"Wierzę, że referendum w Legionowie będzie dobrym znakiem"

Grzegorz Schetyna w Legionowie
Grzegorz Schetyna w Legionowie
TVN24
Grzegorz Schetyna w LegionowieTVN24

- Niedzielne referendum to symbol; wierzę, że będzie dobrym znakiem dla wszystkich samorządów w Polsce - podkreślał w piątek w podwarszawskim Legionowie szef PO Grzegorz Schetyna. Politycy PO apelowali o udział w referendum dot. włączenia Legionowa do metropolii warszawskiej.

W najbliższą niedzielę mieszkańcy Legionowa będą mieli okazję wypowiedzieć się w referendum lokalnym czy chcą, by "miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?". Ogłoszone w lutym referendum było reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący m.in., że m. st. Warszawa stanie się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która obejmie ponad 30 gmin.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uznał uchwałę Rady Legionowa ws. referendum za zgodną z prawem. Jednocześnie Sipiera stwierdził nieważność uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej ws. referendów dot. zmian granic Warszawy.

"Polska będzie patrzeć na Legionowo"

- Ta niedziela to ważny moment, jest pewnym symbolem dla nas - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej w Legionowie. Przypomniał, że 26 marca - zgodnie z uchwałą Rady Warszawy - podobne referendum miało się odbyć w stolicy. - Na razie tego referendum nie ma. Zostaje Legionowo i cała Polska będzie patrzeć na mieszkańców Legionowa, na ich obecność przy urnach, na zaangażowanie w ich własne sprawy - mówił lider Platformy.

Schetyna wierzy, iż legionowskie referendum będzie "dobrym znakiem" dla wszystkich samorządów i samorządowców w Polsce. - Bo te próby centralizacji Polski, próby zabrania instytucjonalnej niezależności samorządowej, to, co słyszymy zewsząd, ta kadencyjność wsteczna, jedna tura w wyborach bezpośrednich, wysokie progi - to wszystko ma wyeliminować tych, którzy mogą liczyć na zaufanie mieszkańców i którzy wygrywają wybory - uznał szef PO.

Według lidera Platformy, PiS "nie może w uczciwy sposób" wygrać wyborów samorządów, dlatego złożyło projekt ustawy, który – jak ocenił Schetyna – ma ograniczyć samorząd i "uderzyć w samorządność". - Dlatego my, jako Platforma Obywatelska, też w imieniu samorządów wszystkich, w skali całego kraju, będziemy stać na straży normalności i przyzwoitości, na straży prawa i na straży podmiotowego samorządu – mówił.

"Nie jesteśmy przeciwko aglomeracji"

Zdaniem przewodniczącego PO po 1989 r. udało się zbudować dobrą współpracę między administracją rządową i samorządową oraz stworzyć władzę "bliską ludziom". - Bardzo twardo od tej niedzieli będziemy pilnować tej kwestii, będziemy patrzeć na ręce, będziemy blokować każdą złą ustawę, będziemy nazywać po imieniu tych, którzy chcą uderzyć w samorządność naszego kraju – dodał.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) wyraził nadzieję, że niedzielne referendum będzie ważne. Przypomniał, że potrzebna jest do tego przynajmniej 30-procentowa frekwencja. - Czyli 12 tys. mieszkańców Legionowa powinno w niedzielę, 26 marca, stawić się przy przezroczystych, transparentnych urnach wyborczych - zaznaczył samorządowiec.

Smogorzewski ma też nadzieję, że rządzące Prawo i Sprawiedliwość nie zlekceważy głosu mieszkańców Legionowa. Zapewnił, że władze miasta zaakceptują każdą decyzję legionowian.

Prezydent Legionowa podkreślał również, że referendum to wyraz walki o "wolność samorządową, lokalną". - My nie jesteśmy przeciwko aglomeracji, jesteśmy tylko przeciwko jej takiemu, a nie innemu jej kształtowi, przeciwko takiemu, a nie innemu trybowi procedowania tej ustawy, przeciwko takim fasadowym, pozornym konsultacjom, które realizuje wojewoda, jako przedstawiciel rządu - mówił Smogorzewski.

"PiS kręci, kluczy, nie ma czystego sumienia"

Poseł PO Andrzej Halicki ocenił, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w tej samej sprawie, na podstawie tej samej podstawy prawnej podjął "dwie sprzeczne decyzje". - Widać, że PiS kręci, kluczy i krótko mówiąc - nie ma czystego sumienia. Dlatego my wspieramy również apel prezydenta Smogorzewskiego – cała Polska rzeczywiście patrzy na was” – powiedział.

- Nie ma wolnej Polski bez demokratycznego, wolnego samorządu, a wolny samorząd oznacza decyzje obywatelskie. Wy państwo macie prawo powiedzieć +nie+ arbitralnym, niekonsultowanym, złym decyzjom zabierającym tożsamość - w tym wypadku miasta i powiatu legionowskiego – dodał polityk Platformy.

Zaapelował również do mieszkańców Legionowa, aby "walczyli o swoje miasto i o swój głos".

Zdjęcie na stronie głównej: Tomasz Gzell/PAP

[object Object]
Legionowo będzie przyłączone do Warszawy?Łukasz Wieczorek, TVN24
wideo 2/4

PAP/b

Pozostałe wiadomości

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl