Najnowsze

Ostatnie pożegnanie Anny Jakubowskiej "Paulinki". Weteranka Powstania Warszawskiego spoczęła na Powązkach

Najnowsze

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki"
Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki"TVN24
wideo 2/2
TVN24Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki"

Anna Jakubowska "Paulinka" spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Weteranka Powstania Warszawskiego zmarła w wieku 95 lat. Była łączniczką i sanitariuszką Batalionu "Zośka".

Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki" odbył się w sobotę po południu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Msza święta została odprawiona w Domu Przedpogrzebowym na Wojskowych Powązkach. Po jej zakończeniu urna z prochami zmarłej została odprowadzona do rodzinnego grobu.

"Paulinka" zmarła 13 lipca w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Warszawie. Miała 95 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki"TVN24

Weteranka powstania, opozycjonistka, honorowa obywatelka Warszawy

Anna Jakubowska z domu Swierczewska urodziła się 26 maja 1927 w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w organizacji PET, a później jako sanitariuszka i łączniczka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion Armii Krajowej "Zośka". Jakubowska walczyła między innymi na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, za co otrzymała Krzyż Walecznych.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale w 1949 r. została aresztowana za działalność w Armii Krajowej i skazana w tzw. procesie kiblowym na osiem lat więzienia, które opuściła w 1954 r. Jakubowska w latach 80. działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów o działalności AK.

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i kapituły konkursu im. Jana Rodowicza "Anody". Zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

W 2018 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. W uzasadnieniu uchwały Rady Warszawy podkreślono, że Jakubowska to powstaniec warszawski, działaczka kombatancka i społeczna całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą.

Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki"TVN24

Walka o odszkodowanie

"Paulinka", skazana po wojnie za rzekomą działalność na rzecz zmiany ustroju w Polsce, mimo że nie angażowała się wtedy politycznie, spędziła w więzieniu ponad pięć lat. W tym czasie przebywała w urągających warunkach, była bita, poniżana i torturowana. Nie miała też kontaktu z kilkuletnim synem. Rozpadło się jej małżeństwo, a ona sama podupadła na zdrowiu.

13 grudnia 2021 roku Sąd Okręgowy przyznał kobiecie 9 milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak, jak podawała "Gazeta Wyborcza", wyrok zaskarżyła stołeczna Prokuratura Okręgowa oraz Piotr Schab, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie i rzecznik dyscyplinarny sędziów. Według Schaba kwotę z wyroku należało obniżyć do trzech milionów.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Paulinka" dostała zadośćuczynienie za lata w więzieniu, według prokuratora oraz sędziego Schaba jest za wysokie

Pogrzeb Anny Jakubowskiej "Paulinki"TVN24

29 czerwca 2022 roku Prokuratura Krajowa przyznała po analizie, że kwestionowanie odszkodowania jest bezpodstawne. 

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński podkreślił, że w okresie PRL Jakubowska była represjonowana z powodu działalności niepodległościowej swojego męża i z tego powodu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy się jej zadośćuczynienie. Decyzją Prokuratury Krajowej apelacja w tej części została wycofana.

- Prokuratura nie będzie też podważać wyroku z powodu braków w przeprowadzonym przez sąd postępowaniu dowodowym odnoszącym się do prowadzonej przez komunistyczne organy sprawy karnej męża Pani Jakubowskiej - dodał rzecznik.

Łapczyński jednocześnie zaznaczył, że w ocenie prokuratury "przyznana Pani Annie Jakubowskiej kwota 9 mln zł jest zbyt wysoka". - Jak wynika z przeanalizowanych przez prokuraturę prawomocnych wyroków warszawskich sądów, zasądzone w latach 2017-2021 zadośćuczynienia i odszkodowania za wyroki wieloletniego więzienia czy wyroki śmierci wydawane wobec żołnierzy niepodległościowego podziemia wynosiły od 75 tys. zł do 1 mln zł - wskazał.

Sprawę odszkodowania miał rozpatrywać we wtorek Sąd Apelacyjny. Zdecydował jednak o przekazaniu jej do Sądu Najwyższego, by ten wyznaczył inny sąd, który sprawą się zajmie.

Zaślepka materiału TVN24GO
Anna Jakubowska: naszym marzeniem było powstanie
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości