwo i komfort zarówno podróżnych, korzystających z tej trasy, jak i mieszkańców gminy Jabłonna.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie przygotowuje już postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej. Droga zostanie zaprojektowana w przekroju dwujezdniowym. Na przekazanie dokumentacji projektowej wraz z kompletem niezbędnych decyzji administracyjnych wykonawca będzie miał 37 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Szacunkowy koszt budowy drogi to 40 milionów złotych.

W miejscu, gdzie nowa droga 630 połączy się ze starą, w przyszłości planowany jest też dojazd do mostu przez Wisłę, który połączy Legionowo z Łomiankami. Nie będzie on jednak łączył się z planowaną przez lata, zachodnią obwodnicą Legionowa. Ta droga wypadła z planów Mazowsza. Tranzyt będzie się odbywał nowym odcinkiem drogi 630 i drogą 61, która jest stopniowo poszerzana w kierunku Zegrza.

Obwodnica Jabłonny - przebiegUrząd Gminy Jabłonna

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Jabłonna

Pozostałe wiadomości