Stadion Narodowy znów będzie szpitalem tymczasowym. Ale zaplanowanych imprez nie odwołano

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tak wygląda wnętrze Szpitala Narodowego
Tak wygląda wnętrze Szpitala NarodowegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Tak wygląda wnętrze Szpitala Narodowego

Od 25 listopada na Stadionie Narodowym ma znów działać szpital tymczasowy. Wojewoda zdecydował o utworzeniu tam 100 łóżek dla pacjentów covidowych. Operator obiektu zapewnia, że nie będzie to kolidowało z zaplanowanymi imprezami, z wyjątkiem jednej - Zimowego Narodowego.

"Dziś, 16 listopada Wojewoda Mazowiecki wydał polecenie dla Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie ws. utworzenia od 25 listopada br. 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 10 respiratorowych - w szpitalu tymczasowym zlokalizowanym na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie" - zakomunikował we wtorek zespół prasowy wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Zapowiedź o ponownym utworzeniu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym - w związku z rosnącą liczbą zakażeń - padła jeszcze 6 listopada, z ust ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Placówka powstanie na wzór tej, która funkcjonowała w tym miejscu rok temu.

Nie będzie Zimowego Narodowego, reszta wydarzeń bez zmian

Zapytaliśmy rzecznika prasowego PGE Narodowego Michała Proszowskiego, czy przyjęcie pacjentów nie będzie kolidowało z wydarzeniami zaplanowanymi na stadionie.

- Nie będzie w żaden sposób, dlatego że podczas poprzedniej fali, kiedy działał szpital, faktycznie cały stadion był wyłączony. Natomiast był wyłączony nie ze względu na szpital, ale ze względu na ówczesne obostrzenia i restrykcje. W tej chwili takich obostrzeń nie ma - przekazał nam rzecznik. Podkreślił jednocześnie, że sam obiekt jest gigantyczny i może łączyć więcej funkcji. - Stadion, jeśli chodzi o powierzchnię, to są 204 tysiące metrów kwadratowych. Sam szpital ma około trzech tysięcy metrów kwadratowych, więc to jest tak naprawdę promil naszej przestrzeni - wyliczył Proszowski.

Dodał też, że części, w których zlokalizowane są przestrzenie biurowe, gdzie oprowadzane są wycieczki, gdzie co roku działa "Wielka Fabryka Elfów", będą cały czas działały. - Wszystkie wydarzenia będą się odbywały, z wyjątkiem jednego, które miało się odbyć na płycie: tym wydarzeniem jest Zimowy Narodowy - podsumował rzecznik.

Szpitale tymczasowe na Mazowszu

Jak poinformowano we wspomnianym w komunikacie wojewody, decyzjami ministra zdrowia i wojewody od połowy października baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach na Mazowszu powiększyła się o około dwa tysiące miejsc. 

"Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 7 szpitali tymczasowych (15 listopada szpital tymczasowy w Płocku zaczął przyjmować pacjentów)" - czytamy. Jak podano, zgodnie z przesyłanymi przez mazowieckie szpitale raportami, obecnie przygotowane są tam 3023 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 294 respiratorowe (zajętych jest 2 465 łóżek). W Warszawie wyznaczone są  1 132 łóżka (zajętych 935).

W województwie szpitale tymczasowe działają również: w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce i Płocku.

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości