Najnowsze

Warszawa alarmuje: znów dostała za mało respiratorów. Wojewoda zapewnia, że dotrą kolejne

Najnowsze

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
23 listopada: najważniejsze informacje o testach na koronawirusa
23 listopada: najważniejsze informacje o testach na koronawirusaTVN24
wideo 2/3
TVN2423 listopada: najważniejsze informacje o testach na koronawirusa

"Mija kolejny tydzień, od kiedy Warszawa zgłosiła władzom państwowym zapotrzebowanie na sprzęt i środki niezbędne miejskim szpitalom do walki z epidemią koronawirusa. Do placówek trafiło dotychczas 12 respiratorów z 53 zgłoszonych" - przekazał w poniedziałek ratusz.

– Nadal czekamy na kolejne dostawy sprzętu i aparatury medycznej do przeciwdziałania koronawirusowi, ponieważ walka z epidemią trwa. Na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego lub Ministra Zdrowia do leczenia osób zakażonych COVID-19 zostało włączonych sześć szpitali nadzorowanych przez miasto. Obecnie w tych placówkach mamy blisko 300 pacjentów "covidowych" – przekazała w komunikacie Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna za miejską służbę zdrowia.

"Wszystkie zamówione respiratory zostaną dostarczone"

To nie pierwszy raz, kiedy władze stolicy upominają się o respiratory. W ubiegłym tygodniu wydał komunikat w tej sprawie, a wojewoda odpowiedział wówczas, że sprzęt będzie sukcesywnie dostarczany do szpitali. W sumie - jak zapewniło biuro prasowe Konstantego Radziwiłła - Warszawa ma dostać ponad 240 respiratorów.

W poniedziałek wieczorem rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz przekazała, że komunikat z ubiegłego tygodnia jest wciąż aktualny. - Respiratory są sukcesywnie dostarczane. Tydzień temu miasto informowało, że dostali dwa respiratory, teraz dostali 12. Natomiast pamiętajmy, że nie tylko miejskie szpitale w Warszawie dostają respiratory, one są zabezpieczone. W tej chwili warszawskie szpitale dysponują respiratorami, które są wolne i te, które są dostarczane, są pewnym zabezpieczeniem, pewną bazą, która jest tworzona i to jest oczywiście realizowane zgodnie z zamówieniem. Natomiast w tej chwili nie jest tak, że nie ma respiratorów. Wszystkie, które są zamówione, zostaną dostarczone. Wszystkie 53 na pewno zostaną przekazane miastu stołecznemu - zapewniła Filipowicz.

Lista sprzętu, na który czekają

Jak przypomniał ratusz, władze Warszawy wystąpiły m.in. o 53 respiratory, 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii, 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi, 141 pomp infuzyjnych, 277 pulsoksymetrów, 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami, 54 butle z tlenem, 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi, 63 koncentratory tlenu oraz 200 namiotów tlenowych do transportu chorych. Warszawa na walkę z pandemią przeznaczy do końca tego roku blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią.

"W listopadzie uruchomiliśmy kontenery medyczne przy Szpitalu Bielańskim, gdzie powstało 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR. Kontenery pomagają uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawiają warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów. Kolejny system kontenerów, w pełni wyposażonych w urządzenia medyczne, planujemy uruchomić w grudniu przy Szpitalu Wolskim" - zapewniły władze miasta.

4,5 tysiąca testów w ubiegłym tygodniu

Dodały, że dodatkowo, w 17 miejskich pomiotach lecznictwa otwartego działają również punkty wymazowe, gdzie mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ mogą wykonywać bezpłatne testy pod kątem COVID-19. "Tylko w ubiegłym tygodniu wykonaliśmy ich ponad 4,5 tys., a od początku października, czyli od kiedy uruchomiliśmy pierwsze punkty wymazowe w miejskich przychodniach, przeprowadziliśmy już blisko 30 tys. takich testów" - zaznaczył ratusz.

Wskazał też, że mimo ogromnych trudności z dostępem na rynku do szczepionek przeciw grypie, w ramach finansowanego przez miasto programu "Grypa 65+" zaszczepiło się ponad 34 tys. warszawskich seniorów.

Tu sprawdzisz listę punktów wymazowych na terenie Warszawy>>

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości