Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Grupa SPEED nie zwalnia tempa. W dwa tygodnie ponad 100 praw jazdy

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Zatrzymanie kierowcy ferrariKSP
wideo 2/7
Działania warszawskiej grupy SPEED

Stołeczna policja podsumowała działalność grupy SPEED w nowym roku. W ciąfu zaledwie dwóch tygodni ponad stu kierowców straciło prawo jazdy. Funkcjonariusze zapowiadają też wzmożone działania w związku z feriami zimowymi.

- Od początku nowego roku stołeczni policjanci z grupy SPEED zatrzymali ponad 100 praw jazdy - powiedział we wtorek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak. Jak dodał, od pierwszego stycznia zatrzymanych zostało również ponad 30 dowodów rejestracyjnych. - Chodziło między innymi o stan techniczny pojazdu - podał policjant.

W tym samym czasie funkcjonariusze nałożyli także ponad 600 mandatów karnych.

Bezpieczne ferie zimowe

- Duża aktywność ze strony policjantów grupy SPEED jest już widoczna na początku roku, ale będzie jeszcze większa w momencie, kiedy rozpoczną się ferie zimowe - zapowiedział Marczak. Wskazał, że choć w Warszawie ferie zaczynają się od 10 lutego, to działania specjalnej grupy rozpoczną się znacznie wcześniej, bo już od 20 stycznia.

- Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania także na terenie Warszawy, dlatego, że mamy do czynienia z dużą liczbą dróg, które prowadzą do różnych części naszego kraju. Mówimy tutaj o województwach atrakcyjnych turystycznie. Stąd dużo wcześniejsze zaangażowanie policjantów w zakresie dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym - tłumaczył.

Już od początku tego tygodnia ferie zimowe mają uczniowie czterech województw: lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego, podkarpackiego i śląskiego. W przyszły poniedziałek dołączą do nich dwa kolejne: warmińsko-mazurskie i podlaskie. W skali całego kraju okres ferii zimowych podzielony jest na cztery tury. Na Mazowszu wypadają one w ostatnim z możliwych terminów.

SPEED kontra nadmierna prędkość

Marczak przypomniał, że od początku funkcjonowania stołecznej grupy SPEED policjanci zabezpieczyli już ponad cztery tysiące praw jazdy. - Mówimy tutaj o osobach, które przekroczyły dozwoloną prędkość powyżej 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym - dodał.

Jednym z kierowców, który od początku 2020 roku stracił prawo jazdy, jest 41-letni mężczyzna zatrzymany 7 stycznia. Jechał ferrari mostem Północnym z prędkością ponad 180 km/h. Mieszkaniec Łomianek przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Oprócz utraty uprawnień do kierowania na trzy miesiące, został też ukarany 500-złotowym mandatem i dziesięcioma punktami karnymi.

Grupa SPEED została powołana na przełomie października i listopada 2018 roku. W skład tej grupy weszli najlepsi policjanci ze stołecznego Wydziału Ruchu Drogowego, wspierani przez policjantów służb kryminalnych, cyberprzestępczości oraz przewodnicy z psami wyszkolonymi pod kątem wyszukiwania narkotyków i funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej.

Źródło: PAP

kk/b