W lokalu przy Marszałkowskiej 55/73 przez lata mieściła się restauracja Szanghaj, która potem dzieliła przestrzeń z barem U Flisa. Gastronomię zlikwidowano w 2011 roku i od tego czasu lokal stoi pusty. Koncepcje co do jego przyszłości zmieniały się: raz mówiono o urzędzie, raz o nowoczesnej bibliotece. Stanęło na tej drugiej.
- Jak dobrze pójdzie, pierwsi czytelnicy przekroczą próg nowej śródmiejskiej biblioteki jeszcze w tym roku - mówił w 2018 roku Krzysztof Czubaszek, ówczesny burmistrz Śródmieścia. Rok 2019 dobiega końca, a mediateki jak nie było, nie ma. Choć zamontowano nowe okna i drzwi, to nie widać, by w środku toczyły się jakiekolwiek prace budowlane.
Prace trwają, skończą się w tym roku
Rzecznik śródmiejskiego urzędu dzielnicy Jakub Leduchowski zapewnia, że pomysł jest aktualny. - Obecnie trwają prace wykończeniowe piwnicy oraz I piętra. Po ich zakończeniu, wykonane zostaną prace wykończeniowe parteru. Wykończenie na samym końcu części parterowej, widocznej "z ulicy", zapobiegnie uszkodzeniom, do których mogłoby dojść w przeciwnym wypadku - tłumaczy Leduchowski.
Rzecznik wylicza prace budowlane, które zostały zrobione. - Wykonane zostały następujące wentylacja, klimatyzacja, instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna oraz przeciwpożarowa. Wymieniliśmy ponadto witryny i drzwi, a także zamontowaliśmy platformę dla osób z niepełnosprawnościami - informuje urzędnik. I dodaje, że wszystkie prace mają zakończyć się do końca roku.
- Następnie Mediateka MDM zostanie umeblowana oraz wyposażona. Jej otwarcie planowane jest na 2020 rok - deklaruje Jakub Leduchowski. I tłumaczy przyczyny opóźnienia inwestycji. - Zmiana terminu otwarcia została wymuszona znaczną podwyżką cen materiałów budowlanych i – co za tym idzie – koniecznością zabezpieczenia dodatkowych środków na realizację tej inwestycji - podsumowuje.
Tysiące książek, audiobooków i filmów
Nazwa Mediateka MDM to oczywiste nawiązanie do Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, ale skrót będzie rozwijany inaczej - Miejsce Dobrych Manifestacji. Meble będą inspirowane meblościankami z lat 50. Na ścianach zawisną plakaty z hasłami kojarzącymi się z tabliczkami wieszanymi w zakładach pracy w PRL, ale odnoszące się do lektury.
Na parterze znajdą się wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych z książkami, gazetami i multimediami. Na piętrze będzie wypożyczalnia dziecięca, pokój nauki, strefa gier i zabaw.
Jak podawał urząd dzielnicy, koncepcję mediateki przygotowała pracownia Rea Design.
Autorka/Autor: b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl