Śródmieście

Śródmieście

Filmowy skok na jubilera: przez wentylację i po linie. Ruszył proces

Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia ruszył proces 35-letniego Yevhenija K., oskarżonego o włamanie do salonu jubilerskiego w centrum handlowym i kradzież biżuterii wartej ponad 700 tysięcy złotych. Mężczyzna chciał się poddać karze bez procesu, ale sąd nie wyraził zgody na takie rozwiązanie.

Podziemny impas parkingowy. Jeden program się przeciąga, drugi upadł

Firmy nie kwapią się do budowy podziemnych parkingów w ramach partnerstwa prywatno- publicznego. Ratusz zapewnia, że jest "na finale tej procedury" związanej z odkładaną od lat inwestycją, ale konkretów wciąż brak. W gruzach legł natomiast program budowy garaży pod boiskami szkolnymi. Z 10 planowanych lokalizacji aktualna jest tylko jedna. Jak tłumaczą urzędnicy, to skutek "oporu społecznego".

Rolnicy znów w Warszawie. Tym razem rozdawali jabłka

Protestujący rolnicy znów przyjechali w środę do Warszawy, ale tym razem zmienili strategię. Najwyraźniej dotarło do nich, że rozrzucanie jedzenia i blokowanie ruchu nie zjednuje im sympatii, bo w środę rano postanowili częstować jabłkami pasażerów metra.

Prezydenci miast krytycznie o "deformie". Rozważają pozew

- Bierzemy poważnie pod uwagę możliwość złożenia przez Unię Metropolii Polskich pozwu zbiorowego wobec Skarbu Państwa o niedoszacowanie skutków reformy edukacji – powiedział we wtorek Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy wraz z innymi prezydentami dużych miast apelowali do rządu o dialog z nauczycielami w obliczu nadchodzącego strajku.

Kurator Królewskiej 39: nie jestem przekonany, że doszło do oszustwa

- Nie jestem przekonany, że w sprawie reprywatyzacji nieruchomości przy Królewskiej 39 doszło do oszustw, prokuratura nie ma żadnego dowodu określającego wartość roszczeń spadkowych - zeznał we wtorek przed sądem Tomasz Ż., oskarżony w procesie dotyczącym "dzikiej reprywatyzacji" warszawskich nieruchomości.

Kolejne "śpiochy" do wybudzenia

Ratusz opublikował kolejną partię ogłoszeń dotyczących tak zwanych "śpiochów". O osiem budynków przejętych dekretem Bieruta przez lata nie upomnieli się właściciele. Jeśli nie zgłoszą roszczeń w ciągu pół roku, nieruchomości ostatecznie staną się własnością miasta.

Więzienie, moda i znane twarze. Warszawa na fotografiach Rolkego

Ponad 150 zdjęć stolicy autorstwa Tadeusza Rolkego głównie z lat 50. i 60. można od 21 marca oglądać na wystawie w Domu Spotkań z Historią. Można na nich zobaczyć między innymi powojenne ruiny, nowo wybudowany Pałac Kultury, fotografie modowe i artystów takich jak Zbigniew Cybulski.

"Lokatorzy nie zasługują na taki los". Wiceprezydent apeluje do PiS

Uchwalenie ustawy o rekompensatach, noweli o komisji weryfikacyjnej lub tak zwanej dużej ustawy reprywatyzacyjnej - podjęcia jednej z tych inicjatyw oczekuje od Prawa i Sprawiedliwości wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Jego zdaniem ma to umożliwić wypłatę rekompensat lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości.

Skatepark, fontanna, WiFi. Nowe bulwary otwarte

Strefa do ćwiczeń, zieleń, skatepark i fontanny. W środę przy pomniku Syreny otwarto ostatni wyremontowany fragment bulwarów Wiślanych. Nowa część nadwiślańskiej promenady jest już dostępna dla warszawiaków i turystów.

Protest rolników na placu Zawiszy: palili opony, rozsypali jabłka

Poranny, niezapowiedziany protest rolników na placu Zawiszy. Wybuchały petardy, płonęły opony, na jezdnię rolnicy wyrzucili owoce, słomę i martwą świnię. Wszystkiemu przyglądali się zdezorientowani przechodnie. Protest spowodował duże utrudnienia komunikacyjne na Woli, Ochocie i w Śródmieściu.

Trzaskowski: PiS opowiada bzdury o rzekomych planach deprawowania dzieci

PiS opowiada bzdury o rzekomych planach deprawowania dzieci, podczas gdy chodzi o rozmowę o tolerancji; to właśnie przez tak prowadzoną populistyczną, cyniczną i nieprawą politykę, temperatura sporu w Polsce jest tak nieznośnie wysoka - napisał w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Budynek Akademii Sztuk Pięknych zabytkiem

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru budynek Akademii Sztuk Pięknych, pierwotnie internat dla niezamożnych słuchaczek Seminarium Nauczycielskiego w Warszawie.

Duża spółka wprowadziła nowe stawki za prąd

Najpierw firma innogy Polska informowała o podwyżkach, teraz wraca do stawek za prąd z połowy ubiegłego roku. Do części klientów w ostatnich dniach dotarło już pismo w tej sprawie. "Nowa taryfa zawiera ceny za energię elektryczną obniżone o 12 procent w stosunku do taryfy przesłanej przez innogy Polska pod koniec 2018 roku oraz niższą opłatę handlową" - czytamy.

Szef MON: 3 maja dodatkowa defilada

- W tym roku, roku 20-lecia przystąpienia Polski do NATO i roku 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbędzie się 3 maja w Warszawie dodatkowa defilada - zapowiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zburzą barak, postawią pawilon. Uniwersytet rozstrzygnął konkurs

Konkurs na opracowanie koncepcji dziedzińca górnego na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu został rozstrzygnięty. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca wezmą udział w negocjacjach, na podstawie których poznamy ostateczny wygląd budynku.

"Mister Warszawy" w rejestrze zabytków

Dziś to podupadły budynek wciśnięty między nowoczesne ambasady. Trudno uwierzyć, że budynek Węgierskiej Ekspozytury Handlowej w latach 70. też zachwycał nowoczesnością. Dostał za to nawet tytuł "Mistera Warszawy". Teraz trafił do rejestru zabytków.