O swoich ustaleniach Brejza (Koalicja Obywatelska) poinformował na Twitterze. Dane dotyczą stolicy i przyległych miejscowości. Dla porównania senator opublikował liczby z 2016 i 2018 roku. Cztery lata temu wakatów było 323, dwa lata później już 777. Stan na 1 stycznia 2020 roku to 1023 nieobsadzone stanowiska pracy.
Z informacji Komendy Stołecznej Policji wynika, że największe braki są w służbie prewencyjnej - 151 wakatów. Z kolei w wydziale kryminalnym brakuje 31 funkcjonariuszy. We wszystkich pionach KSP łącznie są 344 wakaty.
W przypadku komend rejonowych najgorsza sytuacja panuje w KRP VII obejmującej Pragę Południe, Wawer, Rembertów i Wesołą, gdzie brakuje 98 funkcjonariuszy oraz w KRP II na Mokotowie, Ursynowie oraz Wilanowie - 97 wakatów. W KRP III (Ochota, Włochy, Ursus) jest 41 nieobsadzonych stanowisk. We wszystkich komendach rejonowych odnotowano ich 507.
W komendach powiatowych pod Warszawą brakuje w sumie 177 policjantów. Największy niedobór panuje w Pruszkowie i Wołominie - po 36 wakatów. Najlepsza sytuacja jest w Mińsku Mazowieckim, gdzie stwierdzono tylko osiem wakatów.
"Praca w policji nadal cieszy się dużym zainteresowaniem"
Rzecznik stołecznej policji podkreśla, że mimo wakatów, w stolicy służbę pełnią funkcjonariusze z całego kraju. Chodzi o tak zwany staż adaptacyjny. Pełni go obecnie ponad 400 funkcjonariuszy z całego kraju, a od kwietnia będzie to kolejnych 200 kandydatów. - Należy traktować to jako 600 dodatkowych policjantów na ulicach Warszawy. Pamiętajmy także o służbach ponadnormatywnych i współpracy w tym zakresie z warszawskim samorządem – to ponad 20 tysięcy dodatkowych służb w skali roku – zapewnia Sylwester Marczak.
Jak dodaje, Warszawa jest miastem o rynku pracy dającym wiele atrakcyjnych form zatrudnienia. - Mimo to, praca w policji nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. W najbliższy wtorek szeregi stołecznej policji zasili ponad 50 osób, a w tym roku to już kolejny nabór. Pamiętać jednak należy, że ważniejsze od szybkiego uzupełnienia wakatów jest jakość kandydatów, która następnie będzie przekładała się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy – przekonuje.
Samą służbę rzecznik ocenia jako "szkołę życia". - Ważne pozostaje również to, by kandydaci decydujący się na złożenie dokumentów mieli świadomość, że decydują się na służbę, a nie tylko pracę. Służba w szeregach stołecznej policji to rodzaj "szkoły życia" dla wszystkich policjantów, stąd funkcjonariusze trafiają do garnizonów na terenie całego kraju. W 2018 roku do innych garnizonów odeszło 302 policjantów, a w 2019 roku - 255 , co również przekłada się na liczbę wakatów – mówi.
Chwali się też badaniami dotyczącymi poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. - Blisko 92 procent osób badanych oceniło, że Warszawa jest miastem, w którym żyje się bezpiecznie, a ponad 91 procent badanych mieszkańców Warszawy działalność policji ocenia na wysokim poziomie - kończy.
Informowaliśmy o działaniach grupy SPEED:
Działania warszawskiej grupy SPEED
Autorka/Autor: dg/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock