"Brakuje ponad tysiąca policjantów". Wakaty w Warszawie i okolicach

W stołecznej policji i okolicach są wakaty
W stołecznej policji i okolicach są wakaty
Źródło: Shutterstock
O rosnącej z roku na rok liczbie wakatów w stołecznej policji poinformował senator Krzysztof Brejza. Z danych przekazanych mu przez komendę wynika, że w Warszawie i okolicznych miejscowościach brakuje ponad tysiąca funkcjonariuszy.

O swoich ustaleniach Brejza (Koalicja Obywatelska) poinformował na Twitterze. Dane dotyczą stolicy i przyległych miejscowości. Dla porównania senator opublikował liczby z 2016 i 2018 roku. Cztery lata temu wakatów było 323, dwa lata później już 777. Stan na 1 stycznia 2020 roku to 1023 nieobsadzone stanowiska pracy.

Z informacji Komendy Stołecznej Policji wynika, że największe braki są w służbie prewencyjnej - 151 wakatów. Z kolei w wydziale kryminalnym brakuje 31 funkcjonariuszy. We wszystkich pionach KSP łącznie są 344 wakaty.

W przypadku komend rejonowych najgorsza sytuacja panuje w KRP VII obejmującej Pragę Południe, Wawer, Rembertów i Wesołą, gdzie brakuje 98 funkcjonariuszy oraz w KRP II na Mokotowie, Ursynowie oraz Wilanowie - 97 wakatów. W KRP III (Ochota, Włochy, Ursus) jest 41 nieobsadzonych stanowisk. We wszystkich komendach rejonowych odnotowano ich 507.

W komendach powiatowych pod Warszawą brakuje w sumie 177 policjantów. Największy niedobór panuje w Pruszkowie i Wołominie - po 36 wakatów. Najlepsza sytuacja jest w Mińsku Mazowieckim, gdzie stwierdzono tylko osiem wakatów.

"Praca w policji nadal cieszy się dużym zainteresowaniem"

Rzecznik stołecznej policji podkreśla, że mimo wakatów, w stolicy służbę pełnią funkcjonariusze z całego kraju. Chodzi o tak zwany staż adaptacyjny. Pełni go obecnie ponad 400 funkcjonariuszy z całego kraju, a od kwietnia będzie to kolejnych 200 kandydatów. - Należy traktować to jako 600 dodatkowych policjantów na ulicach Warszawy. Pamiętajmy także o służbach ponadnormatywnych i współpracy w tym zakresie z warszawskim samorządem – to ponad 20 tysięcy dodatkowych służb w skali roku – zapewnia Sylwester Marczak.

Jak dodaje, Warszawa jest miastem o rynku pracy dającym wiele atrakcyjnych form zatrudnienia. - Mimo to, praca w policji nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. W najbliższy wtorek szeregi stołecznej policji zasili ponad 50 osób, a w tym roku to już kolejny nabór. Pamiętać jednak należy, że ważniejsze od szybkiego uzupełnienia wakatów jest jakość kandydatów, która następnie będzie przekładała się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy – przekonuje.

Samą służbę rzecznik ocenia jako "szkołę życia". - Ważne pozostaje również to, by kandydaci decydujący się na złożenie dokumentów mieli świadomość, że decydują się na służbę, a nie tylko pracę. Służba w szeregach stołecznej policji to rodzaj "szkoły życia" dla wszystkich policjantów, stąd funkcjonariusze trafiają do garnizonów na terenie całego kraju. W 2018 roku do innych garnizonów odeszło 302 policjantów, a w 2019 roku - 255 , co również przekłada się na liczbę wakatów – mówi.

Chwali się też badaniami dotyczącymi poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. - Blisko 92 procent osób badanych oceniło, że Warszawa jest miastem, w którym żyje się bezpiecznie, a ponad 91 procent badanych mieszkańców Warszawy działalność policji ocenia na wysokim poziomie - kończy.

Informowaliśmy o działaniach grupy SPEED:

Działania warszawskiej grupy SPEED

2020-01-02_ferrari_720p
Źródło: KSP
Zatrzymanie kierowcy ferrari
Zatrzymanie kierowcy ferrari
Teraz oglądasz
Pościg za pijanym kierowcą
Pościg za pijanym kierowcą
Teraz oglądasz
Na oczach policjantów wjechał tuż przed pieszego
Na oczach policjantów wjechał tuż przed pieszego
Teraz oglądasz
Działania grupy SPEED - ponad trzy tysiące kierowców straciło prawo jazdy
Działania grupy SPEED - ponad trzy tysiące kierowców straciło prawo jazdy
Teraz oglądasz
Grupa SPEED działa w stołecznej policji
Grupa SPEED działa w stołecznej policji
Teraz oglądasz
Działania grupy SPEED
Działania grupy SPEED
Teraz oglądasz
Działania grupy SPEED
Działania grupy SPEED
Teraz oglądasz
Czytaj także: