"85 procent warszawiaków rozmawia przez telefon, prowadząc auto"

Badanie Tramwajów Warszawskich
Badanie Tramwajów Warszawskich
Źródło: Shutterstock
Aż 85 procent stołecznych kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy samochodem - wynika z badań postaw warszawiaków wobec bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zaprezentowanych na czwartkowej konferencji Tramwajów Warszawskich.

W badaniu, które na zlecenie Tramwajów Warszawskich przeprowadziła firma Badania Naukowe IPC, 69 procent warszawiaków zadeklarowało, że przestrzega przepisów ruchu drogowego, ale zarazem 60,8 procent przyznało, że zdarzało się im przejechać na czerwonym świetle. Poza tym tylko 32 procent uważa, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo przed samochodem.

Piszą sms-y, robią zdjęcia

Badanie wykazało też, że mieszkańcy stolicy liberalnie podchodzą do używania telefonu podczas jazdy samochodem. Aż 85 procent respondentów przyznało się, że rozmawiało przez telefon prowadząc, 64 procent pisało wiadomości, a 57 procent robiło zdjęcia bądź nagrywało filmy. Równo połowa badanych uważa, że rozmowa przez telefon w trakcie jazdy jest dopuszczalna lub dopuszczalna w wyjątkowych sytuacjach.

76 procent badanych zapoznało się z zasadami pierwszej pomocy, ale tylko 32,5 procent nie czuje obaw w związku z jej udzielaniem. Obawy dotyczą możliwości zaszkodzenia poszkodowanemu, niedostatecznych kompetencji i wiedzy, własnego bezpieczeństwa, względów higienicznych i możliwości zarażeniem się chorobą.

Na większą czujność kierowców na drodze wpływają: posiadanie dzieci, uczestniczenie w przeszłości w wypadku, długość stażu za kierownicą i świadomość konsekwencji.

Respondentów zapytano również o najniebezpieczniejsze - ich zdaniem - miejsca na warszawskich ulicach. Wymienili: ronda Dmowskiego i Wiatraczna, plac Bankowy, odcinek między Wawelską i Grójecką, odcinek między Królewską i Marszałkowską oraz rondo Czterdziestolatka.

"Odłóż smartfon i żyj"

Badanie przeprowadzono we wrześniu na próbie 1027 warszawiaków w wieku 18 - 55 lat.

Jak informują Tramwaje Warszawskie, kampania "Bądźmy razem bezpieczni" jest skierowana do różnych grup, a szczególnie do dzieci i młodzieży, które najwięcej czasu spędzają w internecie. W ramach kampanii zaplanowano m.in. wykorzystanie szablonów chodnikowych z hasłem kampanii "Odłóż smartfon i żyj", dzięki którym przechodzień dostrzegłby slogan, idąc ze wzrokiem skierowanym na dół.

Specjalny pas na Nowowiejskiej dla osób wpatrzonych w telefony
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Czytaj także: