81-letni mieszkaniec Wyszkowa stracił ponad 30 tysięcy złotych, chcąc pomóc córce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy, by uniknąć kary. Pieniądze wyrzucił na trawnik przed blokiem.
Do mężczyzny zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która podała się za jego córkę.
- Powiedziała, że spowodowała wypadek, w którym kobieta będąca w ciąży poroniła. Z 81-latkiem rozmawiał również mężczyzna podający się za policjanta, który poinformował, że potrzebne jest 140 tysięcy złotych, by córka uniknęła kary i więzienia - przekazuje kom. Damian Wroczyński, oficer prasowy wyszkowskiej policji.
Zgodnie z instrukcjami
81-latek przygotował ponad 30 tysięcy złotych. Usłyszał, że na początek wystarczy. Oszuści zapytali go, gdzie ma przyjechać funkcjonariusz.
- Postępując zgodnie z instrukcjami, zapakował oszczędności w reklamówkę i wyrzucił z balkonu na trawnik. Po chwili przed blokiem pojawił się mężczyzna, który zabrał pieniądze i szybko się oddalił. "Policjant" miał ponownie zadzwonić, kiedy spisze protokół. Nie zadzwonił. Dopiero wtedy 81-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustów i zaalarmował prawdziwych mundurowych - dodaje kom. Damian Wroczyński.
Wnuk potrącił pieszego
Do podobnej próby oszustwa doszło ostatnio także w Ostrowi Mazowieckiej. Do 72-letniej mieszkanki na numer stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Przekazała, że jej wnuk, a brat kobiety spowodował wypadek i potrącił pieszego. W związku z tym potrzebują 150 tysięcy złotych na załatwienie sprawy. 72-latka przekazała, że posiada w domu kwotę o kilkadziesiąt tysięcy mniejszą, wówczas kobieta rozłączyła się.
Ostrzeżenie
Pamiętajmy, nie przekazywać obcym pieniędzy oraz nie przelewać pieniędzy na podane i nieznane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy się rozłączyć, a następnie wybierając numer telefonu zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję. Pamiętaj! Policjanci i prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy przez członków rodziny. Prosimy - jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nigdy nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym. • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół. • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio. • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni). • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe. • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję. Rozłącz się i ponownie wybierz numer alarmowy 112.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock