Najnowsze

Orkiestra "wychodzi z bezdomności". Przetarg na remont zabytkowych budynków

Najnowsze

Autor:
Piotr
Bakalarski
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Inwestycja, na która oczekujemy od dobrych kilku lat"
"Inwestycja, na która oczekujemy od dobrych kilku lat"TVN24
wideo 2/3
TVN24"Inwestycja, na która oczekujemy od dobrych kilku lat"

Ponad dekadę po wyborze projektu rozpoczną się prace budowlane w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na pierwszy etap inwestycji - remont i adaptację trzech zabytkowych budynków przy Grochowskiej. Na planowaną salę koncertową melomanom przyjdzie poczekać kolejnych kilka lat.

- Z dniem dzisiejszym Sinfonia Varsovia wychodzi z bezdomności, po wielu latach włóczenia się - ogłosił w czwartek dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski. I przypomniał, że od prawie czterdziestu lat muzycy poniewierają się po kinach, teatrach, szkołach i innych miejscach nieprzystosowanych do prób. - Ale zmiana wreszcie nadchodzi - zauważył.

Pretekstem do takiego stwierdzenia jest ogłoszony właśnie przetarg na pierwszy etap inwestycji. Obejmuje on modernizację trzech z pięciu zabytkowych obiektów: głównego, który mieścił kiedyś Wydział Weterynarii SGGW i dwóch narożnych, flankujących bramę główną od Grochowskiej. - Po oddaniu trzech zabytkowych budynków zyskamy dwie małe sale koncertowe, salę prób dla orkiestry, przestrzeń edukacyjną, biura. Wreszcie będziemy mogli rozpocząć nasz prawdziwy sezon artystyczny, jeszcze nie wymiarze pełnosymfonicznym, ale ze wszystkimi składami kameralnymi (SV ma ich kilka - red.) i programami edukacyjnymi dla dzieci - zapowiedział Marynowski.

Przypomnijmy: przy Grochowskiej ma powstać siedziba orkiestry i nowoczesna sala koncertowa, jakiej Warszawa wciąż nie może się doczekać, a którymi mogą się pochwalić Katowice (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) czy Wrocław (Narodowe Forum Muzyki). Projekt wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010 roku. Kilka lat temu koncepcję austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher złagodzono, zamieniając "lewitujący mur" otaczający działkę na ażurową siatkę.

Główna sala koncertowa dopiero za kilka lat

- Mamy nadzieję, ze w 2024 będziemy ogłaszać przetarg na drugi etap realizacji tego projektu. W dzisiejszych planach chcemy to zakończyć w 2027 roku. Inwestycja nie dość, że jest opóźniona, to jest rozłożona w czasie, żeby w tej bardzo trudnej sytuacji finansowej samorządów bezpiecznie móc ją przeprowadzić - tłumaczyła wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Dopytywana przez dziennikarzy przyznała, że konkretnego terminu ogłoszenia przetargu na drugi etap jeszcze nie ma. - To przede wszystkim zależy od tego, jak potoczy się sytuacja finansowa, makorekonomiczna. W naszym planie, który chcemy zachować, cała inwestycja ma się zakończyć w 2027 roku - powtórzyła.

Na remont trzech istniejących budynków zaplanowano wstępnie około 76 milionów złotych, dokładną kwotę poznamy po zakończeniu przetargu. Oferty można składać do końca stycznia. Prace potrwają dwa lata. W drugim etapie w głębi działki ma zostać wybudowana największa sala koncertowa w Polsce - na 1877 miejsc. Wyremontowane zostaną także dwie zabytkowe oficyny, które będą przylegały do sali. W środku działki powstanie efektowny ogród. Na całość projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej zarezerwowano 515 milionów złotych.

Widok od ul. GrochowskiejAtelier Thomas Pucher
Widok na narożnik Grochowska/TerespolskaAtelier Thomas Pucher
Wnętrze sali koncertowejAtelier Thomas Pucher

Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości