Obietnice, podsumowania, złośliwości. Ostatnie chwile kampanii wyborczej w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
O czyje głosy walczy Przemysław Wipler?
O czyje głosy walczy Przemysław Wipler?TVN24
wideo 2/4
O czyje głosy walczy Przemysław Wipler?TVN24

Piątek to ostatni dzień kampanii przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. Kandydaci na stanowisko prezydenta Warszawy wypełnili kalendarze konferencjami. Przemysław Wipler zachęcał do głosowania na siebie wyborców innych partii. Magdalena Biejat zapowiedziała, że chce rozszerzenia programu bezpiecznych ulic przy szkołach. Rafał Trzaskowski chwalił się zmianami w centrum stolicy, a Tobiasz Bocheński całościowym programem swojej "warszawskiej drużyny".

Przemysław Wipler, kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców spotkał się z dziennikarzami wcześnie rano przed pomnikiem Syreny. Zachęcał do głosowania na siebie także wyborców innych partii.

- Walczymy w Warszawie o głosy wyborców Trzeciej Drogi, którzy przez swoich liderów zostali sprzedani i w zamian za prezydenturę Warszawy - mówił Wipler, nawiązując do poparcia, które Rafałowi Trzaskowskiemu udzielili liderzy Trzeciej Drogi (nie wystawili swojego kandydata lub kandydatki). - Walczymy o tych wyborców Koalicji Obywatelskiej, którzy w tych wyborach chcieliby prezydenta pracującego dla Warszawy, który będzie prowadził inwestycje, zarządzał miastem, a nie kogoś, kto chce coś robić tylko do wyborów prezydenckich. Zabiegamy o wyborców Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą kandydata znanego w Warszawie, związanego z Warszawą, który nie musi kampanii prowadzić, tłumacząc, że nie jest fanem Widzewa Łódź albo wymieniać warszawskie dzielnice, żeby pokazywać, że już się ich nauczył - przekonywał, wyśmiewając Tobiasza Bocheńskiego.

Powątpiewał w trafność sondaży, ten ostatni dla TVP daje mu 7 procent poparcia. - Kiedyś powiedziałem, że wierzę tylko w te sondaże, które kupiłem i nie zmieniłem zdania. Żadna sondażownia nie ma dobrze zważonej próby, przygotowanej bazy, bo nie ma na to rynku, nie ma regularnych zamówień w tym zakresie - dowodził Wipler.

- Idziemy po bardzo dobry wynik, walczymy o drugą turę, bym zmierzył się w niej z Rafałem Trzaskowskim. Warszawa musi mieć prezydenta na najbliższe pięć lat, a najlepiej na 10, a nie pół roku, bo potem będzie eurokomisarzem, albo półtora roku, bo będzie próbował zostać prezydentem Polski - odnosił się spekulacji na temat przyszłości obecnego prezydenta Warszawy Przemysław Wipler.

A towarzyszący mu wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) wyraził nadzieję, że w drugiej turze będzie "rywalizacja realna, starcie dwóch różniących się od siebie opcji". A takiej nie daje - w jego ocenie - starcie Trzaskowskiego z Biejat. - Biejat mogłaby być spokojnie wiceprezydentem lub dyrektorem u Trzaskowskiego. I odwrotnie. Oni różnią się między sobą tylko rozłożeniem akcentów i stopniem determinacji realizacji skrajnie lewicowych postulatów – stwierdził Bosak.

Magdalena Biejat o bezpiecznych ulicach przy szkołach

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy i Ruchów Miejskich zaprosiła dziennikarzy na Pragę, na plac Wileński. - Nie bez powodu tutaj, bo brak przejścia przez ulicę Targową jest symbolem tego, jak niedostępne bywa miasto dzisiaj, za rządów Platformy Obywatelskiej. Naszym celem jest stworzenie takiej przestrzeni miejskiej, która będzie dobra dla każdego - dla tego, który jest sprawny, ale też dla tego, który ma małe dzieci, który jest starszą osobą, który ma problemy z poruszaniem się. Wszędzie, gdzie piesi tego potrzebują, powinny być przejścia naziemne – przekonywała Biejat.

I zapowiedziała, że jako prezydentka stolicy rozszerzy i przyspieszy program bezpiecznych ulic przy szkołach. - By każde dziecko, czy dociera do szkoły transportem publicznym, na piechotę, na rowerze czy hulajnodze, było przy szkole bezpieczne, żeby nie musiało przeciskać się przy samochodach, żeby ruch samochodowy przy szkolnych ulicach zmniejszyć w godzinach, w których dzieci wchodzą do szkoły i z niej wychodzą. Możemy mieć dobre dla wszystkich, bezpieczne, dostępne miasto, o takie miasto zadbamy – dodała wicemarszałkini Senatu.

