Warszawa będzie przekonywać do szczepionek, choć nie bez wątpliwości. "Mamy szereg pytań do programu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jesteśmy gotowi, żeby wspierać rząd, jeżeli chodzi o szczepienia"
"Jesteśmy gotowi, żeby wspierać rząd, jeżeli chodzi o szczepienia"TVN24
wideo 2/4
"Jesteśmy gotowi, żeby wspierać rząd, jeżeli chodzi o szczepienia"TVN24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że szczepienie przeciwko koronawirusowi to będzie ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Miasto zakłada, że uda się wytypować 100 punktów, w których będą prowadzone szczepienia. Do pierwszego etapu zakwalifikowano ponad 364 tysiące warszawiaków.

- My jako samorządowcy jesteśmy gotowi do tego, żeby wspierać rząd, jeśli chodzi o szczepienie obywateli. Przede wszystkim, jeśli chodzi o kwestię dotyczącą przekonywania warszawianek i warszawiaków, ale również mieszkańców innych miast, miasteczek i wsi, że warto się szczepić, że te szczepienia są bezpiecznie – powiedział na poniedziałkowej konferencji Rafał Trzaskowski.

Podkreślił, że jest jednak mnóstwo wątpliwości i pytań. Dodał, że razem ze specjalistami, samorządowcy złożyli szereg uwag do programu, które złożyli do ministra Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień.

- W naszym mniemaniu brakuje mierników oraz wskazania mierzenia celów strategicznych i operacyjnych. W związku z tym trudno nazwać ten dokument strategią - zaznaczył Trzaskowski. - Przede wszystkim program nie określa, ile osób i w jakim czasie ma zostać zaszczepionych (…) jeżeli sami próbujemy liczyć, ile osób może być zaczepionych według tych reguł, które są podane w dokumentach rządowych, to się okazuje, że taki program szczepień zająłby nawet lata. Jest pytanie, w jaki sposób mają być wybierane osoby, w jaki sposób mają być kwalifikowane, ile dokładnie osób, na jakich zasadach. Na te pytania póki co, w naszej ocenie, brakuje konkretnej, dokładnej odpowiedzi - dodał.

Jak powiedział, priorytetem miasta jest, by w pierwszym etapie szczepień znaleźli się pracownicy oświaty i żłobków. – To w tych miejscach odnotowaliśmy mnóstwo zachorowań, (…) rząd włączył pracowników oświaty, ale pominął pracowników żłobków. My oczywiście będziemy się dalej upominać, żeby wszyscy pracownicy byli brani pod uwagę – zapowiedział Trzaskowski.

Dodał, że w pytaniach przesłanych do Dworczyka są też te dotyczące osób starszych, z niepełnosprawnościami, którym trzeba zapewnić transport do punktów szczepień. – W samej Warszawie szacujemy, że będzie to około 11 tysięcy mieszkańców, z czego tysiąc potrzebuje specjalistycznego transportu - wyliczył Trzaskowski.

Jak zapewnił, Warszawa włączy się do kampanii informacyjnej. Ale jednocześnie zastrzegł, że szczepienia będą ogromnym przedsięwzięciem logistycznym.

Na konferencji był też obecny Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. Zwrócił uwagę na to, że są nieścisłości co do dystrybucji szczepionek, o które również zapytano rząd.

Szczepionka najpierw dla pracowników służby zdrowia

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wskazała z kolei, że rząd nie określił konkretnych mierników. Podkreśliła, że to fundament dalszych działań związanych z transportem, procedurą szczepień czy przechowywania leków. Jednocześnie przestawiła miernik na przykładzie Warszawy.

- W Warszawie mamy prawie 1,8 miliona mieszkańców. Do etapu zero i do etapu pierwszego zostali zakwalifikowani pracownicy sektora ochrony zdrowia. W Warszawie jest to 50 tysięcy, ja tę liczbę podaję bez studentów, którzy również wchodzą do tego etapu zero - wyliczyła Kaznowska.

Dalej podała: - Pracownicy domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej, pensjonariusze - 13 tysięcy, służby mundurowe - 15 tysięcy, oświata - 67 tysięcy 800, w tym są również prywatne placówki, seniorzy - 486 tysięcy i żłobki - ponad dwa tysiące, tutaj dane te pokazujemy bez prywatnych placówek. Łącznie jest to ponad 634 tysiące mieszkańców. Tylko w priorytecie zero i priorytecie jeden - zaznaczyła.

180 szczepień tygodniowo w jednym punkcie

Miasto wykonało też symulację, jak długo potrwa szczepienie tylko w tych dwóch etapach. - Przyjęliśmy do tej symulacji 100 punktów w Warszawie (...) do tej pory mamy 38 punktów - wskazała wiceprezydent. - Przy tych kryteriach, z założenia rządowego dotyczącego liczby wyszczepień w jednym punkcie (....) uzyskujemy miesięcznie 72 tysiące zaczepionych pacjentów - dodała.

Z wyliczeń miasta wynika, że 100 punktów szczepień daje 180 zaczepień tygodniowo w każdym punkcie i 72 tysiące zaszczepionych na miesiąc, a przy 364 tysiącach w dwóch etapach: zero i jeden przekłada się to na okres 17,5 miesiąca.

Eksperci o szczepionce przeciwko COVID-19
Eksperci o szczepionce przeciwko COVID-19TVN24

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert w dziedzinie terapii zakażeń obecny na konferencji mówił, że podstawą będzie zdobycie zaufania pacjentów według wiedzy opartej na faktach. - Ta wiedza jest już na tyle szeroka, że możemy mówić i o przeciwskazaniach do szczepień na podstawie konkretnych wytycznych. I tu widzę pewną lukę. Potrzebujemy bardzo jasnych wytycznych, kogo mamy szczepić, a kogo nie powinniśmy szczepić. Producenci szczepionek umieszczają ostrzeżenia co do przeciwskazań bardzo ogólne, np. ostra choroba gorączkowa czy stany immunosupresji, czyli gorszej odporności, ale czy można zaszczepić np. osobę z Hashimoto, albo czy można zaszczepić osobę po nowotworze? Na te pytania musimy mieć gotowe odpowiedzi (...) by nie było dyskusji, czy szczepić, czy nie - wskazał lekarz.

Jak dodał, drugi problem to odpowiedzialność za działania niepożądane. – Z radością przyjmuję deklarację, na razie słowną, że ma być fundusz wspierający osoby po szczepieniach - zaznaczył. Chodzi o szkody zdrowotne w przypadku efektów nieporządnych po szczepionce. Grzesiowski zaznaczył też, że personel szczepiący pacjentów musi mieć wcześniej zapewnione szkolenia. 

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl