"Prosto w klatkę piersiową". Ratownik zabity nożem. Dwa zarzuty i areszt dla podejrzanego

Ratownik zabity w Siedlcach (zdj. ilustracyjne)

Ratownik zabity w Siedlcach (zdj. ilustracyjne)
Dwa zarzuty dla mężczyzny, który ugodził nożem ratownika medycznego
Źródło: TVN24

Mężczyzna podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem ratownika medycznego w Siedlcach spędzi w areszcie najbliższe trzy miesiące. Przedstawiono mu dwa zarzuty. Odpowie za zabójstwo i czynną napaść na funkcjonariusza publicznego. Śledczy ustalili, że 59-latek był wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Do tragedii doszło w sobotę w Siedlcach. Zespół ratownictwa medycznego przyjechał na wezwanie do jednego z mieszkań przy ulicy Sobieskiego. Na miejscu ratownicy udzielali pomocy 59-letniemu mężczyźnie z ranami głowy. W pewnym momencie 59-latek zranił 64-letniego medyka nożem. Ranny został odwieziony do szpitala, gdzie zmarł.

Podejrzany o zabójstwo aresztowany

- Sąd w pełni zaaprobował stanowisko prokuratury i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania - powiedział we wtorek po wyjściu z posiedzenia aresztowego prokurator Arkadiusz Szewczak z Prokuratury Rejonowej w Siedlcach.

Prokurator wyjaśnił, że u podstaw wniosku prokuratury znalazły się wszystkie przesłanki ustawowe, "albowiem w pierwszej kolejności podejrzanemu zarzuca się popełnienie zbrodni zabójstwa popełnionej ze szczególnym zamiarem motywacyjnym, co samo w sobie jest już pewnym ewenementem".

Pytany, czy podejrzany o zabójstwo Adam Cz. wyraził skruchę, prokurator przekazał, że nie można było jej wyczytać z twarzy podejrzanego, jednak zarówno podczas poniedziałkowego przesłuchania, jak i we wtorek przed sądem Cz. przyznał się do zarzucanych mu czynów.

- W dniu wczorajszym wyraził wolę składania dalszych wyjaśnień, przy czym zasłonił się niepamięcią. W dniu dzisiejszym odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień - relacjonował we wtorek prokurator Szewczak, dodając, że w jego ocenie należy przyjąć to jako linię obrony, mającą na celu umniejszenie odpowiedzialności karnej. Adam Cz. zostanie przewieziony do zakładu karnego w Siedlcach.

Chcą zbadać poczytalność podejrzanego

Prokurator Szewczak zaznaczył, że prokuratura będzie się starała jak najszybciej zakończyć postępowanie. Jednak konieczne jest jeszcze uzyskanie opinii biegłych między innymi z zakresu medycyny sądowej. Przekazał też, że zarzut dotyczący ataku na drugiego ratownika, może ulec modyfikacjom, ze względu na to, że obrażenia nie zostały jeszcze do niego wpisane.

- Okoliczności wymagają badania psychiatrycznego podejrzanego celem ustalenia czy jego poczytalność była w pełni zachowana - zaznaczył, dodając, że to może opóźnić postępowanie.

Podkreślił, że jest już wstępna opinia sekcji zwłok, która jest zgodna ze stawianym zarzutem. Adam Cz. zadał mocny cios 20-centymetrowym nożem, prosto w klatkę piersiową ratownika. Ten jeden cios był śmiertelny.

Prokurator był też pytany o słowa dyrektora siedleckiego pogotowia ratunkowego, który powiedział, że ratownicy trzykrotnie jeździli już do Adama Cz. i on za każdym razem im się odgrażał. - Okoliczności dotyczące wcześniejszego funkcjonowania oskarżonego mają aktualnie charakter kluczowy i są cały czas gromadzone - podkreślił.

"Posługiwał się dwoma nożami"

W momencie zdarzenia 59-latek był pijany. Miał ponad dwa promile alkoholu. W poniedziałek, po wytrzeźwieniu, usłyszał zarzuty.

- Pierwszy zarzut dotyczy dokonanego w dniu 25 stycznia zabójstwa ratownika medycznego Cezarego L. W tej sprawie prokurator przyjął, że podejrzany działał w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Siedlcach prokurator Krystyna Gołąbek. - Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany zadał ratownikowi medycznemu, z dużą siłą jeden cios w okolice klatki piersiowej. Na skutek odniesionych obrażeń ratownik medyczny zmarł - dodała prokurator.

Drugi zarzut dotyczy czynnej napaści na drugiego z ratowników, którego podejrzany Adam Cz. zranił w nadgarstek. - Ratownik medyczny, który wykonuje swoje obowiązki, korzysta z takiej samej ochrony prawnej, jaka przysługuje funkcjonariuszowi publicznemu - wyjaśniła prokurator Gołąbek. - Prokurator przyjął, że podejrzany działał w zamiarze dokonania co najmniej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ratownika. Posługiwał się dwoma nożami. Jednym z tych noży ugodził ratownika, powodując u niego obrażenia okolic nadgarstka - poinformowała.

Motywacja "zasługująca na szczególne potępienie"

Prokurator przekazała również, że podejrzany był w przeszłości karany za "występki związane z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości".

