Stadion Narodowy znów może zamienić się w szpital tymczasowy

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Tak wygląda wnętrze Szpitala Narodowego
Tak wygląda wnętrze Szpitala NarodowegoTVN24
wideo 2/3
TVN24Tak wygląda wnętrze Szpitala Narodowego

- Jeżeli będziemy mieli do czynienia z najgorszym scenariuszem, to myślę, że w perspektywie dwóch tygodni szpital covidowy na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony - zapowiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. W sobotę resort raportował o 1456 nowych zakażenia koronawirusem, to najwięcej od kwietnia. W całym województwie mazowieckim odnotowano ich 3470.

Adam Niedzielski został zapytany o to, kiedy ruszą szpitale covidowe i czy na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony taki sam szpital, jak w ubiegłym roku o tej porze.

- Jeżeli będziemy mieli do czynienia cały czas z kontynuacją tego trendu – i raczej z takim scenariuszem się liczymy, bo my musimy rozwiązania przygotowywać na te najgorsze scenariusze – to myślę, że w perspektywie dwóch tygodni szpital tutaj na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony – powiedział Niedzielski.

Czy będą kolejne restrykcje?

Szpital Narodowy – będący filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy Wołoskiej w Warszawie – zaczął działać w listopadzie ubiegłego roku jako pierwszy w Polsce szpital tymczasowy. W maju zawiesił działalność, a obiekt opuścili ostatni pacjenci.

Minister w sobotę był pytany także o to, czy rząd wprowadzi z Polsce restrykcje w związku z czwartą falą koronawirusa.

- W poprzednim roku mieliśmy już dużo powyżej 20 tysięcy, a nawet momentami 30 tysięcy zakażeń – mówię o poprzedniej fali i rozliczeniu infekcji. I hospitalizacji mieliśmy 20 tysięcy. Dzisiaj mamy tych hospitalizacji dziewięć tysięcy - wskazywał szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że "dzieje się to w sytuacji, w której wirus, z którym teraz mamy do czynienia, jest o wiele bardziej zakaźny, o wiele bardziej zjadliwy".

Niedzielski przekazał, że w sobotę mamy 15 190 zakażeń koronawirusem. Przyrost jest cały czas bardzo duży i transmisji wirusa jest coraz więcej – mówił.

Szpitale covidowe w Warszawie

Na początku listopada informowaliśmy również, że minister zdrowia zdecydował o przekształceniu Szpitala Praskiego w placówkę covidową. Miasto odwołało się od tej decyzji, bo - choć samo wcześniej zgłosiło szpital na covidowy - chce, aby była to placówka wielospecjalistyczna.

Ratusz postulował, żeby to Szpital Południowy był czysto covidowy. Aktualnie trwa tam rozbudowa instalacji tlenowej, tak aby placówka mogła przyjmować więcej pacjentów.

Ponadto wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że resort wspólnie z wojewodami planuje uruchomić w województwie mazowieckim dwa kolejne szpitale tymczasowe: na Okęciu i w Ostrołęce.

Szpital wojskowy w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego Wojska Polskiego na Okęciu funkcjonował także podczas poprzedniej fali zakażeń. Początkowo miał zostać otwarty w listopadzie 2020, jednak to się nie udało i ostatecznie otwarcie nastąpiło dopiero w marcu 2021.

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości