Wielki Marsz Klimatyczny przeszedł przez Warszawę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wielki Marsz Klimatyczny przechodzi ulicami Warszawy
Wielki Marsz Klimatyczny przechodzi ulicami WarszawyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
Marsz Klimatyczny

Po godzinie 18 zakończyły się utrudnienia związane z Wielkim Marszem Klimatycznym. Autobusy i tramwaje wróciły na swoje trasy, włączono też główne ulice Śródmieścia.

W piątek w godzinach 16.30-18.15 ulicami miasta przeszedł Warszawski Wielki Marsz Klimatyczny pod hasłem "Zróbmy dobry klimat!".

Manifestujący zebrali się na placu Defilad i przeszli trasą: Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie, Krucza, Hoża, Marszałkowska, plac Zbawiciela, Mokotowska, Piękna, Aleje Ujazdowskie, Matejki, Wiejska przed Sejm RP.

Na czas marszu swoje trasy zmieniły linie tramwajowe: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 i 35 oraz autobusy linii: E-2, 107, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 158, 159, 166, 171, 175, 180, 195, 222, 411, 501, 502, 503, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522 i 525

Około dwóch tysięcy osób

- Będzie około półtora, dwa tysiące osób. Takie są nasze przewidywania. Pogodę mamy piękną, więc liczymy na to, że będzie nas dużo - mówił na antenie TVN24 jeden z organizatorów manifestacji przed startem marszu.

Jego przewidywania się sprawdziły, bo jak około 17.30 szacował reporter TVN24 Jan Piotrowski, na manifestacji pojawiło się około dwóch tysięcy osób.

- Każdy, kto dziś próbuje przejechać przez Śródmieście Warszawy może spodziewać się, że czas przejazdu będzie dłuższy. A że często w stolicy jesteśmy świadkami efektu domina, te utrudnienia mogą przenieść się też na inne ulice oddalone od Śródmieścia - ostrzegał reporter. 

Postulaty

Uczestnicy marszu postulują: natychmiastową redukcję emisji CO2, bezzwłoczne przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii, sprawiedliwą transformację sektorów wysokoemisyjnych z zapewnieniem nowych miejsc pracy, zaprzestanie niszczenia siedlisk przyrodniczych. Chcą również ograniczenia przemysłowego chowu zwierząt czy zawarcia międzynarodowych umów, rozliczających korporacje i rządy z wytwarzania gazów cieplarnianych i niszczenia ekosystemów.

- Strajk dla Ziemi jest inicjatywą międzynarodową, która została zawiązana mniej więcej rok temu po ogłoszeniu raportu IPCC. W ramach tej inicjatywy zaplanowane były cztery protesty. To jest właśnie czwarty, ostatni z tego cyklu - zwróciła uwagę organizatorka marszu Aleksandra Czerniawska.

Przypomniała też, że protest jest próbą zwrócenia uwagi polityków na problemy związane z klimatem. - Nie jesteśmy zadowoleni z tego, jaki jest odzew polityków w Polsce - zaznaczyła Czerniawska. I zastrzegła: - Natomiast wydaje nam się, że starania, które podjęliśmy my i inne organizacje klimatyczne na przestrzeni tego roku, dużo zmieniły, jeśli chodzi o świadomość tematu i to, że on jest częściej poruszany.

Organizatorka odniosła się również do argumentów, które wysuwają niektórzy przeciwnicy. Chodzi o to, że protest odbywa się w piątek, kiedy ruch w Warszawie jest większy, co prowadzi do korków i znacznej emisji szkodliwych substancji.

- Nasz protest musi być widoczny. Gdybyśmy protestowali na środku pola w weekend, to nikt by tego protestu nie zauważył, nikt by nie przyszedł. Musimy zwracać na siebie uwagę i to jest bardzo demokratyczny, przyjęty na świecie sposób wyrażania woli politycznej przez obywateli - zastrzegła Czerniawska.

"Powinniśmy przesiadać się do komunikacji miejskiej"

Manifestujących wspierał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który pojawił się pod Pałacem Kultury przed startem marszu. Poinformował jednak, że nie może wziąć udziału w proteście, bo "ma spotkania ze spółdzielcami". - Jestem całym sercem z tymi wszystkimi, którzy tutaj są, dlatego, że my w miastach dobrze wiemy, co to znaczy smog i walka z ociepleniem klimatycznym i podejmujemy działania zwłaszcza w momencie, kiedy rząd nic nie robi - powiedział Trzaskowski.

Przypomniał też, że w związku z marszem w piątek komunikacja miejska jest bezpłatna. - Dzisiaj komunikacja jest za darmo, bo chcieliśmy wysłać klarowny sygnał, że jeżeli chcemy dbać o klimat to powinniśmy przesiadać się do komunikacji miejskiej i jak najczęściej z niej korzystać - zwrócił uwagę prezydent.

Trasa Marszu Klimatycznego
Trasa Marszu KlimatycznegoTrasa Marszu KlimatycznegoGoogle Maps, tvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:ab/mp/b/pm

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl