Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach na Karowej (wideo z 5 kwietnia 2024)
Rafał Trzaskowski o zmianach na Karowej (wideo z 5 kwietnia 2024)TVN24
wideo 2/4
Rafał Trzaskowski o zmianach na Karowej (wideo z 5 kwietnia 2024)TVN24

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Tuż przed ciszą wyborczą Rafał Trzaskowski ogłosił, że ratusz planuje zmiany na ulicy Karowej. - Chcemy zmienić ciąg Karowej aż do Krakowskiego Przedmieście, tak, żeby się to idealnie komponowało z mostem (pieszo-rowerowym - red), żeby to było w pewnym sensie przedłużenie mostu, wyjście na Trakt Królewski - mówił podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych w piątek 5 kwietnia prezydent Warszawy.

Dopytywany przez tvnwarszawa.pl, w jakiej formule się to wydarzy, przyznał, że planowany jest konkurs architektoniczny. - My mamy pewną bardzo ogólną koncepcję. Oczywiście będzie potrzebny konkurs w ramach normalnej procedury - odparł Trzaskowski.

Pasy rowerowe na wiadukcie i efektowne schody

Co zawiera ta ogólna koncepcja można wyczytać z dwóch obrazków, które opublikował w mediach społecznościowych? Wynika z nich, że w minimalnym stopniu zmiany dotknęłyby to, co jest pierwszym skojarzaniem warszawiaków z hasłem "Karowa", czyli wiadukt Markiewicza. Historyczny ślimak zaprojektowany przez Stefana Szyllera jest zabytkiem, więc większe ingerencje w niego są niemożliwe.

Wydaje się, że dopuszczalne byłyby pasy rowerowe narysowane na wspomnianej koncepcji. Niewątpliwie przydałyby się. W okolicy brakuje łagodnego podjazdu pod skarpę, każdy z dostępnych - Tamka, Dynasy, Książęca - jest dla rowerzystów wyzwaniem. Wiadukt Karowej podnosi się delikatnie, w dodatku ruch na nim jest niewielki z uwagi na brak możliwości wjazdu na Krakowskie Przedmieście.

Nowe schody i winda przy wiadukcie KarowejRafał Trzaskowki / X

Rewolucja dotyczyłaby sąsiedztwa wiaduktu, czyli schodów. W koncepcji Rafała Trzaskowskiego są szersze, łagodniejsze, bardziej reprezentacyjne od dzisiejszych, które mają funkcję wyłącznie użytkową (nie są zabytkowe). Autor koncepcji uwzględnił siedziska, zieleń, a nawet ciek wodny, który płynie po stopniach. Przewidziano też windę, do szybu której prowadziłaby kilkunastometrowa kładka.

Schody kończyłyby się w okolicy dzisiejszego parkingu przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Otwarte pozostaje pytanie, jak kancelaria prezydenta zareagowałaby na propozycję likwidacji części miejsc parkingowych na rzecz chodników i zieleni.

Dziś to zwykłe schody zwieńczone parkingiemtvnwarszawa.pl

Ścieżka rowerowa wzdłuż Karowej i nowa zebra

Tutaj obrazek się urywa, ale zapowiedziany konkurs architektoniczny ma objąć także dalszą część Karowej, do Dobrej. Bo krótki fragment od Dobrej do Wisłostrady zostanie przebudowany w ramach budowy przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego przez Wybrzeże Kościuszkowskie (na przedłużeniu kładki). Zarząd Dróg Miejskich analizuje oferty, które wpłynęły w przetargu. Jest nadzieja, że zebra zostanie wytyczona jeszcze latem.

W ramach tych prac pojawi się też dwukierunkowa ścieżka rowerowa po południowej stronie Karowej. Widać to na drugim schemacie upublicznionym przez Rafała Trzaskowskiego, potwierdził to także w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Tamas Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem w ratuszu. Na razie nie wiadomo, jak dwukierunkowa ścieżka zostanie skomunikowana z jednokierunkowymi pasami na wiadukcie.

Koncepcja przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego przez Wybrzeże KościuszkowskieRafał Trzaskowski / X

Wizualizacje poglądowe, ale "pokazują słuszną intencję"

Zapowiedź ambitniejszego spojrzenia na Karową cieszy Małgorzatę Dembowską, której praca dyplomowa była inspiracją dla budowy mostu pieszo-rowerowego. W koncepcji architektki kładka była elementem zmian, których punktem docelowym było stworzenie alternatywy dla Traktu Królewskiego. Pisaliśmy o tym więcej na tvnwarszawa.pl.

- Karowa to bardzo ważny temat. Na razie elementy pokazane na wizualizacjach w rejonie skarpy są bardzo poglądowe, pokazują słuszną intencję zejścia z Karowej nad Wisłą, ale projektowo to nie jest jeszcze rozwiązane. Właśnie po to ma być ogłoszony konkurs, żeby wyłonić dobry projekt - komentuje Dembowska.

Most na przedłużeniu KarowejMałgorzata Dembowska

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowki / X

Pozostałe wiadomości

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą na rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów.

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl