Stołeczni strażacy otrzymali sprzęt zabezpieczony przez prokuraturę w ramach zwalczania "mafii tytoniowej". Chodzi między innymi o agregaty prądotwórcze i kompresory powietrza. Śledczy odebrali je grupie podejrzanej o wprowadzenie do obrotu 97 milionów sztuk papierosów.
Pośród przedmiotów przekazanych Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie znalazły się generator prądu, agregat prądotwórczy, kompresory powietrza i pompa próżniowa. Ich wartość to 99 tysięcy złotych. Prokuratura Krajowa poinformowała, że moc przekazanych generatorów i agregatów jest wystarczająca do zasilenia "małej szkoły lub szpitala". Jak wyjaśniono w komunikacie, o przydziale zdecydowało zapotrzebowanie zgłaszane przez strażaków.
Sprzęt został zabezpieczony w ramach śledztwa prowadzonego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Dotyczyło ono działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów i wprowadzaniem ich do obrotu.
Z ustaleń śledczych wynika, że wprowadzili na rynek ponad 97 milionów sztuk papierosów oznaczonych znakiem towarowym znanego koncernu tytoniowego. Wartość papierosów oszacowano na około 68 milionów złotych. "Na skutek działania grupy doszło do uszczuplenia należności publiczno-prawnych w wysokości ponad 88 milionów złotych" - przekazała Prokuratura Krajowa.
Dotychczas śledczy przedstawili zarzuty 25 osobom, a sześć z nich trafiło do tymczasowego aresztu. Prokuratura podkreśla, że śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania. Postępowanie jest prowadzone wspólnie z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej w Warszawie.
Nowe przepisy dotyczące przedmiotów ze śledztwa
Dział prasowy Prokuratury Krajowej wyjaśnił, że przekazanie przejętego sprzętu, było możliwe dzięki wprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowy przepis stanowi, że można przekazać przedmioty zajęte w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym w epidemią.
"Niszczenie lub przechowywanie zajętych przedmiotów pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego" - mówią przepisy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KM PSP m.st. Warszawy