Za zabójstwo Adamowi Cz. grozi kara dożywotniego więzienia. Jednak w związku z tym, że prokurator przyjął, iż sprawca działał w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, dolna granica kary wynosi 15 lat pozbawienia wolności. - Niezależnie od wyjaśnień, jakie złoży podejrzany, prokurator skieruje do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres trzech miesięcy - zapowiadała rzeczniczka siedleckiej prokuratury.

Na poniedziałek zaplanowano sekcję zwłok zmarłego ratownika.

Czytaj też: "Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

"Agresja jest częsta"

W niedzielę, dokładnie o godzinie 20.22, równo dobę po śmierci ratownika, na placu manewrowym stacji pogotowia ratunkowego w Białej Podlaskiej, gdzie pracował zmarły medyk, zawyły syreny. W ten sposób jego koledzy, inni ratownicy oraz strażacy, chcieli uczcić jego pamięć. - Chcemy uczcić naszego przyjaciela. To jest taka nasza iskierka dla niego, żeby widział w niebie, że o nim pamiętamy, takie "światełko do nieba" - powiedział jeden z ratowników.

- Ta tragedia dotknęła mojego kolegę, z którym wielokrotnie dyżurowałem. Był to człowiek bardzo koleżeński, otwarty na ludzi, chętny do pomocy, prawdziwy pasjonat ratownictwa. Wciąż do mnie nie dociera, że coś takiego mogło się wydarzyć - powiedział TVN24 Daniel Weremczuk, ratownik ze stacji w Białej Podlaskiej.

Ratownik przyznał, że ataki słowne i fizyczne zdarzają się regularnie. Zazwyczaj osoby, które to robią, są pod wpływem alkoholu czy narkotyków, ale też osoby z zaburzeniami psychicznymi. - Agresja jest częsta - podkreślił.

Ratownik kopnięty w twarz

Co można zrobić, aby ratownicy mogli czuć się bezpieczniej podczas wykonywania swoich obowiązków? Daniel Wremczuk wskazał, że potrzebna jest zmiana przepisów. - Zespoły powinny być trzyosobowe. Być może powinniśmy mieć w takich sytuacjach pozwolenie na używanie środków zaradczych typu gaz pieprzowy, paralizator. Powinna być szersza współpraca z policjantami przy transporcie agresywnych pacjentów. Policjanci zawsze powinni jechać z nami w karetce w takich przypadkach - powiedział ratownik.

- To jest okrutna tragedia. Nie znajduję słów na to, co się stało. To był nasz bardzo dobry kolega, świetny pracownik - powiedział inny ratownik z bialskiej stacji Marcin Ślifirczyk. W rozmowie z reporterem TVN24 przyznał, że niejednokrotnie spotkał się z agresją pacjentów czy osób, które im towarzyszyły. - Agresja słowna zdarza się niemal na każdym dyżurze - powiedział. - Przywrócenie zespołów trzyosobowych na pewno nie rozwiąże problemu, ale inaczej będziemy się czuli, kiedy będziemy we trzech - zaznaczył.

Kolejny ratownik z tej samej stacji, Tomasz Oleszczuk, opowiedział, że podczas jednego z dyżurów znalazł się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Pijana kobieta, której wcześniej udzielał pomocy, próbowała potrącić go samochodem. - Ostatnio naruszono nietykalność mojego kolegi. Został kopnięty w twarz, na tyle dotkliwie, że musiał pójść na zwolnienie - opisał ratownik. - My się nie spodziewamy tych ataków. Tak jak w przypadku Czarka (zmarłego ratownika - red.) osoba, która go zaatakowała, wezwała pogotowie sama do siebie, czyli sama potrzebowała pomocy - dodał.

Ratownicy uczcili pamięć zmarłego kolegi
Ratownicy uczcili pamięć zmarłego kolegi
Źródło: TVN24

Ministra zapowiada zmiany

Do ataku w niedzielę po północy odniosła się ministra zdrowia Izabela Leszczyna. "Z wielkim bólem przyjęłam wiadomość o śmierci naszego Kolegi-Ratownika Medycznego, zaatakowanego przez pacjenta, któremu udzielał pomocy medycznej. Składam kondolencje Rodzinie i Bliskim oraz całemu środowisku ratowników medycznych, bo wszyscy jesteśmy dzisiaj w żałobie. Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym i zapoczątkować konieczne zmiany legislacyjne, zapewniające bezpieczeństwo ratownikom" - napisała na platformie X.

Do tragedii odniosło się również środowisko ratowników medycznych, wskazując na zagrożenia obecne w codziennej pracy i postulując rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo wykonywania tego zawodu.

Zawyją syreny w całej Polsce

W poniedziałek środowisko uczci pamięć swojego kolegi.

"Uprzejmie prosimy, aby w poniedziałek, 27 stycznia 2025 r. o godz. 17:00 zespoły ratownictwa medycznego, które nie będą wtedy udzielać pomocy medycznej, wyszły z budynków i włączyły na minutę sygnały karetek. W ten sposób uczcijmy pamięć tragicznie Zmarłego, jednocząc się zarazem z Jego Rodziną oraz całym środowiskiem" - zaapelowali Mateusz Komza, prezes Krajowej Rady Ratowników Medycznych oraz Małgorzata Popławska, prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ (komunikat za profilem facebookowym Krajowa Izba Ratowników Medycznych).

Siedlce. Policja zatrzymuje mężczyznę, który zaatakował ratownika medycznego
Siedlce. Policja zatrzymuje mężczyznę, który zaatakował ratownika medycznego
Źródło: TVN24
Czytaj także: