Muzeum poinformowało, że w środę, w związku z planowaną wizytą prezydenta Ukrainy w Warszawie, niedostępny dla zwiedzających będzie Zamek Królewski.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w środę, podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce od momentu ataku Rosji na Ukrainę, na Zamku Królewskim spotka się z Polakami i mieszkającymi w Polsce Ukraińcami.
Spotkanie na zamkowym dziedzińcu
W dniu wizyty nie będzie można zwiedzać kompleksu zamkowego. "Kochani, pośpiesznie donosimy, że z uwagi na ważne uroczystości państwowe 5 kwietnia (środa) cały kompleks Zamku Królewskiego wraz z Ogrodami będzie niedostępny dla zwiedzających" - czytamy w mediach społecznościowych Zamku Królewskiego w Warszawie.
Muzeum wyjaśniło, że we wtorek kompleks można zwiedzać w tradycyjnych godzinach (godz. 10-17, ostatnie wejście o godz. 16), ale zamknięty jest Dziedziniec Wielki. "Po nabyciu biletów w zamkowej kasie kierujcie swoje kroki ku Bramie Senatorskiej (naprzeciw restauracji Pizza Hut)" - przekazał Zamek.
Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych w poniedziałek zapowiedziała, że spotkanie Zełenskiego z Polakami i Ukraińcami odbędzie się właśnie na zamkowym dziedzińcu. Ma być też transmitowane na telebimach rozmieszczonych na placu Zamkowym. - Będzie otwarte wejście na plac Zamkowy, natomiast kwestie dziedzińca są jeszcze rozstrzygane, to nie jest decyzja, którą podejmuje Kancelaria Prezydenta - zaznaczyła Ignaczak-Bandych.
Poruszą kilka spraw
O zaplanowanej na środę oficjalnej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce - na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował w poniedziałek rano w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Szef BPM zapowiedział, że prezydent Zełenski spotka się z prezydentem Dudą, by porozmawiać na temat kwestii bezpieczeństwa, gospodarczych czy politycznych i historycznych. Ukraiński prezydent ma również rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. sytuacja na froncie, bezpieczeństwo w regionie, a także sprawy bilateralne, w tym kwestia przejść granicznych oraz ukraińskiego zboża.
Źródło: PAP