Śródmieście

Śródmieście

Oto smallandzki granitoid z żyłą pegmatytową

Obok takiego znaleziska nie sposób przejść obojętnie - ma 11 metrów obwodu, ważyć może około 40 ton i - co najważniejsze - liczy sobie około miliarda lat. Na ogromny głaz narzutowy natrafili robotnicy pracujący na budowie biurowca przy ul. Próżnej 9.

Popatrz z góry na wszystkich warszawiaków

Z tego przywileju na razie możesz skorzystać dzięki naszej kamerze. Wkrótce będzie on zarezerwowany tylko dla mieszkańców najwyżej położonego lokalu w stolicy. Penthouse w Żaglu Libeskinda pozwala spojrzeć z góry nawet na odwiedzających taras widokowy w Pałacu Kultury.

Łazienki chcą przejąć teren po koszarach

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie będzie wnioskować o włączenie sąsiadującej z muzeum działki należącej do dewelopera, który zburzył stojący na niej zabytkowy budynek koszar - powiedział PAP szef placówki. Chce tam urządzić wjazd do Stajni Kubickiego.

Chcą uratować ślady walki z komuną

Zanikające hasła z czasów walki z komuną mogą zostać uratowane. Po artykułach portalu tvnwarszawa.pl o niepodległościowym graffiti tematem zainteresował się Dom Spotkań z Historią. Chciałby "przywrócić napisy do życia" w ramach festiwalu "Wyłącz System".

PAST-a bez wody. Przez metro i awarię

W budynku PAST-y przy Zielnej 39 juz trzeci dzień nie ma wody. - To duży kłopot, musimy nosić ja w wiaderkach - mówią pracownicy mieszczących się tam instytucji. Wszystko przez prace na budowie metra, do których w poniedziałek doszła awaria.

Plac Zamkowy: starcie Solidarności z milicją

Kilkaset osób oglądało rekonstrukcję w trzydziestą rocznicę stanu wojennego. Na Placu Zamkowym w Warszawie było kilkadzisiąt osób z oryginalnymi radiowozami Milicji Obywatelskiej. Przeciw nim wystąpili demonstranci Solidarności z biało-czerwonymi flagami i transparentami.

Pieszy potrącony przez "15"

Groźny wypadek na ul. Marszałkowskiej. Na wysokości ul. Widok mężczyzna wpadł pod tramwaj. - Przechodził w niedozwolonym miejscu - informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Marsz przed Belwederem. "Obudź się Polsko"

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu Niepodległości i Solidarności. Jego uczestnicy przeszli z placu Trzech Krzyży przed Belweder. Wśród manifestantów był prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz czołowi politycy tej partii. Według różnych źródeł w marszu uczestniczyło od kilku do 10 tysięcy osób.

Przypominają o stanie wojennym

ZOMO, koksowniki, transporter opancerzony SKOT i ogromny ekran, na którym wyświetlane jest przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego stanęły na "patelni" przed wejściem do stacji metra Centrum. Zabytkowe samochody policyjne można oglądać na placu Zamkowym, a wieczorem odbędzie się rekonstrukcja starć opozycjonistów i ZOMO. Fundacja Odpowiedzialności Obywatelskiej organizuje akcję "Młodzi Pamiętają" w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Pokazy historyczne przygotowała też dzielnica Białołęka.

Manifestacja przed domem Jaruzelskiego

Przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w nocy z poniedziałku na wtorek zgromadziło się około 1000 osób. "Znajdzie się cela dla Jaruzela", "Precz z komuną", "Chodźcie z nami, dziś nie biją" - krzyczeli manifestanci i bili w bębny. Przed godz. 1.00 w nocy demonstranci zaczęli się rozchodzić.

Solarki zabezpieczyły mosty i wiadukty

Kolejny raz w tym roku na warszawskie ulice wyjechały solarki. Wszystko przez nocne przymrozki. Akcja zarządu Oczyszczania Miasta dotyczyła wiaduktów, mostów oraz ulic spadkowych, czyli tych miejsc, w których trzeba zadbać szczególnie o bezpieczeństwo kierowców.

Niedzielny spacer z historią w tle

Jeśli szukacie pomysłu na niedzielny spacer, propozycję dla Was ma dziś... Wisła. Wyjątkowo niska woda odsłoniła resztki mostu Poniatowskiego. - Warto wybrać się w wolnej chwili na spacer, żeby obejrzeć kawałek historii Warszawy - zachęca Michał Kaleta, który w serwisie Kontaktu 24 umieścił zdjęcia ze swojej wizyty nad rzeką.

Legia zimuje pod Śląskiem

Legia nie wykorzystała szansy, by chociaż na jeden dzień znaleźć się na fotelu lidera T-Mobile Ekstraklasy - w Warszawie zremisowała bezbramkowo z Cracovią. Tym samym na pierwszym miejscu w nowy rok na pewno wejdzie wrocławski Śląsk.

Warszawiacy listy piszą w obronie więźniów

Do niedzieli do godz. 12 w Warszawie można wziąć udział w 24 godzinnym maratonie pisania listów w obronie więźniów sumienia, organizowanym przez Amnesty International. Dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób - podaje PAP.

Pole bitwy: Dworzec Centralny

Już nie tylko wielka reklama, którą opakowano Dworzec Centralny, lecz także sam jego remont są przedmiotem sporu. Tak wyczekiwaną wcześniej inwestycję teraz obrzydza konflikt pomiędzy projektantami przebudowy i zarządcą budynku, spółką Dworzec Polski.

Polacy i Rosjanie w Warszawie, Grecy w Legionowie

Polska kadra wybrała bazę na Euro 2012. Biało-czerwoni zatrzymają się w hotelu Hyatt w Warszawie. Trenować zaś będą na stadionie Polonii przy ul. Konwiktorskiej - poinformował oficjalny portal polskiej reprezentacji. Nasi grupowi rywale, Rosjanie będą nocować w Bristolu, a Grecy w podwarszawskim Legionowie.

Nadzór budowlany sprawdza reklamę na Centralnym

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zajął się budzącą kontrowersje reklamą na elewacji Dworca Centralnego - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Prezes spółki Dworzec Polski uważa, że działa zgodnie z prawem, zatrzeżenia mają za to projektanci modernizacji Centralnego.

Wojna o domki fińskie. "Miasto chce nas zastraszyć"

Do końca stycznia 2012 r. część mieszkańców domków fińskich na Jazdowie ma złożyć wnioski o zamianę lokali w przeciwnym razie grozi im wypowiedzenie umowy najmu. To konkluzja z czwartkowych rozmów z władzami Śródmieścia. - Miasto chce nas zastraszyć - skarżą się mieszkańcy.

Lato 2013: trzy miesiące bez mostu Grota

Najpierw do remontu idzie jedna połówka, później druga, ale prawdopodobnie nie obędzie się też bez całkowitego zamknięcia. Tak będzie wyglądał remont mostu Grota Roweckiego, a także Trasy AK. - Rozpocznie się w przyszłym roku, zakończy po trzech latach - podaje „Życie Warszawy". A w 2012 roku będzie o wiele więcej utrudnień.

Złodziej ze św. Anny zatrzymany

Stołeczna policja zatrzymała 55-letniego Andrzeja Z. Mężczyzna w nocy z soboty na niedzielę okradł kościół św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Roszczenia wstrzymują rozbudowę pawilonów

Wygląda na to, że planowana modernizacja pawilonów na tyłach Nowego Światu pozostaje w sferze marzeń. Projektantów i zarząd popularnych knajpek, którzy chcą stworzyć "Chmury Kultury" na ziemię sprowadza ratusz.

Przetrwała wojnę. "Teraz traci swój klimat"

- To był kawałek dobrze zaprojektowanego osiedla, który przetrwał wojnę. Teraz, przez niechlujstwo, traci swój klimat – mówi mieszkaniec Kolonii Profesorskiej Marek Kisilowski. Dzielnicy właśnie wygasło pozwolenie na budowę i wlokący się remont klimatycznej uliczki wydłuży się jeszcze bardziej. Mieszkańcy narzekają też na projekt.