Na nasze pytanie, czy szykuje się już do drugiej tury wyborów, stwierdziła: - Od początku jesteśmy przygotowani do drugiej tury, idziemy z konkretnym programem, rozumiemy, czego chcą warszawiacy. Oni nie chcą już opowiadania o wojnie Platformy z PiS-em, chcą konkretów, my z konkretami przyszliśmy.

Jej kandydat na wiceprezydenta stolicy Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze zaprezentował nową publikację stowarzyszenia "Przewodnik po praskich pustostanach". – Proszę sobie wyobrazić, że na Pradze jest około 30 pustych kamienic. Niemal na każdym rogu można natrafić na zabytkową, pustą, rozsypującą się kamienicę, która często jest własnością miasta, w której mogliby mieszkać ludzie. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia - opowiadał Mencwel. Zauważył, że remont rozwiązywałby problemy mieszkaniowe wielu osób, a przy tym zwiększał atrakcyjność dzielnicy. Przedstawił też projekt zmian na Targowej, która miałaby być bardziej zielona, z szerszymi chodnikami, ruchem rowerowym przeniesionym na jezdnię w formie pasa.

Przewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg stwierdził, że w wyborach "czas odważnie pójść do przodu". - W wielu miastach w Polsce jest tak, że rządzą nimi odwieczni włodarze, którym się wydaje, że nie mają z kim przegrać. Niektórzy z nich nie prowadzą nawet kampanii wyborczej, bo uważają, że władza im się należy. Chcemy, żeby wybory były o czymś, żeby były rozmową o tym, jak poprawić jakość życia ludzi. Do takiej rozmowy wzywaliśmy z różnym skutkiem, są tacy prezydenci, którzy niechętnie brali udział w rozmowach i debatach, gdyż niespecjalnie mieli się czym pochwalić - ocenił Zandberg.

Ekipa Magdaleny Biejattvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski: zakończyć erę PiS-owskiego populizmu

Obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) mówił, że wybory mają wymiar ponad samorządowy, ponieważ - jak tłumaczył - "potrzebny jest ten drugi krok, żeby zakończyć erę PiS-owskiego populizmu".

- Jestem absolutnie przekonany, że jeżeli wygramy w dużych miastach, w mniejszych ośrodkach miejskich, na polskiej wsi, wygramy większość regionów, to potwierdzi to, że demokracja w Polsce jest bardzo silna i że mówimy jasno, że odrzucamy tych, którzy mają zerową wiarygodność - zaznaczył.

Ocenił, że dzisiaj PiS próbuje udawać kogoś, kim nie jest, próbuje prowadzić kampanię pozytywną "po ośmiu latach niszczenia demokracji". - To również jest okazja do tego, żeby przypomnieć o tym, że to, co dla samorządów niesłychanie istotne i dla wszystkich Polek i Polaków się stało - a mianowicie zostało odblokowanych 600 miliardów złotych z unijnych funduszy, dlatego że przywracamy praworządność, a częścią praworządności, drodzy państwo, są oczywiście silne samorządy - podkreślił Trzaskowski.

Zapytany o konkurentów w wyścigu o ratusz, stwierdził, że nie przedstawili żadnej rewolucyjnej propozycji. - Słyszę tylko, że można lepiej i szybciej. To łatwo powiedzieć, a niełatwo zrobić - zauważył. Poświęcił też kilka zdań Tobiaszowi Bocheńskiemu. - Warszawiacy wyczuwają fałsz. Jeśli ktoś był przez tyle lat funkcjonariuszem PiS-owskim, a miał szansę pan Bocheński być niezależnym urzędnikiem, (…) to trudno udawać, że się jest neutralnym, miłym, uśmiechniętym liberałem - ocenił rywala Trzaskowski i wytknął mu i jego kolegom blokowanie strefy płatnego parkowania czy uchwałę krajobrazową.

Ale głównie mówił o swoim planie Nowego Centrum Warszawy. Stwierdził, że odbywa się pierwsza od wielu lat "całkowita transformację centrum miasta". Jak tłumaczył, okolice Pałacu Kultury i Nauki były terenem, który przypominał miasto epoki "słusznie minionej, a nie miasto nowoczesne". Przypomniał o naziemnych przejściach dla pieszych wokół ronda Dmowskiego, zmianach na fragmencie Marszałkowskiej oraz placu Bankowym. Zwrócił uwagę na powstające Muzeum Sztuki Nowoczesnej (to przed nim zorganizował konferencję prasową).

