Miało być pięknie, wyszło jak zwykle. Właściciel jednego lokalu zablokował wzorcowy remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Złota 11
Złota 11
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Złota 11Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Była wzorowa współpraca trzech podmiotów i elegancki projekt wybrany w konkursie. Z koncepcji odnowienia parteru bloku przy Złotej 11 ostatecznie nic nie wyszło, bo zastrzeżenia miał właściciel jednego lokalu. I skutecznie storpedował inwestycję.

Pasaż Wiecha najlepiej wygląda na zdjęciach z okresu PRL-u. Kolorowe kwietniki w centralnej części, wokół rozmawiający na ławkach ludzie, gwar obok fontanny przy Zodiaku. Obecny wygląd i społeczna martwota tego miejsca to smętny dowód, jak nieudane bywają rewitalizacje. Konkurs odbudowę Zodiaku i elewację budynku na rogu Pasażu Wiecha i Złotej miały dać impuls do pozytywnych zmian. Pierwszy przyniósł efektowny budynek, ale dywan kamiennych płyt przed nim był powieleniem błędów popełnionych kilkanaście lat wcześniej. O drugim wszyscy zapomnieli, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego skończył się niczym.

Zapowiadało się dobrze. Modelowa wręcz współpraca urzędu miasta, wspólnoty zarządzającej blokiem i Stowarzyszenia Architektów Polskich, pod auspicjami którego zorganizowano konkurs architektoniczny. Rywalizowało 13 pracowni, za najlepszy projekt jury uznało propozycję firmy INTERURBAN Łukasza Piankowskiego z Gdyni.

Zwycięski projekt INTERURBAN Łukasz Piankowski/materiał organizatoramateriał organizatora

Projekt doceniono za właściwe nawiązanie do walorów budynku jako elementu złożenia Ściany Wschodniej. Spodobało się udostępnienie tarasu oraz powiększenie wielkości okien, zarówno na parterze, jak i antresoli. Jurorzy zwrócili też uwagę na "skromność użytych środków architektonicznych, mających niebagatelne znaczenie dla kosztów przebudowy". Był grudzień 2017, dlaczego elegancką koncepcję dziś można podziwiać tylko na wizualizacji? Z tym pytanie zwracamy się do Marleny Happach, dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w urzędzie miasta.

Właściciel jednego lokalu był przeciw. To wystarczyło

- Budynek przy ulicy Złotej 11 nie należy do miasta. Zarządza nim wspólnota mieszkaniowa. Miasto stołeczne Warszawa jest jedynie jednym z członków tej wspólnoty – zastrzega na wstępie Marlena Happach i dodaje, że projekt konkursowy przyjęła wspólnota mieszkaniowa, której zarząd "pozytywnie odniósł się do planowanego remontu". Dlatego w kwietniu 2018 roku zawarto umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie zwycięskiej pracy.

- Warunkiem przeprowadzenia remontu elewacji budynku, która należy do części wspólnych nieruchomości, było wyrażenie zgody na taki remont przez wspólnotę. Udało się ją zdobyć. Członkowie wspólnoty wyrazili zgodę w uchwale, która została podjęta w drodze indywidualnego zbierania głosów w czerwcu i lipcu 2018 roku. Prezydent Warszawy wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę - przypomina Happach.

Sprawy szły jak po sznurku. Do czasu. - Jeden z właścicieli lokali zwrócił się do sądu o uchylenie uchwały wspólnoty. Złożył też wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez wstrzymanie jej wykonania. Sąd Apelacyjny w drugiej instancji przychylił się do tego wniosku i 16 stycznia 2019 roku wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały. Wciąż nie ma ostatecznego orzeczenia, które uchylałoby ją albo utrzymało w mocy - opisuje bieg zdarzeń architektka miasta. Jak dodaje, ten sam właściciel złożył wniosek do wojewody mazowieckiego o odwołanie od decyzji udzielającej pozwolenia na budowę. Również to postępowanie nie zostało ostatecznie zakończone.

Ale miasto miało już dość tej obstrukcji. - Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu dalszego procedowania tej inwestycji. Wycofaliśmy też wniosek o przyznanie środków z budżetu Warszawy do czasu zakończenia postępowań. Ze względu na te okoliczności i brak pewności co do przyszłych rozstrzygnięć sądowych ponoszenie dalszych kosztów przygotowania inwestycji, a tym bardziej jej rozpoczęcie, było niemożliwe - podsumowuje Marlena Happach.

"Nie dysponujemy uzasadnieniem przedstawionym przez właściciela"

Przedstawicielka wspólnoty, którą wskazano nam w biurze jako osobę do kontaktu, nie chciała z nami rozmawiać. Odpowiedzi na nasze pytania odmówiła też administratorka budynku przy Złotej 11. Nie udało nam się ustalić, kim jest właściciel lokalu, który zablokował remont elewacji i co nim kierowało. - Nie dysponujemy uzasadnieniem przedstawionym przez właściciela sprzeciwiającego się realizacji inwestycji - usłyszeliśmy od Jakuba Leduchowskiego, rzeczniczka prasowego urzędu dzielnicy Śródmieście.

Autorka/Autor:b/kkow

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl