Najnowsze

Willson ma nowe lokum. "Dziarsko ruszył na podbój swoich włości"

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
Urson Willson na nowym wybiegu

Stołeczny ogród zoologiczny poinformował o zakończeniu przeprowadzki jednego z podopiecznych - ursona amerykańskiego Willsona. Gryzoń zyskał nowy, przestronny wybieg z większą ilością zieleni.

"Wielka przeprowadzka ursona Willsona! Od tego tygodnia możecie już podziwiać naszego ursona w nowym domu. Znajdziecie go między wybiegami zebr i wielbłądów" - poinformował w mediach społecznościowych stołeczny ogród zoologiczny.

"Dziarsko ruszył na podbój swoich włości"

Willson mieszkał z koleżanką Marit, jednak samiczka dwa lata temu odeszła. Samotny gryzoń trafił teraz na nowy, luksusowy wybieg. Jak przekazało zoo, po przeprowadzce Willson od razu dziarsko i bez żadnego lęku ruszył na podbój swoich włości, zaglądając w każdy zakamarek. "W niektórych miejscach natrafiał na pozostawione przez opiekunów gałązki wierzby (jeden z jego przysmaków) i chętnie częstował się powitalnym posiłkiem. Odkrył też kilka naturalnie występujących drzewek, na których rosły smakowite listki" - opisało zoo.

Po wstępnych oględzinach Willson spokojnie poszedł do swojej budy, żeby odpocząć po emocjonujących wydarzeniach. "Mamy nadzieję, że nowe lokum przypadnie mu do gustu i będzie się w nim dobrze czuł" - podsumował stołeczny ogród zoologiczny.

Gryzoń z kolcami, wspina się i pływa

Urson amerykański to gryzoń, który może osiągać długość nawet powyżej metra. Zamieszkuje Amerykę Północną. Jego ciało pokryte jest charakterystycznymi kolcami, u dorosłego osobnika może być ich nawet 30 tysięcy. To broń gryzonia przeciwko drapieżnikom. Ursony nie zapadają w sen zimowy. Ich gęste kolce są w stanie chronić je przed niską temperaturą. Mają również świetną zdolność do adaptowania się w nowych warunkach. Doskonale pływają i potrafią się wspinać.

Urson preferuje samotniczy tryb życia, ale zdarza się, że w jednej kryjówce znajduje się kilka osobników. Zazwyczaj łączą się jednak w pary tylko w okresie godowym. W naturze zwierzęta dożywają 10 lat, w zoo mogą żyć znacznie dłużej.

Informowaliśmy również o niedźwiedziach polarnych, które już zażywają wiosennych kąpieli:

Warszawa. Niedźwiedzie z zoo już zażywają wiosennych kąpieli
Warszawa. Niedźwiedzie z zoo już zażywają wiosennych kąpieliUwielbiają się bawić, choć szybko się nudzą. Niedźwiedzie polarne z warszawskiego zoo ochoczo korzystają już z wiosennych kąpieli w basenie na swoim wybiegu. Nagranie z efektowymi skokami do wody pojawiło się w internecie.FB - Miasto Stołeczne Warszawa

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Warszawskie zoo

Pozostałe wiadomości