- Jestem przekonany, że warszawiacy pokochają to miejsce dlatego, że to będzie miejsce spotkań. To nie będzie tylko muzeum, ale to będzie miejsce z kawiarnią, z księgarnią, z taką bardzo dużą przestronną strefą dla warszawiaków i na pewno się wkomponuje w te przestrzeń - tłumaczył. Dodał, że otwarcie muzeum planowane jest na jesień tego roku. - W kolejnych latach będzie tu także TR Warszawa (Teatr Rozmaitości). Na tę chwilę prac nie możemy rozpocząć, bo ostatni przetarg (na budowę gmachu - red.) to aż 900 milionów złotych - dodał.

Zapowiedział, że na początku przyszłego roku oddawane będą sukcesywnie kolejne fragmenty tzw. placu centralnego, czyli fragmentu placu Defilad przed wejściem głównym do PKiN od Marszałkowskiej. Mówił o zmianach zachodzących na Chmielnej i Brackiej, a potem Złotej i Zgody. Podtrzymał otwarcie w tym roku podziemnego parkingu pod placem Powstańców Warszawy na pond 400 aut.

Zasygnalizował też zmiany na Karowej, by stworzyła ona spójną całość z nowym mostem pieszo-rowerowym (ma być konkurs architektoniczny), po czym zaprosił dziennikarzy na spacer w kierunku Wisły. W tym samym czasie na placu Konstytucji rozpoczynała się konferencja jednego z jego głównych rywali.

Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany w centrum

Bocheński o programie "wielkomiejskiej prawicy dla Warszawy"

- Były to bardzo intensywne dwa miesiące licznych rozmów z warszawiakami, prac projektowych, przedstawiania programu dla Warszawy - mówił Tobiasz Bocheński, którego wystawiło Prawo i Sprawiedliwość. - Wybory samorządowe przykuwają zwykle mniejszą uwagę niż wybory na prezydenta kraju czy wybory parlamentarne, ale są niezwykle ważne. Decydujemy w nich o miejscu, w którym mieszkamy, wypoczywamy i pracujemy - tłumaczył.

Powiedział, że udostępnia wszystkim w PDF-ie program "wielkomiejskiej prawicy dla Warszawy". - Jesteśmy jedyną drużyną, a ja jednym kandydatem, który przedstawił program całościowy, oparty o ekspertyzy, projekty każdej istotnej sfery samorządu: komunikacji, remontów, odkorowania miasta, metra, parkingów, konsultacji społecznych, referendum, mieszkalnictwa, planów zagospodarowania przestrzennego, bonu mieszkaniowego - wyliczał Bocheński. Przekonywał, że jego program dotyczy "każdego aspektu funkcjonowania samorządu".

Stwierdził, że w urzędzie miasta potrzebna jest "dynamiczna energia". - Wiemy, jakie są sondaże, druga tura jest bardzo realna. Każdy głos oddany na drużyną PiS i oddany na mnie, jest gwarancją, że druga tura i prawdziwa debata z Rafałem Trzaskowskim o przyszłości miasta będzie się mogła odbywać po niedzieli, do 21 kwietnia (tego dnia odbędzie się ewentualna druga tura wyborów samorządowych - red.) - dodał kandydat PiS.

Zapytamy o pierwsze decyzje w wypadku wygranej wymienił: sprawdzenie równości wynagrodzeń urzędników i urzędniczek na tych samych stanowiskach, audyt urzędu miasta oraz wdrożenie programu wykupu mieszkań komunalnych dla długoletnich najemców.

Był też pytany o sondaże. - Mamy wewnętrzne badania i chciałbym jasno powiedzieć, że jestem jedyną realną alternatywą dla Rafała Trzaskowskiego w tym mieście, głos oddany na mnie jest inwestycją w prawdziwą debatę i w drugą turę - mówił Tobiasz Bocheński.

Na pytanie o kładkę nad Wisłą, przyznał, że jeszcze na niej nie był, ale samej inwestycji nie krytykował, jak na przykład Przemysław Wipler. - Na pewno się wybiorę. Żeby nie było, że jestem tylko krytykiem, chciałbym powiedzieć, że sama idea jest dobra, wykonanie jest gorsze i o tym wiedzą rowerzyści. Mam nadzieję, że turyści będą nią chętnie iść ze Śródmieścia na Pragę i to ożywi gospodarczo prawą stronę Wisły - podsumował kandydat PiS.

O urząd prezydenta Warszawy ubiegają się także: Janusz Korwin-Mikke (Bezpartyjni) i Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski).

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Sześcioro w boju o Warszawę

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24