Zatrzymania w "grupie Suchego". 16 osób, kilkadziesiąt zarzutów

Kolejne zatrzymania powiązanych z "grupą Suchego"
Źródło: CBŚP

Kolejni podejrzani o działalność w tak zwanej "grupie Suchego" w rękach policji i prokuratury. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 16 osób. Następne trzy zostały doprowadzone do prokuratury z aresztów śledczych i zakładów karnych. Wszyscy usłyszeli w sumie kilkadziesiąt zarzutów popełnienia przestępstw.

Zatrzymanym zarzucany jest udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, kradzieże z włamaniem do lokali mieszkalnych, placówek handlowych oraz obiektów usługowych, a także szereg innych przestępstw kryminalnych, w tym handel bronią.

Jak informuje prokuratura, osiem osób zostało aresztowanych. Wobec pozostałych sąd orzekł wolnościowe środki zapobiegawcze.

"Ponadto na mieniu podejrzanych na poczet grożących im kar, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 1,4 miliona złotych, w tym przy wykorzystaniu tak zwanej konfiskaty rozszerzonej. Zabezpieczono środki pieniężne w kwocie ponad 420 tysięcy złotych, wartościowe przedmioty oraz nieruchomości" - czytamy w komunikacie prokuratury.

Wielowątkowe śledztwo

Zatrzymania mają związek z wielowątkowym śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie i funkcjonariuszy CBŚP. Sprawa dotyczy funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, która w Polsce i krajach Europy Zachodniej zajmowała się produkcją, obrotem i przemytem środków odurzających oraz substancji psychotropowych, handlem bronią palną, produkcją i rozprowadzaniem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, kradzieżami luksusowych samochodów, a także innymi przestępstwami kryminalnymi.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie "grupy Suchego" byli powiązani z innymi grupami przestępczymi działającymi wcześniej w Warszawie i innych miastach, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską", "szkatułową" i "mławską". Działalność grupy, której dotyczy śledztwo, obejmuje lata 2000-2016.

Kilkuset funkcjonariuszy, kilkudziesięciu zatrzymanych

Pod koniec września ubiegłego roku 330 funkcjonariuszy CBŚP, przy wsparciu policjantów z Komendy Stołecznej Policji i z Płońska oraz oddziału antyterrorystów z BOA, brało udział w zatrzymaniu 40 osób i przeszukaniu 75 obiektów.

Jak zaznaczał wówczas Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej, przy stawianiu zarzutów i przygotowywaniu wniosków o areszt pracowali wszyscy prokuratorzy Wydziału II ds. Przestępczości Gospodarczej. Była to jedna z większych międzynarodowych akcji polskiej prokuratury i Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie Europy w ostatnim czasie. Odbyła się we współpracy z policjantami z Holandii, Niemiec i Francji, w sprawę zaangażowany był też Europejski Urząd Policji - Europol i Europejska Jednostka Współpracy Sądowej - Eurojust.

"W toku przedmiotowego śledztwa status podejrzanych posiada obecnie 61 osób, którym przedstawiono łącznie ponad 250 zarzutów popełnienia przestępstw. Dwudziestu czterech podejrzanych przebywa aktualnie w aresztach śledczych. Ponadto część z podejrzanych odbywa kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Łączenie w toku przedmiotowego śledztwa zatrzymano 69 osób" - informuje prokuratura.

Dodatkowo wobec 8 oskarżonych prokuratura wyłączyła materiały do odrębnego postępowania. W lutym i marcu tego roku do Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Rejonowego w Ciechanowie skierowane zostały akty oskarżenia.

Na poczet grożących oskarżonym kar, prokuratorzy zabezpieczyli mienie o wartości ponad pięciu milionów złotych.

Jak informuje CBŚP, sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

"Grupa Suchego" - kolejne zatrzymania

kk/mś

Czytaj także: