Miało być półtora tysiąca rocznie, wybudowano 829 w cztery lata. Aktywiści pytają o mieszkania komunalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"TVN24
wideo 2/3
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"TVN24

W ciągu prawie czterech lat prezydentury Rafała Trzaskowskiego powstało 829 mieszkań komunalnych i TBS-owych. Tymczasem, jak przypominają Miasto Jest Nasze i partia Razem, miało być budowane półtora tysiąca rocznie. Wytykają także miastu, że wyprzedaje deweloperom grunty, na których samo powinno inwestować.

Konferencja anonsowana tytułem "Nadchodzi porażka warszawskiego systemu mieszkaniowego" odbyła się w środę rano przed stołecznym ratuszem. Jej organizatorami byli aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz członkowie partii Razem, którzy wytykają Rafałowi Trzaskowskiego niewywiązanie się z przedwyborczej obietnicy.

Przypomnieli deklaracje przedwyborcze Rafała Trzaskowskiego

Chodzi o program miejskich mieszkań komunalnych i w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Przypomnijmy, jako kandydat na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski deklarował budowę przez ratusz 1500 mieszkań rocznie "na tańszy wynajem".

Ile zostało z tych obietnic? - Według tego programu do 2030 roku Warszawa powinna zwiększyć swój zasób mieszkaniowy do stu tysięcy mieszkań komunalnych i TBS-owych (teraz jest ich około 85 tysięcy - red.). Niestety program jest obecnie słabo realizowany - stwierdził Kamil Kuzak z partii Razem.

Jak wyliczał, w latach 2018-2021 wydatki na mieszkalnictwo stanowiły tylko dwa procent budżetu inwestycyjnego. - Po prawie czterech latach zostało zrealizowanych jedynie 829 mieszkań. Większość z nich, ponad 400, jest na Targówku (chodzi o blok TBS przy Radzymińskiej - red.). Były one budowane w latach 2018-2021. Jeżeli w tym czasie zostało wybudowanych jedynie 829 mieszkań, to pokazuje, że ratusz nie bierze na poważnie polityki mieszkaniowej - skomentował.

Krytykował, że gdy mieszkań komunalnych budowanych jest jak na lekarstwo, trwa wyprzedaż atrakcyjnych gruntów deweloperom. Wskazał trzy przykłady: Cynamonowej na Ursynowie (chodzi o teren dawnego "Fortepianu", który po ponad 20 latach odzyskała dzielnica), Brzeskiej 16 na Pradze Północ (miała być wykorzystana pod TBS, a jest sprzedawana przez miasto) oraz działkę przy ulicach: Beethovena, Sobieskiego i Witosa, którą miasto wystawiło na sprzedaż.

Domagają się zastopowania wyprzedaży miejskich działek

- Warszawa ma ponad 213 hektarów gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, jednak stan prawny większości z nich nie jest znany (...) Nie mamy informacji, czy - w obliczu wyprzedaży gruntów - jest możliwa obecnie realizacja programu mieszkaniowego Warszawa 2030. Dlatego apelujemy do prezydenta Warszawy o audyt wszystkich gruntów, które można wykorzystać pod budownictwo społeczne, w zakresie prawnym, urbanistycznym, technicznym - domagał się Julian Popielarski z MJN. - Sprzeciwiamy się, do momentu przeprowadzenia audytu, wyprzedaży miejskich działek - mówił o wspomnianych wyżej nieruchomościach. - Deweloperzy wybudują na nich mieszkania, na które zwykłych mieszkańców Warszawy nie stać - przestrzegał.

Uczestnicy konferencji przyznali, że problem braku mieszkań i ogromnych cen nie dotyczy tylko Warszawy. - Sytuacja mieszkaniowa Polaków oraz uchodźców, którzy napłynęli do naszego kraju, stale się pogarsza. Według niektórych źródeł, nawet dwie trzecie Polaków nie stać na kredyt hipoteczny, nie mogą sobie kupić własnego mieszkania. Średnia cena mieszkania w Warszawie na grudzień zeszłego roku to ponad 13 tysięcy złotych za metr - zauważyła Marta Marczak z MJN. - Jeżeli warszawiaków na te mieszkania nie stać, to może powinni je wynająć? Z tym, że dostępność mieszkań na wynajem w związku z kryzysem i wojną na Ukrainie spadła w Warszawie o 34 procent - dodała.

Stwierdziła, że czas na zmianę myślenia, na "mieszkalnictwo", a nie "rynek mieszkaniowy". - Czas, żeby samorząd i państwo zaczęło myśleć o tym, gdzie Polacy będą mieszkać - powiedziała.

"Władze Warszawy powinny tę odpowiedzialność przyjąć"

- Nikt już nie kłóci się z tym, że kryzys mieszkaniowy tu jest, ale nikt nie próbuje wziąć za niego odpowiedzialności. (...) Mieszkańcy Warszawy, mieszkańcy Polski, oczekują rozwiązań, a nie przerzucania się odpowiedzialnością, nie słuchania, że winny jest ktoś inny. Dzisiaj to władze Warszawy powinny tę odpowiedzialność przyjąć - stwierdziła posłanka Magdalena Biejat z Razem. - I tak, to prawda, Mieszkanie Plus okazało się fiaskiem z winy nieudolnych rządzących, ale dzisiaj piłka jest po stronie samorządu. I samorząd musi doprowadzić do sytuacji, kiedy mieszkańcy Warszawy będą czuć się bezpiecznie - podsumowała.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Płoccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który oszukał seniora metodą "na policjanta". 67-latek stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie doświetleń blisko 200 zebr.

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 placówek – nie tylko muzeów, ale również innych instytucji kultury, ministerstw i podmiotów - przygotowało w stolicy atrakcje dla odwiedzających z okazji organizowanej z soboty na niedzielę Nocy Muzeów. Zainteresowanych nie brakowało.

Kolejki przed Sejmem i Belwederem. Za nami Noc Muzeów

Kolejki przed Sejmem i Belwederem. Za nami Noc Muzeów

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl